FX 4100 Overclock Rehberi

FX 4100'ü 4.4 Ghz yapıyorsunuz. Bende olan FX6300 daha iyi bir işlemci diye 5Ghz yapmam mantıklı mı?
Bu; yanlış bir mantık zira bu mantığın ilerlemiş versiyonu; I7 8700K sahibi insanların 20Ghz hızda kullanması ile sonuçlanır :)
Sistemim 16GB RAM M5A97-R2 FX6300 ile GTX1060 3GB darboğaz yapıyor, bunda problem yok. En az FPS drop'unu almam için sizce kaç Ghz yapayım? 4.8Ghz civarı yapsam sizce bir sıkıntı olur mu ve işlemcinin sıkıntı yaşamaması için daha üst seriye geçene kadar sizce ideal kaç derece olmalı?

Öncelikle FPS droplarının tek sebebi sistemde dorboğaz olması olmayabilir. Bazen oyun problemli oluyor bazen bellekler problem yaşatıyor bazen CPU kullanımı bazen CPU- GPU ve hatta anakart köprü sıcaklıkları bazen ise arka planda çalışan bazı program bazense sürücüler veya işletim sistemi servisleri buna neden olabiliyor.

Dolayısıyla; FPS droplarına neden olan şey CPU kaynak tüketiminin tavan yapmış olması mı? Önce bunu kontrol edeceksin oyun içerisinden. Afterburner kurup oyun içerisindeyken her türlü bilgiye ulaşabilirsin. Sorun kaynak tüketimi değilse boş yere hız aşırtma yapmış olacaksın, hatta bilinçsizce yaparsan stabiliteyi kaybedip sorunların daha da artmasına sebep olacaksın.

4,8Ghz hızına çıkabilmen işlemcinin üretiliş esnasında ne kadar şanslı olduğuyla da alakalı. Kimi FX işlemciler 4,4Ghz hıza bile stabil olarak çıkamayabiliyor. Genel olarak ise çoğu; En fazla 4,4 veya 4,6GHZ hızda stabil kalabiliyor. Anakartın 4,6Ghz için problem yaratmayacak seviyede zaten. Rehberde stabilite kontrolleri mevcut - önce stabil kaldığın değerler ile başla. Gerekirse bir üst merdivene de çıkmayı denersin.

İdeal sıcaklık 69 dereceyi geçmemeli. 7'li rakamlara girdiğin zaman frekansta düşüşler veya 8'e yaklaşmak üzereyken komple sistemin kapanması gibi sorunlarla karşılaşabilirsin.
Harici bir soğutucun yoksa 4,4Ghz bile deneme bu yaz aylarında :) Yarar sağlamaz.

Bu; yanlış bir mantık zira bu mantığın ilerlemiş versiyonu; I7 8700K sahibi insanların 20Ghz hızda kullanması ile sonuçlanır :)

Öncelikle FPS droplarının tek sebebi sistemde dorboğaz olması olmayabilir. Bazen oyun problemli oluyor bazen bellekler problem yaşatıyor bazen CPU kullanımı bazen CPU- GPU ve hatta anakart köprü sıcaklıkları bazen ise arka planda çalışan bazı program bazense sürücüler veya işletim sistemi servisleri buna neden olabiliyor.

Dolayısıyla; FPS droplarına neden olan şey CPU kaynak tüketiminin tavan yapmış olması mı? Önce bunu kontrol edeceksin oyun içerisinden. Afterburner kurup oyun içerisindeyken her türlü bilgiye ulaşabilirsin. Sorun kaynak tüketimi değilse boş yere hız aşırtma yapmış olacaksın, hatta bilinçsizce yaparsan stabiliteyi kaybedip sorunların daha da artmasına sebep olacaksın.

4,8Ghz hızına çıkabilmen işlemcinin üretiliş esnasında ne kadar şanslı olduğuyla da alakalı. Kimi FX işlemciler 4,4Ghz hıza bile stabil olarak çıkamayabiliyor. Genel olarak ise çoğu; En fazla 4,4 veya 4,6GHZ hızda stabil kalabiliyor. Anakartın 4,6Ghz için problem yaratmayacak seviyede zaten. Rehberde stabilite kontrolleri mevcut - önce stabil kaldığın değerler ile başla. Gerekirse bir üst merdivene de çıkmayı denersin.

İdeal sıcaklık 69 dereceyi geçmemeli. 7'li rakamlara girdiğin zaman frekansta düşüşler veya 8'e yaklaşmak üzereyken komple sistemin kapanması gibi sorunlarla karşılaşabilirsin.
Harici bir soğutucun yoksa 4,4Ghz bile deneme bu yaz aylarında :) Yarar sağlamaz.

Çok teşekkür ederim. Dikkate alıcağım. :)

Merhaba,Asus m5a78 lx3 anakartım ve fx 8300 işlemcim mevcut voltaj ayarlarını değiştirmeden 4.2ghz çıkarttım ve stabil gözüküyor stock fan ile kullanmama rağmen ısınma sorunu yaşamadım sadece aşırı gürültü yapıyor, Deep Cool Gammaxx 300 siparişi verdim sormak istediğim soru ise şu;Anakartım işlemcimi 4.6ghz çıkartmak için yeterlimidir?yabancı forumlarda bu anakart için 4.2ghz çıktıysa mutlu ol,evini yakarsın,gibi yorumlar okudum...aynı anakartın plus modeli ile fx 6300 işlemciyi stabil 5ghz çıkartan bir kullanıcı gördüm gerçi iki anakart birbirinden sanırım farklı.soğutu elime ulaştığında 4.6ghz denemek istiyorum voltaj arttırmadan çıka bilirmi?çıksa stabil kalırmı?ve bu anakart ile yabancı forumlarda söylendiği gibi evi yakma gibi bir durum ile karşılaşırmıyım?

Evi yakarsın gibi yorumlar biraz abartıya kaçsa da genel olarak doğru söylemişler.
4,4Ghz hıza bile stabil çıkamama ihtimalin var
, pek iyi bir anakart değil hız aşırtma konusunda.
4.2Ghz hıza voltaj vermeden çıkılabiliyor çoğu zaman, haliyle sıcaklıklarda da belirgin bir artış olmuyor. Zaten Micro ATX model anakartlar genelde hız aşırtmaya elverişli olarak tasarlanmaz.

4,6Ghz hıza stabil şekilde çıkamayacağından ise neredeyse emin gibiyim :) O anakart ile olacak iş değil.

voltaj 1.40 1.44 arası gidip geliyor 4.6ghz çıkarttım stock fan boşta 52 derecede kasa kapağı açık tutuyorum soğutucu henüz gelmedi,yük altında pek fazla tutamıyorum 4.2ghz oyunda max 54 dereceyken şu anda 70 üzerine çıktı...soğutuyu taktığımda prime95 testine sokayımmı yoksa 4.2ghz çekeyimmi? hafiften bir korku sardı beni :)
Bu arada nb değerleri ile oynamadım otomatikde duruyor 2.2mhz

Anakartın sağlıksız oluş sebebi sıcaklığa karşı dayanıksız oluşumu?anakartı serin tutabilirsem riski minimize etmiş olurmuyum?voltajı 1.38'e düşürdüm sıcaklık bir nebzede olsa düştü.
işlemci sıcaklığı 50 anakart sıcaklığı 34 derece.
Tahmininiz doğru çıktı sistem 4.6'da hatalar vermeye başladı 4.4'de stabil deyil 4.2ye çekip voltajı otomatik yaptım.yardımınız için teşekkür ediyorum.

Overclock sonrası VRM ateş atmaya başladı,Asus m5a78 lx3 VRM koruyucu almak istiyorum ancak arattığımda hep yabancı siteler çıkıyor türkiyede bulamadım.Bu VRM nin tahammül edebileceği üst sıcaklık nedir overcloku stock da yada 4.6ghz seviyesinde tutsamda VRM yük altına grince ateş atıyor,tabi sıcaklığı ölçe bileceğim bir imkanım yok türk usulü üstüne parmak basıyorum ve parmağımı yakacak düzeyde oluyor sıcaklık.

Bu iş bu anakart ile olmaz; Baştan bu yana söylediğim gibi. Sıcaklıktan kaçayım derken 1,38Core voltaj ile hiçbir şekilde stabil kalamazsın zaten.
4,6'da görüntü gelse bile Prime95 testinde tüm çekirdekler sorunsuz çalışıyor mu buna da bakmak gerek.

VRM soğutucu aramakla vakit kaybetme, varsa böyle bir merakın; Hız aşırtmaya uygun bir anakart bak şimdiden :) O anakart ile vakit kaybetme.
Bu konu hala yaşıyor mu? :D
50K tıklanma olmuş, hala hayatta :)

Yeni konular

Geri
Yukarı