Freelance yazılımcı olarak çalışılabilir mi?

mehmetakbas07

Centipat
Daha fazla  
Merhaba herkese, ben Akdeniz üniversitesinde EEM okuyan 1. sınıf bir öğrenciyim. Okuldaki elektrikli araç takımında gömülü sistemler konusunda çalışmalar yaptım. Bu yüzden C dilini öğrendim ve ekstradan Raspberry Pi kullanmak için Python öğrendim. Python'da OOP konularında ufak çalışmalar yaptım ve ekstra olarak PyQt6 ile arayüz çalışmaları yaptım. Üniversite okurken bir yandan da çalışan arkadaşlarım var ve asgari ücret olmasa bile kendi okul harçlığımı çıkarıp aileme fazla yük olmamak istiyorum. Genelde arkadaşlarım web üzerinde çalışmalar yapıyor ve para kazanıyor. Django Framework'ü ile bu alanda freelance ya da iş yerine gidip çalışabilir miyim? İlla JavaScript öğrenmem gerekir mi? Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkür ederim şimdiden herkese.

Freelance'de bi gün iş var bi gün yok. Bir gün kısa ve yüksek ücretli iş bulabilirsin veya daha ucuza daha uzun süren işler yapabilirsin. Freelance takılırken genelde kendini X firmasına 4 aydır çalışıyor şekilde buluyorsun. Çünkü yazılım işinin doğası bu. Çeşitli çalışma modellerini deneyimlemiş biri olarak freelance'i o kadarda ilgi çekici bulmuyorum.

Freelance devam edeceksen, Google'ın Dart diliyle yazılan Flutter'ını kullanarak çok hızlı bir şekilde ve tatlı mobil uygulamalar yapılabiliyor. Gerek sıradan mobil uygulamalar yazabilmek, gerekse embed projelerinin takibi yönetimi vb. işlere uygun mobil uygulamalar yazabilmek için tavsiyemdir.
Bir şirket çatısı altında devam edeceksen yazılım yönünü geliştirmiş EEM'lerini Huawei şu sıralar havada kapıyor. Tabi bu noktada okulun bir tık engel sayılabilir.

@mehmetakbas07 temel JS ogrenmeniz gerekir backend icin ama Full stack ise iyi bir JS sart.

Full stack dev olmak zor olabilir çünkü bildiğim kadarıyla HTML CSS yönümün de iyi olması gerekir backend kısmı için JS e bakmam gerekebilir o zaman.

Freelance'de bir gün iş var bir gün yok. Bir gün kısa ve yüksek ücretli iş bulabilirsin veya daha ucuza daha uzun süren işler yapabilirsin. Freelance takılırken genelde kendini X firmasına 4 aydır çalışıyor şekilde buluyorsun. Çünkü yazılım işinin doğası bu. Çeşitli çalışma modellerini deneyimlemiş biri olarak Freelance'i o kadar da ilgi çekici bulmuyorum.

freelance devam edeceksen, Google'ın dart diliyle yazılan Flutter'ını kullanarak çok hızlı bir şekilde ve tatlı mobil uygulamalar yapılabiliyor. Gerek sıradan mobil uygulamalar yazabilmek, gerekse embed projelerinin takibi yönetimi vb. işlere uygun mobil uygulamalar yazabilmek için tavsiyemdir.
bir şirket çatısı altında devam edeceksen yazılım yönünü geliştirmiş Eem'lerini Huawei şu sıralar havada kapıyor. Tabii bu noktada okulun bir tık engel sayılabilir.

Aklıma elektrikli araç için bir telemetri sistemi uygulaması geliyor mobilde. Evet okul olarak bir teknik üniversitesi olmadığı için geriye düşürebilir beni bu yüzden ekstradan meslekle alakalı şeylerde kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı