FPS düşüklüğü ve fanın tam çalışmaması

ycansen

Decapat
Önceden 120-130 FPS aralığında oynadığım CS:GO'yu şu an aynı şekilde oynayamıyorum. Bilgisayarımı ilk açtığımda fanımın sesi gelirdi ama şimdi ne o geliyor ne de oyun içinde döndüğünü hissediyorum. BIOS'u güncelledim düzelmedi, fanı temizledim düzelmedi, BIOS'u en eskiden en yeni sürümüne yükledim düzelmedi, bir arkadaşım SSD takarsan düzelir dedi, bugün SSD taktım yine düzelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle CS:GO son birkaç ay içerisinde gönderdiği güncellemelerle hep fps düşüklüğüne sebep oldu bu birinci ihtimal olabilir.Kasanınız içerisini temizlerken ekran kartı fanı aşırı devir gibi durumlarla karşı karşıya kalmış olabilir bazı fanlara zarar verip sabit devirde dönmesine sebep oluyor.Veya çok fazla toz kir birikmiş olup fanların dönmesini engelliyor olabilir.

Öncelikle CS:GO son birkaç ay içerisinde gönderdiği güncellemelerle hep fps düşüklüğüne sebep oldu bu birinci ihtimal olabilir.Kasanınız içerisini temizlerken ekran kartı fanı aşırı devir gibi durumlarla karşı karşıya kalmış olabilir bazı fanlara zarar verip sabit devirde dönmesine sebep oluyor.Veya çok fazla toz kir birikmiş olup fanların dönmesini engelliyor olabilir.
Fakat şöyle birşey var, 2 ay kadar önce tamirciye götürdüm ve aynı durum sadece format ile düzeldi. 2 Aydır düzgün çalışıyordu ve 2 gün önce tekrar aynı hatayı yaptı. Format atarlarken F diskini çekmemiz lazım demişlerdi onun ne olduğunu anlayamadım. Tamirciye götürmeden önce ben kendim sıfırdan formatlamıştım zaten ama ne yaptılarsa düzelmişti o zaman
Ha bir de bios da hata kayıtlarına bakarken şöyle birşey gördüm: Alert! Unknown ac power adapter may effect performance. Ben sürekli fişte takılı kullanıyorum bilgisayarımı, bataryayı çıkarmışım. Az önce de statik elektriği almak için güç kablosu ve batarya takılı değilken güç tuşuna 1 dakika basılı durdum ve bir kaç defa tuşa bastım. Fakat yine de düzelmedi.
Fakat şöyle birşey var, 2 ay kadar önce tamirciye götürdüm ve aynı durum sadece format ile düzeldi. 2 Aydır düzgün çalışıyordu ve 2 gün önce tekrar aynı hatayı yaptı. Format atarlarken F diskini çekmemiz lazım demişlerdi onun ne olduğunu anlayamadım. Tamirciye götürmeden önce ben kendim sıfırdan formatlamıştım zaten ama ne yaptılarsa düzelmişti o zaman
Ha bir de bios da hata kayıtlarına bakarken şöyle birşey gördüm: Alert! Unknown ac power adapter may effect performance. Ben sürekli fişte takılı kullanıyorum bilgisayarımı, bataryayı çıkarmışım. Az önce de statik elektriği almak için güç kablosu ve batarya takılı değilken güç tuşuna 1 dakika basılı durdum ve bir kaç defa tuşa bastım. Fakat yine de düzelmedi.
Az önce SpeedFan adlı uygulama ile fanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istedim ve fanı göremedim. Bu normal midir?

Az önce SpeedFan adlı uygulama ile fanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istedim ve fanı göremedim. Bu normal midir?
Bios'tan diagnostic yaparak laptop'u test ettim ve sonucunda
Dell Error Code 2000-0511
Hatasını verdi. Çözümlerde Bios update, harddisk bağlantısını çıkarıp takma, fanı temizleme ve fanı yenisiyle değiştirme seçenekleri var. Ssd yi bugün taktım zaten ve windows kurulumu yaptım yani ilk çözüm gitti. Fanı zaten temizlemişim. Biosu da en güncel sürümde. Sanırım fanı tamamen değiştirmem gerekiyor.
Ramleri çıkarıp taktım ve şaşırtıcı bir şekilde fan çalışmaya başladı

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı