FX 4100 Overclock Rehberi

Belleklerin frekans- voltaj değerleri ile oynuyor musun?
Hayır sadece manuel voltagedan 1.35 yaptım D.O.C.P profilinden çarpanı 21.0 yaparak.
Belleklerin frekans- voltaj değerleri ile oynuyor musun? Çekirdek voltajı 1,4 - NB voltajı 1,25 vererek tekrar dene; diğer ayarlar rehberde göründüğü gibi olsun. Mümkünse belleklerin standart frekans ve bellek ayarlarına dokunma.
Şimdi deneyeceğim hocam.
Hayır sadece manuel voltagedan 1.35 yaptım D.O.C.P profilinden çarpanı 21.0 yaparak.

Şimdi deneyeceğim hocam.
375443
Bu şekilde dogru sanırsam.
Belleklerin frekans- voltaj değerleri ile oynuyor musun? Çekirdek voltajı 1,4 - NB voltajı 1,25 vererek tekrar dene; diğer ayarlar rehberde göründüğü gibi olsun. Mümkünse belleklerin standart frekans ve bellek ayarlarına dokunma.
Hocam şuan yaptım boşta 35 38 derecelerde geziniyor prime 95 teste sokacam şimdi.
Sıcaklık birden 65e fırladı 1dk içinde testi kapattım boştada sürekli oynuyo 40 lara kadar stabil olmadı sanırım bu ayarlar.
Senin dediğin haricinde bi ayarla oynamadım hocam yük altına girdiğinde sıcaklık fırlıyor birden.
Hocam bendeki işlemci takoz çıktı sanırım 3.6 Ghz de bir sorun teşkil etmiyor auto voltage'de aliexpressten almıştım.

Şimdi deneyeceğim hocam.

Eki Görüntüle 375443
Bu şekilde dogru sanırsam.

Hocam şuan yaptım boşta 35 38 derecelerde geziniyor prime 95 teste sokacam şimdi.

Sıcaklık birden 65e fırladı 1dk içinde testi kapattım boştada sürekli oynuyo 40 lara kadar stabil olmadı sanırım bu ayarlar.

Senin dediğin haricinde bi ayarla oynamadım hocam yük altına girdiğinde sıcaklık fırlıyor birden.

Hocam bendeki işlemci takoz çıktı sanırım 3.6 Ghz de bir sorun teşkil etmiyor auto voltage'de aliexpressten almıştım.
Satın aldığun işlemci yurtdışından birisi fena oc yapmış ayrıca belki eski kullanıcı fena voltaj vererek işlemcine zarar vermiş olabilir. 8000 serisi benimkinden daha iyi voltajsız çıkmaması zor kendiminkinin ilk sahibiyim.

Satın aldığun işlemci yurtdışından birisi fena oc yapmış ayrıca belki eski kullanıcı fena voltaj vererek işlemcine zarar vermiş olabilir. 8000 serisi benimkinden daha iyi voltajsız çıkmaması zor kendiminkinin ilk sahibiyim.
Hocam ne yapmamı önerirsin 3.6 3.8de felan kullansam performansta çok eksiklik çekermiyim lol felan oynuyorum birde prime 95te çekirdekler yüzde yüz yük altına girdiğinde 4.2ghze çıktı bilgisayarkurdunun dediği gibi yaptım ama sıcaklık çok arttı oyuna girdiğimde bu derecelere asla ulasmıcak zaten işlemci yüzde yüze gelmeyecek ama içimde rahat etmeyecek.

4GHz için çoğu zaman voltaj artışı gerekmese de 4.2GHz söz konusu olduğunda voltaj artışı gerekiyor maalesef. Soğutucun yokken hız aşırtma yapman zaten hata :)
Ben, GPU'nun maruz kaldığı bir darboğaz yokken hız aşırtma yapılmasını pek önermiyorum; en azından gündelik kullanıcılar için.

Ne yapmamı önerirsiniz Lol oynuyorum 3.6 3.8 Ghzde çok performans kaybedermiyim 4.2ye göre yoksa azmı hissettirir.
4GHz için çoğu zaman voltaj artışı gerekmese de 4.2GHz söz konusu olduğunda voltaj artışı gerekiyor maalesef. Soğutucun yokken hız aşırtma yapman zaten hata :)
Ben, GPU'nun maruz kaldığı bir darboğaz yokken hız aşırtma yapılmasını pek önermiyorum; en azından gündelik kullanıcılar için.
Yok hocam soğutucum var Cooler master 612 evo r.2 kasamdada 4 adet fan var ama bu işlemcinin sıkıntısı prime 95 testinde bütün çekirdekler %100 görüyor oyunlarda asla ulaşmayacağı seviyelere geliyor yoksa boşta 35 40 arası geziniyor auto voltagela 3.6 yı anca gördü üstünde voltage istiyor mavi ekran veriyor yada kapanıyor ekran kartı olarak RX 460 2GB mevcut bu ekran kartıyla darboğaz yapmayacak şekilde kaç Ghz'e getirmem sağlıklı olur?

Hiç hız aşırtma uygulamasan da darboğaz yaşamazsın zaten GPU tarafında. İşlemcin, mevcut ekran kartın için gayet yeterli.
Akşam 3.8 Ghz 1.24 voltagela prime95 testi yaptım yarım saat sonra çekirdeklerden biri worked stopped verdi ama pc kapanıp mavi ekran vermedi 61 dereceyi geçmedi bu akşam işten geldiğimde 3.8i 1.25 voltagela 1 saat test edecem Prime95de eğer stabiliteyi sağlarsam çekirdekler düzgün çalışırsa bu şekilde kullanmayı düşünüyorum oyunlardada 50 55 derece gibi olur tahminimce doğrumuyum hocam?.

Daha öncesinde sizin kullandığınız işlemciden fx 4100 kullanıyordum auto voltagela 4.2 rahat yi gördüm fakat lolde bile rx460la ciddi fps düşüşleri darboğaz yaşatıyordu düşük ayarlarda bile takım savaşlarında bütün ayarlarda denedim stabilite yoktu. fx 8300ü işlemciyle stok ayarda test ettim lolde iyice kastırmaya calıstım antrenman modunda minyonları biriktirdim 100 120 fps gibi değerler aldım fx 4100de 60 70e kadar düşen sahneler bu işlemci düşürmüyor ama ben kullandıgım işlemcilerin hepsini overclocklu kullandığım için alışkanlık olmuş bunada ufak tefekte olsa yapacağım. 😄

FX4100 ilk üretilen Bulldozer serisi işlemci modeliydi bildiğin üzre :) Benim kullanmaya devam ediyor olmam; son derece ezik bir işlemci olduğu gerçeğini değiştirmez :) İnternetten yüksek kalite film izlerken bile kullanım yüzdeleri havada uçuşuyor.

Darboğazın söz konusu olmadığı durumlarda işlemciye yapacağınız hız aşırtma işlemleri; oyundan alacağınız FPS anlamında size pek bir şey katmaz zaten. Bu yüzden sınırları zorlayıp; stabiliteden de olmamak lazım.

Üst seviye GPU'lar modlanarak voltajlı olarak hız aşırtmaya maruz bırakıldığında işte o zaman performans farkını ciddi oranda yakalıyorsunuz. Yoksa elindeki FX 8*** serisi işlemciye uygulayacağın 0,4GHz'lik frekans artışının, yürürde sana bir yararı yok :) Psikolojik olarak kendini rahatlatmak dışında tabi. Darboğaz yaşayan sistemlerde takılmalar ve ekran kare oranı iyileşeceğinden fark gözlemlenebilir tabi.

FX4100 ilk üretilen Bulldozer serisi işlemci modeliydi bildiğin üzre :) Benim kullanmaya devam ediyor olmam; son derece ezik bir işlemci olduğu gerçeğini değiştirmez :) İnternetten yüksek kalite film izlerken bile kullanım yüzdeleri havada uçuşuyor.

Darboğazın söz konusu olmadığı durumlarda işlemciye yapacağınız hız aşırtma işlemleri; oyundan alacağınız FPS anlamında size pek bir şey katmaz zaten. Bu yüzden sınırları zorlayıp; stabiliteden de olmamak lazım.

Üst seviye GPU'lar modlanarak voltajlı olarak hız aşırtmaya maruz bırakıldığında işte o zaman performans farkını ciddi oranda yakalıyorsunuz. Yoksa elindeki FX 8*** serisi işlemciye uygulayacağın 0,4GHz'lik frekans artışının, yürürde sana bir yararı yok :) Psikolojik olarak kendini rahatlatmak dışında tabi. Darboğaz yaşayan sistemlerde takılmalar ve ekran kare oranı iyileşeceğinden fark gözlemlenebilir tabi.
Haklısınız hocam bende bu yüzden Fx 8300ü aldım zaten kesinlikle grafiği en kalitesiz oyunda bile saçma sapan fps düşüşü droplar yaşatıyordu.Peki bu voltajın prime95 testindeki stabiliteyle alakası varmı? Çünkü ben 1.23 voltajda 10 dk içinde stopped hatası verdi 1.24 te yarım saatte verdi birde 1.25 voltajla denemek istiyorum hocam 1 1 bucuk saat gibi eğer hata vermezse kullanıma uygunmudur verirsede auto ya çekerim biosu zaten.

Normal hızı 3.3 Ghz çok yavaş geliyor bana 😣

BIOS menüsünden stok frekans değerinde otomatik olarak kullanılan voltaj değerini görebilirsin. 1,23 gibi rakamlar 4.2GHz için düşük rakamlar. NB voltajı da rehberde belirttiğim rakamlara yaklaştır biraz olsun. Isınıyor diye şikayetçi oluyorsan onun da çözümü basit; o halde stok halde kullan :)

Geri
Yukarı