FX 4100 Overclock Rehberi

Arkadaşlar sürekli anlatıyoruz, giriş seviyesi sıvı soğutmanın aynı fiyat aralığındaki hava soğutmadan, performans anlamında bir artısı yok. Sıvı soğutmayı OC amaclı kullanacaksanız da kesenin ağzını açacaksınız. İşlemci Madrid soğutucu Mardin olmamalı kısacası :) Yinede fan ve pompa hızlarını kontrol ederek, gerektiğinde mümkün olan en yüksek hızlara çıkmasını sağlayabilirsin.

Son olarak AIDA64 ile dene birde, o testte kaçta kaldığını da bir görelim : AIDA64 Stability Test Rehberi

Soğutucuyu değiştirmem gerektiğini mi söylüyorsunuz. Aidata testlerini şuan yapmaya başladım. Sonucunu size bildireceğim. Şunu sormak istiyorum ben. Şimdi siz FX 4100 işlemci ile 4.4 ghz hızlara çıkmışsınız. Ben işlemcimi 4.2 ghz hızda kullandığımda 1300 tllik işlemci sizin 400 tllik işlemcinizden daha mı az performans verecek yani. Performansı sadece ghz hızı ile değerlendirebiliyor muyuz? Çünkü eğer böyleyse saçma sapan bir olay çıkacak ortaya.

aaa ve bbb adlı dosya ismini sahip görseller overclok öncesi 4.2 ghz hızda iken yapılan test sonuçları. overclok4.6ghz adlı dosyadaki de adından da anlaşıldığı gibi overclok sonrası test sonuçları.

Dosya Ekleri

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    248,8 KB · Görüntüleme: 92
  • bbb.jpg
    bbb.jpg
    247,2 KB · Görüntüleme: 90
  • overclok4.6ghz.jpg
    overclok4.6ghz.jpg
    190 KB · Görüntüleme: 89
Hocam ben NB değeriyle oynamadan işlemciye 1.35 vererek 4.21 e çıkardım. Boşta 20 dereceyken değişiklikten sonra 30 a kadar çıktı. Windows 7 puanı 7.4 iken 7.5 oldu. NB yi de arttırmak şart mı?
Ram frekansını da 1866 yaptım.

• FX 6300 işlemci
  • 2x8 GB ballistix tactical CL8 RAM
  • Sapphire R9 270x ekran kartı
  • Asus M5A97 LE anakart
  • FSP Hexa 500W PSU

Arkadaşlar yine bilgisayar başındayım ancak eskisi kadar vakit bulamadığımdan bazen gözümden kaçabiliyor konular :)
Sıcaklık meselesine gelirsek böyle bir işlemci için bu sıvı soğutma ile alabileceğin değerler zaten budur.
Aldığın değerlerde bir anormallik olmadığının garantisini verebilirim sana, bu tarz işlemciler için daha sağlam soğutma sistemleri gerekiyor.
Üst seviye sıvı soğutma tercih etmeyecekseniz hiç tercih etmeyin en azından amaç hız aşırtma ise.

Frekans sorusuna gelirsek senin de bildiğin üzere performansı belirleyen asıl unsur saat frekans değeri değildir.
Başkalarından da duymuşsundur, mimari denilen bir kavram var. Çok genel bir kavram belki ancak olay burada bitiyor.
Mimari sağlam ise işlemci performanslı ise işte o zaman hız aşırtmadan faydalanmaya başlıyorsunuz.

Hız aşırtmadan gerçek anlamda performansı, aslında performansa ihtiyaç duydurtmayacak sistemler elde ediyor bir nevi :)
Ayakların ne kadar uzunsa adımların da o kadar büyük olur netice itibariyle. O ufak frekans değerinden bile görmezden gelinemeyecek performans elde etmişsindir belki de. @harun101010

Hocam ben NB değeriyle oynamadan işlemciye 1.35 vererek 4.21 e çıkardım. Boşta 20 dereceyken değişiklikten sonra 30 a kadar çıktı. Windows 7 puanı 7.4 iken 7.5 oldu. NB yi de arttırmak şart mı?
Ram frekansını da 1866 yaptım.

• FX 6300 işlemci
  • 2x8 GB ballistix tactical CL8 RAM
  • Sapphire R9 270x ekran kartı
  • Asus M5A97 LE anakart
  • FSP Hexa 500W PSU
Öncelikle işlemci sıcaklık değerlerini bahsi geçen programlarla yapıyoruz. Boştaki değerlerine de bu kadar takmıyoruz :)
İşlemci boşta 35 derecede de çalışabilir bu çok doğal ve çok iyi bir değerdir. 30'un altına indirmek yalnızca sizi psikolojik olarak tatmin eder hepsi bu :)
Siz yük altındaki değerler ile ilgilenin.

NB voltaj vermek şart mı?

NB voltaj yükseltmeden de gördüğün gibi stabil bir biçimde çalışabiliyor sistem ancak şuan 4,2 gibi çok da yüksek sayılmayacak bir değerdesin.
İlerleyen frekans değerlerinde bir tık yükseltme ihtiyacı duyabilirsin. Ne kadar ekmek o kadar köfte, anakartın da bir tık fazla enerjiye ihtiyacı oluyor haliyle.

Arkadaşlar yine bilgisayar başındayım ancak eskisi kadar vakit bulamadığımdan bazen gözümden kaçabiliyor konular :)
Sıcaklık meselesine gelirsek böyle bir işlemci için bu sıvı soğutma ile alabileceğin değerler zaten budur.
Aldığın değerlerde bir anormallik olmadığının garantisini verebilirim sana, bu tarz işlemciler için daha sağlam soğutma sistemleri gerekiyor.
Üst seviye sıvı soğutma tercih etmeyecekseniz hiç tercih etmeyin en azından amaç hız aşırtma ise.

Frekans sorusuna gelirsek senin de bildiğin üzere performansı belirleyen asıl unsur saat frekans değeri değildir.
Başkalarından da duymuşsundur, mimari denilen bir kavram var. Çok genel bir kavram belki ancak olay burada bitiyor.
Mimari sağlam ise işlemci performanslı ise işte o zaman hız aşırtmadan faydalanmaya başlıyorsunuz.

Hız aşırtmadan gerçek anlamda performansı, aslında performansa ihtiyaç duydurtmayacak sistemler elde ediyor bir nevi :)
Ayakların ne kadar uzunsa adımların da o kadar büyük olur netice itibariyle. O ufak frekans değerinden bile görmezden gelinemeyecek performans elde etmişsindir belki de. @harun101010

Öncelikle işlemci sıcaklık değerlerini bahsi geçen programlarla yapıyoruz. Boştaki değerlerine de bu kadar takmıyoruz :)
İşlemci boşta 35 derecede de çalışabilir bu çok doğal ve çok iyi bir değerdir. 30'un altına indirmek yalnızca sizi psikolojik olarak tatmin eder hepsi bu :)
Siz yük altındaki değerler ile ilgilenin.

NB voltaj vermek şart mı?

NB voltaj yükseltmeden de gördüğün gibi stabil bir biçimde çalışabiliyor sistem ancak şuan 4,2 gibi çok da yüksek sayılmayacak bir değerdesin.
İlerleyen frekans değerlerinde bir tık yükseltme ihtiyacı duyabilirsin. Ne kadar ekmek o kadar köfte, anakartın da bir tık fazla enerjiye ihtiyacı oluyor haliyle.
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu soğutma ile işlemcim 4.6 ghz de stabil kalıyor. Ama overclock sonrası ısı değerleri beni korkutuyor. Şuan overclock olmadan kullanıyorum. Şimdi ben sizin dediğiniz gibi daha sağlam bir sıvı soğutma alırsam performansım artar mi? Yani yeni soğutmaya vereceğim para 4.2 den 4.6 geçmeye değer mi? Ya da yeni soğutmada overclock daha yüksek değerlere mi çıkar? Mesela 4.8 ghz gibi.

i7 6700K Skylake Overclock Sonucu Bu arkadaş basit bir soğutucu ile benim aldığım değerleri almış. Ben şimdi zevk olsun diye mi o soğutmaya o kadar para vermiş oldum. Bana bir getirisi olmadı mı?

Üst seviye bir soğutucu alırsan ve hız aşırtma oranını yükseltirsen, sistem stabil kalabildiği sürece evet performansın yükselir.
Yeni alacağın soğutucu için harcayacağın para ise 0,4GZH frekans artışından elde edeceğin performans için değmez. Bu performansın oyun veya gündelik hayatta, gerçekte sana sunacağı ve hissettireceği performans için değmez.
Üst seviye bir soğutma sistemi alırsan daha yüksek seviyelere stabil bir biçimde elbette gelebilirsin ancak bir seviyeden sonra gidebileceğin yok tıkanır, daha iyi soğutucu kullansan da fark etmez. İşlemci 10 derece daha soğuk olsa da daha ileri gidemezsin yani stabil bir biçimde. İşlemcinin de bir sınırı var şansa bağlı olarak biraz da. 4,8'e çıkar ancak stabil çıkar mı kesin olarak garantisini vermem. Yinede piyasadaki çoğu kişi rahatlıkla çıkıyor sıcaklıklar problem yaratmadığı sürece.

Son olarak linkteki arkadaşın kaç dakika testte kaldığını göremiyoruz. O tarz bir soğutucu ile o işlemcinin özellikle voltaj altında hayatta kalabileceğini sanmıyorum :) Sen daha güvenilir sonuçlara bak. Technopat'ın aynı işlemci ve soğutucu ile yaptığı bir hız aşırtma denemesi vardı. Onların da işlemciyi gerçek anlamda yük altına soktuğu programlar kullanması durumunda aldığı değerler senden aşağı değil asla.

Ne yapabilirim dersen kasa içi hava sirkülasyonunu artırıp eğer imkan varsa radyatöre her 2 yandan toplamda 4 adet 12cm fan bağlayabilirsin. Sonuçta almış olduğun bu değerler işlemci sürekli yük altında kaldığında ulaşabildiği tepe değerlerdir. Oyun oynarken sorun yaşatmayacaktır sana kesinlikle.

Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Bende o arkadaşın o işlemci ile o sıcaklıkta kalmasına imkan vermemiştim zaten. Radyatore daha fazla fan ekleyemiyorum. Ancak üstüne 2 adet koyabildim. Akşam küçük kalıyor. O zaman daha ferah bir kasa alıp hava akımını arttirirarak sistemi serin tutmaya çalışacağım. Technopatta izlediğim videoda bu işlemciyle aynı hava soğutma kullanarak 90 dereceye çıktığını gördüm. Dediginiz gibi bunlar zaten zor testler. Aslında işlemcimiz bu yükler altında bu kadar çalışmıyor. Benim için bu soğutma yeterli gözüküyor. 4.6 da stabil kaldım. Gerisi zaten şans işi 4.8 e çıkmak için para harcamaya gerek yok gerçi stabil olarak çıkacak mı onu da bilmiyoruz. Yardımlarınız için teşekkürler.

Arkadaşlar iyi günler. Fx 4100 işlemcim ve Asus M5A78lm-lx3 anakartım var. İşlemcimi biraz buradaki bilgilerden biraz da başka forumlarda ki bilgilerden yola çıkarak 4.0 Ghz'e hız aşırtması yaptım.

Ancak kafama takılan 4.0 Ghz'e voltajsız çıktım. Şuan prime 95'le test ediyorum. Sistem kararsızlık yaşamazsa 4.2'ye yine voltajsız çıkmalı mıyım? Rehberi yazan arkadaşımız çok güzel anlatmış aslında da anakartlar aynı olmadığı için kafama takılıyor.

Geri
Yukarı