Format Sonrası Videolarda ve Oyunlarda aşırı ekran kırılması

yavuz tolga

Kilopat
Daha fazla  
Geçen gün bilgisayara format attım fakat şimdi Chrome veya Explorer'den video izlerken aşırı derecede kırılmalar oluyor. Chrome'da kırılma olurken Explorer'de sanki 10 FPS izliyormuşum gibi bir ağırlık oluyor. Opera'da sanki bir sorun yok gibi. Oyunda denemek istedim ve oyuna girince V-Sync açmama rağmen inanılmaz derecede kırılma oluyor ve normalde bu kadar kırılma olduğunu hiç görmedim. Oyun sabit 60 FPS çalışıyor bu arada. Sürücüleri yükledim ama eksik yapmış olabilirim belki. Formattan önce Driver Booster kullanmıştım, daha sonradan Technopat forumda zararlı olabileceğini gördüm ve format attım fakat hala sorun var. Acaba ekran kartına zarar vermiş olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınızın sürücüsünü sitesinden indirip kurmayı deneyin. Nvidia ise Geforce Experience en güncel driverı otomatik yükleyecektir.

Windows 10 pro sürüm 1809 ekran kartı sürücüsü de Version 416.342018/11/01 diye geçiyor.

Diğer bileşenlerim de
  • Asus rog gtx 1060 O6G ekran kartı
  • MSI H170 gaming m3 anakart
  • i5 6600 işlemci
  • 16 gb 2x8 gb ddr4 2400mhz cl15 ram

DDU ile ekran kartı sürücüsünü güvenli mod da kaldırıp en güncel NVIDIA driverini kurunuz. Driver Booster bazen 32 Bit ve 64 Bit dosyaları karıştırabiliyor.

Öncekine göre çok daha iyi en azından izlenebilir veya oynanabilir durumda ama hafif bir takılma hissi var hala. Özellikle chrome'dan açtığım videolarda fark ediyorum.
Sorun devam ediyor.
Bir daha format attım. Eski bir ekran kartı sürücüsü indirdim. Videolarda bir sorun yok gibi ama oyunlarda sorun var hala. Ekran kırılmasından çok görüntü titreyerek ilerliyor. 60 fps sabit fakat akıcı değil sanki 40-45 civarıymış gibi his veriyor.
Msi afterburnerdan baktım sonrasında kasayı açıp kontrol ettim fanları çalışmıyo ekran kartının. Isınma yok ama ısınmasın diye sanırım ekran kartını çok az kullanıyor. Ne yapmam lazım?
Fanlar çalışıyor bu arada msi afterburnerdan açmayı denedim çalıştılar. Sorun fanlar olmayabilir sanırım.
Sorun devam ediyor. ''micro stuttering'' olarak geçiyormuş sanırım.

0rpm.png

Denedim maalesef düzelmedi. Şu ana kadar denediklerim;
  • BIOS update edildi
  • RAM denendi slotlarını değiştirdim
  • Ekran kartını söküp takmayı denedim
  • Farklı windows sürümleri denedim (dolayısıyla format, temiz kurulum da yaptım)
  • Farklı NVIDIA driverları (ve ayarları)
  • Farklı logitech driverları
  • Farklı fareler
  • Farklı monitor, HDMI kablosu denedim
  • Tüm driverlar güncel
  • Kasa temiz
  • Isınma sorunu yok
  • FPS düşüşü yok
  • Oyunları pencereli, kenarlıksız pencereli ve tam ekran denedim
  • DX11 yerine DX12 seçerek çalıştırmayı denedim
  • Şu anda tüm sürücüler güncel
  • Anakart windowsun son sürümüyle uyumlu olmayabilir diye MSI'a sordum, uyumlu dediler
  • Bu arada en son v-sync kapatıp oynamayı denedim. Ekran kırılması yerine takılmalar oluyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı