FX 4100 Overclock Rehberi

merhaba kendi masaüstü bilgisayarımda overclock yapmak isttiyorum özellikler
anakart:asus m5a78l le
işlemci amd fx-4100 4 çekirdek
hdd 500 gb wd disk
8 gb ram
Xilence Performance C Series XP600 power supply 450 watt 4 ghz olsa yeter zaten ileride sistem sıfırlicam korkuyorum yanar diye :D

hocam konu gerçekten güzel hazırlanmış emeğine sağlık . konu dışı olacak ama rog için hazırlanmış o fotoğrafı nereden bulabilirim :D

Ana kart : Asus m5a97 R2.0
İşlemci : Amd Fx 6100
Soğutucu : Thermaltake Contact 30
Şuan da over clock yaptım ama en fazla 4.0 GHz kadar çıkabildim çarpanı 22 yaptım 4.4 oldu voltajı 1.425 verdim kişisel bilgisayar sorunla karşılaştı dedi çarpanı 21 yaptım Prime 95'e girdim bu seferde biraz vakit geçtikten sonra reset attı 4.4 için ne yapabilirim ? :)

İlk sayfada yazılan ayarların aynısını fx 8350 işlemciye uyguladım. Bilgisayar açılıyor ama siyah ekran geliyor malesef. İlla bios pilini mi çıkartmak gerek ?

Stabilite testi yapıyorum şuan prime 95 ile. i7 6700k işlemcim var. Soğutucum da silverstone td02 e. Test 4.6 ghzdeyim şuan. işlemci sıcaklığını kontrol edeyim dedim. 95 derece. Neden bu kadar yüksek. Ters giden birşeyler mi var ? Test şuan devam ediyor.

Cevabınızı bekliyorum. Bu soğutma sistemi ve bu işlemciyle bu derecelere çıkmaması gerektiğini düşünüyorum.

Yeni nesil işlemcilerin TDP değeri yüksek olmasa da giriş seviyesi sıvı soğutmalar yetersiz kalabiliyor boylesi güçlü işlemcilerde. Şuan seyehatta olduğum için cevap yazamadım kusura bakma :) Hani normalde hangi voltaj değerleri ve hangi soğutucu ile ne değerler alınmış diye karşılaştırıp, anormal bir durum varsa kaynağını ararız. 4,6 da yüksek bir değer değil o işlemci için.

Yeni nesil işlemcilerin TDP değeri yüksek olmasa da giriş seviyesi sıvı soğutmalar yetersiz kalabiliyor boylesi güçlü işlemcilerde. Şuan seyehatta olduğum için cevap yazamadım kusura bakma :) Hani normalde hangi voltaj değerleri ve hangi soğutucu ile ne değerler alınmış diye karşılaştırıp, anormal bir durum varsa kaynağını ararız. 4,6 da yüksek bir değer değil o işlemci için.

Evet bu işlemci için bencede yüksek bir değer değil. 4.8 ghz de açıldı sistem. Prime 95 açınca iki dakika sonra mavi ekran geldi. 4.6 ya düştüm. Bilgisayar kapanmıyor ama ısı çok yükseliyor. 95 dereceleri görünce korktum açıkçası. Bu sıvı soğutmanın çok serin tutması gerekmiyor mu? Yanlış giden birşeyler mi var ?

Yeni konular

Geri
Yukarı