İşlemcinin tam güçte çalışmaması

Enes Ars

Kilopat
Daha fazla  
Resimde de görüldüğü gibi işlemcinin 2.40 GHz'de çalışması gerekirken 0.77GHz'in üstüne çıkmıyor. Oyunlarda FPS yerlerde geziyor, internette dolaşırken web sayfalarında kasmalar meydana geliyor. Kendi kendine düzeliyor ama ne zaman düzeleceği belli olmuyor, şans eseri birden düzeliyor. Sebebi ve çözümü nedir ? (Benden başka birkaç kişi de daha bu sorunu gördüm.)
cpu.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyundayken ve internette gezinirken işlemci sıcaklığına baktınız mı? İşlemci ısındığı için frekans düşürmüş olabilir.

Oyunda ısı kaynaklı kasıyor olabilir ama internette kasması biraz anormal attığınız resim boştayken çekilmiş bir resim mi yoksa internette gezerken veya oyundayken çekilmiş bir resim mi?

Güç planı Performans modunda ise işlemci ısındığından dolayı işlemciniz frekans düşürüyordur. Termal macun ve genel bakım çözecektir.

Biraz gec cevap verdim kusura bakmayin. Resim boştayken cekildi ve sorun ısıdan kaynakli degil. (PC ilk acildiginda da bu degerler oluyor ve resim cekildiginde yaklasik 50 derece falandi PC.)

İşlemciniz boşta iken Speed-Step yardımı ile işlemci hızınız düşürülerek enerjiden tasarruf sağlanır. Aynı şekilde oyunlarda üreticinin belirlediği ısıya çıkınca hız düşülür ve FPS'te düşüklükler meydana gelecektir.

Şu an 3 saattir açık ve oyun oynuyorum bu sorunla karşılaşmadım. 2.70GHz civarlarına kadar çıkıyor. Bir türlü sebebini çözemedim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı