FurMark testinde ekran kapanıyor

dwarekithx

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 gb
SSD veya HDD modeli
turbo x 256 gb
Anakart
gigabyte h81m-s1
İşlemci
i5-4460
Merhaba arkadaşlar. XFX RX570 8 GB ekran kartım var. FurMark ile test yaptığımda 85 88 derecelere çıkıp kendini kapatıyordu (ekran kapanıp geliyordu. Alt Tab yapıp masaüstüne aldığım zaman sorun çözülüyordu). Ben de ekran kartının sorunlu olduğunu düşünüp deneme için GTX 1650 Super taktım ve test yapmaya başladım. Temp 50 60 iken veya daha yüksek ekrana bakmıyordum o zaman ekran kapandı ve bu sefer Alt Tab da işe yaramadı ekran siyah kaldı. Buradaki sorun neyden kaynaklı olabilir? (ayrıyeten bilgi vermek için oyunlarda dikey eşitleme ayarını yapmaz isem RX570 kartımda CS 2 oyunundan ekran gidip gidip geliyordu ve termal macun yeniledim bu olaydan 1 2 hafta sonra da oyun donup hiç gelmemeye başladı) Nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olursanız sevinirim. Kullandığım monitör LG Flatron E2241 60 Hz.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci sıcaklığı ve voltaj nedir? Undervolt yaptınız mı?

Hayır yapmadım işlemci sıcaklığına bakmak için uygulama indirmedim. Artı olarak daha demin CS de iken 1650 ile oynarken ekran bir anda ekran beyaz oldu ve geri gelmedi. Yine kasayı kapatmak zorunda kaldım. Öyle yaparak girdim bu sefer de 5 dk sonra falan siyah oldu ve geri gelmedi

Hayır yapmadım işlemci sıcaklığına bakmak için uygulama indirmedim. Artı olarak daha demin CS de iken 1650 ile oynarken ekran bir anda ekran beyaz oldu ve geri gelmedi. Yine kasayı kapatmak zorunda kaldım. Öyle yaparak girdim bu sefer de 5 dk sonra falan siyah oldu ve geri gelmedi
O zaman bellekler gitmiş de olabilir. Memtest86 ile bellekleri test eder misiniz? CPU kullanımı, Ghz, voltaj ve sıcaklık değerleri için de HWMonitör yahut CoreTemp kullanabilirsiniz. Test için bellekler başarılı geçerse HWMonitör yahut CoreTemp açıkken evvela Cinebench deneyiniz eğer başarılı olursa 3DMark denersiniz. Yanı sıra hepsi başarılı geçerse hazır başlamışken GPU da test etmek için BaseMark kullanabilirsiniz. Ama benim tahminim CPU ya da bellekler, tabi bir fotoğrafını yakalayabilirseniz daha iyi olur.

O zaman bellekler gitmiş de olabilir. Memtest86 ile bellekleri test eder misiniz? CPU kullanımı, GHz, voltaj ve sıcaklık değerleri için de HWMonitor yahut Core Temp kullanabilirsiniz. Test için bellekler başarılı geçerse HWMonitor yahut Core Temp açıkken evvela Cinebench deneyiniz eğer başarılı olursa 3DMark denersiniz. Yanı sıra hepsi başarılı geçerse hazır başlamışken GPU da test etmek için Basemark kullanabilirsiniz. Ama benim tahminim CPU'ya da bellekler, tabii bir fotoğrafını yakalayabilirseniz daha iyi olur.

Testi baslattim yaklasik 1 saat oldu ve toplam 113 CPU hatasi verdi. Errors kısmı 113 asagida ki yazilarda Full CPU: 2

Hocam simdi RAM saglam bir tek sorun islemcide mi demek oluyor bu.

Son düzenleme:
Testi baslattim yaklasik 1 saat oldu ve toplam 113 CPU hatasi verdi. Errors kısmı 113 asagida ki yazilarda Full CPU: 2
Biraz uzun bir test olmuş. :) Hata derken bir doküman var mı? Bir de bellekleri test ettiniz mi? Bellek kontrolü ya da voltajdan kaynaklı olabilir. Yahut yakın zamanda bakım, soğutucu değişimi vs. olduysa bağlantıdan ötürü de olabilir kontrol etmek lazım.
Not: Sistemde virüs olma ihtimali yoktur umarım. CPU kullanımına bağlı olabilir diye aklıma geldi.

Biraz uzun bir test olmuş. :) hata derken bir doküman var mı? Bir de bellekleri test ettiniz mi? Bellek kontrolü ya da voltajdan kaynaklı olabilir. Yahut yakın zamanda bakım, soğutucu değişimi vs. olduysa bağlantıdan ötürü de olabilir kontrol etmek lazım.
Not: Sistemde virüs olma ihtimali yoktur umarım. CPU kullanımına bağlı olabilir diye aklıma geldi.

Hocam test devam ediyor bitmedi errors 150 oldu hatta sizin dediginiz programdan girdim. Bellek hakkinda daha bir şey bulmadi. Su an fotograf atamiyorum ne yazik ki. Kasayi alali max 3 4 hafta olmustur. ve hic bir sey degistirmedim bakim da yapmadim sadece ekran kartinin termal macununu degistirmistim.

Siz şu an hangi testtesiniz tam olarak? Cinebench ise çoktan bitmesi lazımdı. Bitmiyorsa da durdurmayı deneyiniz. Başka programla tekrar denersiniz.

Memtest 86 YouTube'dan Technopat'in kendi videosunu izleyerek ilerledim. Test zaten boot menusunden seçtikten sonra otomatik olarak başlıyor. Videoda da oyleydi. Su an duzenliyorum bunu yazarken errors kısmı 193 oldu.

Memtest 86 YouTube'dan Technopat'in kendi videosunu izleyerek ilerledim. Test zaten boot menusunden seçtikten sonra otomatik olarak başlıyor. Videoda da oyleydi. Su an duzenliyorum bunu yazarken errors kısmı 193 oldu.
Ha siz Memtest'tesiniz. Tamam şimdi oldu. Bellekle başlayarak da iyi yaptınız. O takribi 2 saat civarı sürüyor, evet. (Tabi bellek miktarına bağlı değişebiliyor) Gidişata göre belleklerde sorun var gibi duruyor ama bakalım.

Geri
Yukarı