Formattan Sonra Tekrar USB Boot Ediliyor

zevheri

Kilopat
Makaleler
6
Arkadaşlar bilgisayarım çöktüğü için bugün format atıyordum. Normalde sürekli attığım format fakat bir sıkıntı çıktı. Yaptıklarımı ve karşılaştığım sıkıntıyı sırasıyla anlatayım.
  1. USB taktım ve boot ettim.
  2. Windows şimdi yükle dedim.
  3. SSD'yi biçimlendirdim ve seçerek devam ettim.
  4. Windows dosyaları kopyalıyor ekranı geldi ve işlemleri tamamladı.
  5. Yeniden başlatılıyor dendiğinde yeniden başlattı ve windows'u kurmaya devam etmedi. USB'yi otomatik boot etti ve kurulumun en başına döndü.
Normalde açıldığı sırada kurulum devam eder fakat bu sefer öyle olmadı. Sürekli kullandığım format dosyası ama ilk defa böyle bir hatayla karşılaştım. Bu arada denediğim yöntemleri de yazayım.
  1. Boot menüsünden önceliği gerek SSD gerek USB olsun tüm opsiyonları denedim ama yine de başladığı sırada otomatik boot ediyor ve yeni kuruluma geçiyor.
  2. Onarma bölümünde bulunan tüm onarma yollarını da denedim fakat işe yaramadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
O aşamadan sonra USB'yi çıkart o şekilde dene.
Windows Boot Manager olması lazım.

Aynısını ben geçen gün yaşadım USB'yi çıkartarak son kurulum ayarlarına geçmiştim. Yönergeleri iyi takip edip bu aşamayı rahatlıkla geçebilirsiniz.
Hocam 3 kere yaptım. Tam reset attığı sıra flşı çekiyorum ama olmuyor. Bakayım olmazsa hızlı video çekip buraya atarım 2-3 GB ı aşmazsa tabi.

Normal video çekemedim. Render atmadığımdan fazla oldu. Hızlı çektim yavaşlatıp izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim anlamadığım neden ilk önce usb yi boot ediyor. İlk sırada HDD var halbuki.

USB takıp formatı başlatıyorsunuz, "Dosyalar kurulum için hazırlanıyor" aşaması %100 olduktan sonra sistem kendini resetliyor. Buraya kadar tamam. USB hala takılı. Reset sonrasında videonun başına dönüyorsunuz değil mi? Sizden Q klavye vs. seçmenizi istiyor. Tam bu aşamada USB'yi çıkarıp, bu klavye seçme penceresinin köşesindeki çarpıya basarak format atma işlemini kapatabilirsiniz. Sistem yeniden başlayacak. Düzgün bir şekilde açılıp formata kaldığı yerden devam etmesi, kurulumu tamamlaması gerek.

Eğer yeniden başladıktan sonra hala "Proper Device" hatasıyla karşılaşıyorsanız sistemi yeniden başlatın. MSI logolu post-screen kısmında F11'e basın. Listeden SSD'yi seçin. Şunu belirteyim, listede SSD'niz iki ayrı satırda görünebilir. Bir tanesinin yanında Boot Manager gibi bir şey yazabilir, tam hatırlamıyorum ne yazdığını. İkisini de deneyin, bir tanesi kurulumu kaldığı yerden devam ettirmesi gerek. Olmuyorsa F11'e basarak ulaştığınız Boot Menu ekranının fotoğrafını çekip paylaşın.

Dediklerinizi birebir yaptım ama yine de olmadı. Boot ekranında ekstra bir seçenek gelmedi. SSD'yi seçmeme rağmen aynı hatayı almaya devam ediyorum.
IMG_0987.JPG

Son düzenleme:
BIOS'a girip boot öncelik sırasını (Priority Order) düzenlediniz mi peki? HDD'yi ve USB'yi alt sıralara alın, SSD en üstte olsun. Şu dakikadan sonra USB'yi tekrar takıp format başlatmanıza gerek yok zaten, yapmamız gereken sistemi SSD'den boot etmek. Eğer yanlışlıkla Kingston SSD yerine Samsung HDD'ye kurduysanız sistemi diye onu da boot etmeyi deneyin isterseniz. Emin olmak için.

İkisini de f11 den ayrı ayrı boot ettim ama yine olmadı. Usb zaten alt taraflardaydı ama SSD nin görünmediğini fark ettim. Donanımda var ama boot da yok sanırım.

IMG_0994.JPG
IMG_0996.JPG

Yeni konular

Geri
Yukarı