Ford Fiesta Viraj Sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

xFriendly

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar 2013 Titanium X Fiestam var. Tekirova-Antalya arası git gel yapıyorum haftanın 4 günü. Bazı noktalarda yollar kötü eğimli bazı noktalarda ise ben normalden bir tık fazla hızlı girince viraja araba virajın ortasında yalpalıyor. Frene çok basarsam uçacakmış gibi hissediyorum. Virajda dün çok kötü bir kaza atlattım kıl payı yırttım resmen. Evet yavaş git diyeceksiniz fakat eskiden motor sürücüsü olduğumdan ne ara hızlandığımı anlayamıyorum bir anda ibreye bakıyorum 70 80 tahmin ederken 120 130 olduğunu görüyorum. Aracın kendi yayları sanki normalden biraz yüksek acaba yayları biraz daha kısasını alsam yol tutuşunda bir etki olur mu? Araç her an böyle iki tekeri havaya kalkacakmış hissi oluyor ve düz gitmek zorunda kalıyorum virajda frene de basmaktan korkuyorum çok yavaş basıyorum az az dokunuyorum. Ne önerirsiniz biraz daha hızıma dikkat etmem konusu dışında viraj performansını arttırmak için ne yapmalıyım?

Fiesta gibi araçlar, virajlara "hurraa" diye dalınacak araçlar değildir. Kalitesiz araba olduğu için değil, bu tür araçlar ufak tefek virajlarda, viyadüklerde oluşan rüzgarlarda, ışıklardan sağa veya sola dönme durumlarında ve benzeri durumlarda kendini spin atmaya veya denge kaybetmeye sürükleyen araçlardır. Dikkatli olmak gerekiyor. Polo kullanıcısı olarak size tavsiyem; altınızda bir sedan veya kaliteli bir hatchback araç olmadığını hatırlamanız olacaktır. Golf tarzı araçlar ile virajlara dalarsınız fakat normal bir Polo ve Fiesta ile bu kadar rahat ve hızlı viraja girmek size bir an direksiyon hakimiyeti kaybettirerek kazata sebep olur.

Siz gözlerinizi hız göstergesine biraz daha yönlendirin derim. Ayrıca viraj performanslarını bu araba üzerinde uygularsanız yine spin atmaya veya Allah korusun takla atmaya kadar yolu var. Yay kestirme durumu olursa araba biraz daha yere yakın olur ve araç rüzgarlara biraz daha iyi tepki verir. Virajlara keskin girmenizi de önermem. Virajlara yumuşak gaz ve fren dokunuşları ile direksiyona ani tepkiler vermeden, virajın tamamını görmeden manevra yapmamalısınız. Hele ki yağmurlu havada şuanki hatalarınızdan mutlaka uzak durun. Bunların dışında aklıma gelen bir şey olursa buraya eklerim. Motorlu taşıt kullanmak basit değildir, lütfen trafikte ve yolculukta hangi vasıta olursa olsun dikkat edin. Sürücü olmak çok dikkat ister.

Son düzenleme:
Haftanın dört günü o yolu gidiyorsanız o yolu ezberlemeniz gerekir, her santimini biliyorsunuzdur ve nerede kaçla gidileceğini biliyorsunuzdur. En iyisi sıkıntılı noktalarda ağırdan gitmek.

Haftanın dört günü o yolu gidiyorsanız o yolu ezberlemeniz gerekir, her santimini biliyorsunuzdur ve nerede kaçla gidileceğini biliyorsunuzdur. En iyisi sıkıntılı noktalarda ağırdan gitmek.
Farkına varamıyorum süratimin dalıp gidiyorum hep dalgınlık ve unutkanlık çok bende sağlık problemi uyku düzensizliği ve aşırı yemek bozukluğundan kaynaklanıyormuş. O sebepleri bende düşündüm ancak olmuyor arabayı olabildiğince viraja hazır hale getirmek gerekiyor. Bir nokta var her gün aynı noktada kaza atlatıyorum çok çok tehlikeli bir viraj 50 ile girsem bile bazen hatırladığımda ucuz yırtıyorum. Fotoğraf yükleyecektim 1MB'dan yüksekmiş. O noktanın fotoğrafını çekmiştim sürekli birileri vuruyor oraya hep yamuk o bariyer düzeltiyorlar 1 hafta içinde tekrar yamuluyor :) Geçen gün de ben yamultuyordum. :LOL:

Fiesta'nın kilosu ne ki virajları alabilsin. Arkadaş sağolsun gerekli açıklamayı yapmış.

Hay gidi günler...
Yıl 2000- 2010 arası, bende 2000 model Ford Focus var :rolleyes: Efenim, gençliğin de verdeği gazla 120, bazen 160 km ile virajlara giriyor tam bir trafik canavarı (maganda mı deseydim acep :rolleyes:) oluyordum, araba bana mısın demezdi. O günden sonra 3 defa arç (Passat, Corolla, Corolla) değişturdim, hic biri Focus gibi virajlara hakim olmadı bence.
Ama ona bir daha da dönemedim çünkü dünyanın en pahala yakıtını satan ülkede yaşıyordum. Eh, Focus da eski dozerler gibi yakıt tüketince boşanmamız kaçınılmaz oldu.

@er36po Abi sistemlerinde custom olduğu gibi o Focus model arabanda da bir şeyler mi var yoksa ? :) Bu arada teşekkür ederim.

@er36po Abi, sistemlerinde custom olduğu gibi o Focus model arabanda da bir şeyler mi var yoksa ? :) Bu arada teşekkür ederim.
Elbette :) Diğer araçlarda olduğu gibi, şuan kullandığım Corolla'da da sanırsan 4 bin Watt'lıktı (unutmuşum kaç watt olduğunu :rolleyes:) ses sistemi var.
Bir konuda bahsetmiştim, ''teknoloji ocağıma incir ağacı dikti'' diye :D

Tam da tahmin ettiğim gibi. :D Biliyordum abi ya boş değildir senin aracın. :) @er36po

Dalıp gidiyorsan araba kullanman çok riskli, bir doktora görün ciddi bir sorunun çıkabilir.

Bugün erken çıktım yola denedim git gel. Araba sağa dönemiyor onu fark ettim arabada sorun var. Sağa 80'le korkarak hafif yalpalayarak döndüğüm aynı yolu sola doğru 115 ile sıkıntısız dönebiliyorum. Aracın kendisinde sağa dönüşlerde sorun var çünkü atlattığım kazaların 3'ü de sağa dönerken oldu.

SM-G900FQ cihazımdan Technopat Sosyal mobil uygulaması kullanılarak gönderildi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı