FX 4100 Overclock Rehberi

BIOS menüsünden stok frekans değerinde otomatik olarak kullanılan voltaj değerini görebilirsin. 1,23 gibi rakamlar 4.2GHz için düşük rakamlar. NB voltajı da rehberde belirttiğim rakamlara yaklaştır biraz olsun. Isınıyor diye şikayetçi oluyorsan onun da çözümü basit; o halde stok halde kullan :)
Yok hocam 4.2 de çok ısındı onda kullanmak istemiyorum 3.8'de kullanmak istiyorum 0.5ghzlık bir artış benim psikolojimi bastırır😀 3.8 Ghz için NB voltage vermek gerekirmi? bu hız için cpu manuel voltajı 1.24 yapıp test ettiğimde yarım saat sonra çekirdeklerden biri hata verdi 3.8 için yanlış anladınız 4.2 değil 4.2 hızda 1.35de sistem mavi ekran vermişti hatırlarsanız 10dknın içinde daha yüksek voltaj istiyor daha yüksek istediğinde ise ısı sorunu yaptı onun için 4.2den vazgeçtim 3.8i 1.25 voltajda denemek istiyorum

3,8GHz için NB voltajı artırmaya gerek olacağını sanmam. Stabilil olduğundan emin olduğunda hız aşırtmalı şekilde kullanabilirsin. Unutma ki 1 çekirdek çalışmayı reddedince yaptığın hız aşırtmanın hiçbir anlamı kalmıyor :)

3,8GHz için NB voltajı artırmaya gerek olacağını sanmam. Stabilil olduğundan emin olduğunda hız aşırtmalı şekilde kullanabilirsin. Unutma ki 1 çekirdek çalışmayı reddedince yaptığın hız aşırtmanın hiçbir anlamı kalmıyor :)
Aynen hocam 3.8Ghz için 1.23 voltajda denemiştim gece 8 çekirdekte çalışmayı durdurdu 10 dk içinde hata verdi ondan sonra 1.24 voltajda denedim yarım saate kadar testleri geçti sonrasında 1 çekirdek çalışmayı durdurdu bugün eve gittiğimde ise 1.25 voltajda denemeyi düşünüyorum 1 buçuk saat kadar testleri geçerse böyle kullanacagım.

Kesinlikle evet, yüksek bitrate render işlemleri bile Prime95 gibi tüm çekirdeklere devamlı yük bindiremez. Kaldı ki gündelik kullanımda, ki buna oyun da dahil; işlemciye binen yük çok daha minimal seviyelerde olacaktır.

Kesinlikle evet, yüksek bitrate render işlemleri bile Prime95 gibi tüm çekirdeklere devamlı yük bindiremez. Kaldı ki gündelik kullanımda, ki buna oyun da dahil; işlemciye binen yük çok daha minimal seviyelerde olacaktır.
Tamamdır hocam çok sağolun yardımınız için akşam deneyip sonucu buraya aktarırım yine belki birinin işine yarar bu arada bendeki işlemci takozmu ya yeni alınan sıfır işlemciler gibiydi üstünde yazıları parlıyor pinleride öyle pırıl pırıl parlıyordu pinlerin oldugu kısımda tek toz parçası dahi yoktu çok inceledim ama fabrika çıkışlı böyle hatalı olmuş olabilirmi yoksa işlemcide sıkıntı yokta M5A97 R.2 anakartımmı yetersiz kalıyor biraz araştırdım nette 970 yonga setli anakartlarda 83** serisinde sorun yaşayan çok var tam besleyemediği overclocku tam yapamadığı üzere sorunlarla karşılasanların yazılarınıda okudum.

Fx 4100 ve fx 6300 kullanmışlığım var aynı anakartta overclockta voltaj ısı sıkıntısı felan çekmeden 4.2leri gördüm.

Her işlemcinin hız aşırtma becerisi aynı olmuyor maalesef; model numarası aynı olsa bile.
Var olan teknolojik imkanlar henüz börek - kek pişirme yönteminden pek de farklı değil. Ortadaki kek ile kenardakinin tadı - verdiği haz aynı olmuyor :)

M5A97 R2.0 aslında fena anakart değil, genelde 0,8GHz hız aşırtmaya kadar - bazen ise 1GHz hız aşırtmaya kadar imkan tanıyabiliyor. %24 oran versem her işlemci için daha elle tutulur bir değer olur.

Daha iyi bir anakartla daha güzel neticeler alabileceğiniz su götürmez bir gerçek tabi. Öyle ki; 4,6GHz hızda stabil çalıştırmayı başardığım işlemcimi; M5A78-LE Micro anakarta geçtikten sonra 4GHz hıza bile çıkaramaz oldum :) 3,6GHz hızda kullanıyorum şu sıralar.

@BilgisayarKurdu Mesela 4 çekirdekli işlemcinin birisinde 4.7 hızında stabil O.C varken 4.8 yapınca çekirdeklerden birisi hata veriyor diyelim. 4.8 hızına çıkamayan çekirdeği 4.7 de bırakıp diğer çekirdekleri 4.9 deneme şansımız var mı? İntelin O.C programında her çekirdek için ayrı hız belirlenebiliyor.

@BilgisayarKurdu Hocam merhaba ryzen 5 2400G işlemcimi Asus B450-F anakart ve 3200 MHz cl 16 değerindeki ram üçlüsü ile 3.95 ghz'de 1.48v ile çalıştırsam bir sorun oluştururmu 240mm sıvı soğutucu var. Birde core performance boost auto'da kapatmam gerekirmi yoksa auto'da kalması bir sorun oluştururmu. Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı