Full body vs Spilt

alperceljk

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 5 aydır evde Full body çalışıyorum. Salona gitmediğim için gün olarak değil de 2 gün antrenman 1 gün dinlenme olacak şekilde her gün her bölgeden 4'er set çalışıyorum. Ama ilk 2 ay bayağı iyi gelmiştim sonra bayağı yavaşladı acaba Full body olduğu içinmiş bölgeselle aralarında ne gibi farklar var. Geçmem gerekir mi? Bilgilendirir misiniz?

Arkadaşlar yaklaşık 5 aydır evde Full body çalışıyorum. Salona gitmediğim için gün olarak değil de 2 gün antrenman 1 gün dinlenme olacak şekilde her gün her bölgeden 4'er set çalışıyorum. Ama ilk 2 ay bayağı iyi gelmiştim sonra bayağı yavaşladı acaba Full body olduğu içinmiş bölgeselle aralarında ne gibi farklar var. Geçmem gerekir mi? Bilgilendirir misiniz?
Vücut geliştikçe ilerleme yavaşlıyor ve antreman şiddeti artıyor. Spora ilk başladığında vücuda çok uyarı veremiyorsun, doğru düzgün hissedip yorulmuyorsun. Full bodynin asıl amacı vücudunu adapte etmek. Split bir programı alıp tek güne doldurursan sinir sistemini çok yorarsın. Yani kısaca vücut geliştikçe bölmen gerekiyor çünkü sinir sistemini yoruyor. Neden split yapmalıyız diye soracak olursan mesela itiş yapıyorsun bu itiş yaptığın kaslar 2 gün sonra iyileşiyor ve tekrar yapabiliyorsun. Haftada 2 kez aynı bölgeyi çalışıyorsun yani ve daha şiddetli oluyor. Bu yüzden split tercih ediliyor.

Split antrenman türü, full bodye göre daha avantajlıdır özellikle enerji ve kasları yeterince yormak için. Ayrıca kas gelişimi bazı bölgelerde daha fazla olur. Bu sebeple kesinlikle split.

Geri
Yukarı