FX 4100 Overclock Rehberi

GHZ değerini 3. 5'dan 4. 5'a artırınca ne gibi avantajları oluyor? Pek avantaj sağlamayacaksa voltajsız 4 GHZ değerinde çalıştırmak en doğrusu sanırım.

İşlemciniz daha hızlı işlem yapıyor. Bu kendini en çok, işlemci kullanımının üst düzey olduğu çalışmalarda belli eder.
Yani render işlemlerinde bariz bir biçimde işinize yarar, işlemleriniz daha kısa sürede hallolur.

Benim voltaj değerleri CPU Voltage 1. 28750, CPU/NB Voltage 1. 17500 bu değerler varsayılan kendi değerleri. 4 GHZ değerinde voltaj arttırmadan çalışıyor stabil olarak. 4. 5 yapmak için voltaj değerleri kaç olmalı?

Oyun için kullandığım bilgisayarımı overclock ettim. Şuan 4.5Ghz de stabil çalışıyor. Fakat sıcaklıklar bayağı yükseldi. Prime95 ile 30dk test ettim ve maksimum sıcaklık 65C oldu. 65C sıcaklık işlemci için fazla mıdır? Çünkü anakartın programından 65C uyarısı alıyorum.

Sistemim:
  • M5A97 R2.0
  • FX 6300
  • 8GB Hyperx Genesis 1600mhz (4x2)
  • Cooler Master Hyper T4 soğutucu

İyi günler hocam.
FX 6300 işlemci , M5A97 R 2.0 Anakart ve Kingston 4 GB 1600 MHz CL 11 RAM ,HyperX 120 GB bellek var bu sisteme stabil overclock etmek için Sıvı soğutucu önerebilrmisiniz ?
Gönlüm Seidon 120V Plus ama hiç bi yerde stokta bulamadım altarnatif hava soğutma düşündüm fakat kasamın boyutuna güvenmiyorum açıkcası.

Oyun için kullandığım bilgisayarımı overclock ettim. Şuan 4.5Ghz de stabil çalışıyor. Fakat sıcaklıklar bayağı yükseldi. Prime95 ile 30dk test ettim ve maksimum sıcaklık 65C oldu. 65C sıcaklık işlemci için fazla mıdır? Çünkü anakartın programından 65C uyarısı alıyorum.

Sistemim:
  • M5A97 R2.0
  • FX 6300
  • 8GB Hyperx Genesis 1600mhz (4x2)
  • Cooler Master Hyper T4 soğutucu
Prime95 ile 65 dereceyi geçmiyor ise gönül rahatlığ ile kullanmaya devam edebilirsiniz.
Oyunlarda 55-60 dereceyi geçmez.

İyi günler hocam.
FX 6300 işlemci , M5A97 R 2.0 Anakart ve Kingston 4 GB 1600 MHz CL 11 RAM ,HyperX 120 GB bellek var bu sisteme stabil overclock etmek için Sıvı soğutucu önerebilrmisiniz ?
Gönlüm Seidon 120V Plus ama hiç bi yerde stokta bulamadım altarnatif hava soğutma düşündüm fakat kasamın boyutuna güvenmiyorum açıkcası.
Hava soğutma sistemleri ile de stabil OC yapabilirsiniz.
120V gürültü bakımından şikayetçi kalınan bir sıvı soğutma sistemi, kulağa böyle şikayetler sıkça geliyor. Daha iyi bir bütçeniz varsa önerimizi yapalım, yoksa hava soğutmaya yönelteyim sizi?

Ayrıca kasanız nedir? Derinliği kaç cm bakalım, yeterli seviyedeyse hava soğutma da önerebiliriz.

Arkadaşlar OC rehberimiz 21/12/2014 tarihinde güncellenmiştir.

''Amatör düzey istekleriniz için 400-500TL parayı sıvı soğutma sistemlerine akıtmamalısınız''
Usta, neden böyle bir öneride bulunma ihtiyacı duydunuz? Bence, eğer OC meraklısı olan amatörün bütçesi elveriyorsa soğutmanın kralını almalı. Biraz araştırma sonrasında da deneme yanılma yoluyla kısa sürede OC'u yapabilmek mümkün. Hem soğutma iyi olduğu taktirde OC yapmak oldukça kolaylaşıyor.

İyi günler.Size bir sorum olacaktı. Şuan bilgisayarımda Asus-M5A78L-M-LX model anakart kullanıyorum lakin sistemimi ufaktan değiştirmeye başladım.Öncelikle sistemimde FX-6100 işlemci kullanıyorum. FX-6100 için nasıl O.C. yapmalıyım? Hangi anakartı ve soğutucuyu tavsiye edersiniz?

''Amatör düzey istekleriniz için 400-500TL parayı sıvı soğutma sistemlerine akıtmamalısınız''
Usta, neden böyle bir öneride bulunma ihtiyacı duydunuz? Bence, eğer OC meraklısı olan amatörün bütçesi elveriyorsa soğutmanın kralını almalı. Biraz araştırma sonrasında da deneme yanılma yoluyla kısa sürede OC'u yapabilmek mümkün. Hem soğutma iyi olduğu taktirde OC yapmak oldukça kolaylaşıyor.
Aklımın ucundan geçmedi değil, sıvı soğutmaya bir ton para yatırmış adam bu yazıyı okursa ne der diye düşündüm tabi :)
Ancak olay amatör düzey için gerçekten böyle ki bu yaptığımız işlem gayet amatör düzeyde. Orta bile değil.
2 ayar açtık, 2 ayar kapattık, 2 frekans yükselttik, 2 voltaj değeri ile oynadık ve 2 saat test ettik, oldu bitti :)
Bu işlemi yapmak için 100 liralık hava soğutma bile fazlasıyla yeterli aslında.

Zaten işlemcinin stabil kaldığı bir sınır var, 400 lirayı sıvı soğutmaya verince sanmayasınız ki işlemci 5GHZ'ye stabil çıkacak.
İşlemcinin hissedeceği tek şey sıcaklık olacaktır ki hava soğutma sistemleri gayet yeterli.
Amatör ve orta derece isteklerinizi 150 liralık bir hava soğutma ömür boyu karşılar.

Ancak ben ötelere gidip ortalığı yakacağım, Overclock tutkunu biri olduğum dışarıdan da anlaşılsın diyorsanız @er36po gibi paraya kıyacaksınız.
Artık bunu bir kişilik, ego savaşı haline getirmişseniz, psikopat herifin teki olmuşsanız işte o zaman yatırımın dozunu artırabilirsiniz.

Ben ihtiyaçlarınızı söylüyorum, ötesi kesinlikle kendinizi tatmin etmeniz içindir.
İyi günler.Size bir sorum olacaktı. Şuan bilgisayarımda Asus-M5A78L-M-LX model anakart kullanıyorum lakin sistemimi ufaktan değiştirmeye başladım.Öncelikle sistemimde FX-6100 işlemci kullanıyorum. FX-6100 için nasıl O.C. yapmalıyım? Hangi anakartı ve soğutucuyu tavsiye edersiniz?
M5A97 ve Hyper212X al, bu rehberden yararlanarak güzel güzel yap OC işlemini.

Geri
Yukarı