FX 4100 Overclock Rehberi

Arkadaşım'da Overclock yapmak istiyor fakat sizce nasıl bir işlemci soğutucu alınmalı ?
Sistem : Asus m5a97 r2.0 anakart, Amd fx 6300 işlemci , Asgard pro xigmatek kasası mevcut. :)
Not : Soğutucu bütçesi 150TL ve arkadaşım soğutucuyu kendi takamayacağını söyledi. Vatandaki elemanlar takarmıymış ? :)

Aklımın ucundan geçmedi değil, sıvı soğutmaya bir ton para yatırmış adam bu yazıyı okursa ne der diye düşündüm tabi :)
Ancak olay amatör düzey için gerçekten böyle ki bu yaptığımız işlem gayet amatör düzeyde. Orta bile değil.
2 ayar açtık, 2 ayar kapattık, 2 frekans yükselttik, 2 voltaj değeri ile oynadık ve 2 saat test ettik, oldu bitti :)
Bu işlemi yapmak için 100 liralık hava soğutma bile fazlasıyla yeterli aslında.

Zaten işlemcinin stabil kaldığı bir sınır var, 400 lirayı sıvı soğutmaya verince sanmayasınız ki işlemci 5GHZ'ye stabil çıkacak.
İşlemcinin hissedeceği tek şey sıcaklık olacaktır ki hava soğutma sistemleri gayet yeterli.
Amatör ve orta derece isteklerinizi 150 liralık bir hava soğutma ömür boyu karşılar.

Ancak ben ötelere gidip ortalığı yakacağım, Overclock tutkunu biri olduğum dışarıdan da anlaşılsın diyorsanız @er36po gibi paraya kıyacaksınız.
Artık bunu bir kişilik, ego savaşı haline getirmişseniz, psikopat herifin teki olmuşsanız işte o zaman yatırımın dozunu artırabilirsiniz.

Ben ihtiyaçlarınızı söylüyorum, ötesi kesinlikle kendinizi tatmin etmeniz içindir.

M5A97 ve Hyper212X al, bu rehberden yararlanarak güzel güzel yap OC işlemini.

Öneriniz için teşekkür ederim.Anakartı ve soğutucuyu aldığımda tekrar kapınızı çalacağım :) umarım bana yardımcı olursunuz :D

Arkadaşım'da Overclock yapmak istiyor fakat sizce nasıl bir işlemci soğutucu alınmalı ?
Sistem : Asus m5a97 r2.0 anakart, Amd fx 6300 işlemci , Asgard pro xigmatek kasası mevcut. :)
Not : Soğutucu bütçesi 150TL ve arkadaşım soğutucuyu kendi takamayacağını söyledi. Vatandaki elemanlar takarmıymış ? :)
Düşünmeden TPC 812 alabilirsiniz. Vatan'daki elemanlar, kasayı götürmeniz durumunda montajı gerçekleştirir.
Öneriniz için teşekkür ederim.Anakartı ve soğutucuyu aldığımda tekrar kapınızı çalacağım :) umarım bana yardımcı olursunuz :D
Bu ne hız :)

Hocam H80i iade ettim bunun yerine bütçemi ekran kartına değerlendirme yaptım Galax GTX 970 EX OC 1.015 TL aldım. Fakat işlemci yetersiz gelceği için bir miktar OC yapmam gerekecek tabi bu amd stok fanı ile olcak gibi değil.
FX-6300 için stabil değerler elde etmem gerekiyor yani H80i'den sonra tatmin edici olmalı ve Z3 plus içine sığabilcek ayrıca M5A97 Ram slotunu kapamıcak bir soğutucu. Hyper 212 Evo gibi kasaya sığmıcak Ram slotlarını kapamıcak kısacası. :D
Edit: H80i iade etmemin sebebi işlemciyi 4.5 OC denemem ve prime95 testinde 80 derecelere kadar yol alması ve kapandı sistem kısacası, oysaki FX-6300 için belirtilen stabil değerleri girmiştim. Zaten boşta bile 40 dereceyi gösteriyordu.

Dosya Ekleri

• afafafafafafafafa.png
    afafafafafafafafa.png
    340,6 KB · Görüntüleme: 269
FX6300 GTX970 için bir darboğaz kaynağı değil ancak daha iyi bir işlemci ile de daha iyi performans alınabilir.
OC yapman yararına olur, H80i'yi iade etmekle de iyi yapmışsın.
Z3 Plus dar bir kasa değil, kasanın yan kapağı da dışarı doğru çıkıntılı zaten.
Piyasadaki çoğu soğutucuyu çok rahat içerisine alır, merak etme.

Eğer bütçeni belirtirsen bellek slotlarını da kapatmayacak bir soğutucu önerebilirim, böyle modeller mevcut. @Roquish

Hocam elin değmişken sevabına birde bana kasa önerisinde bulun :D benim kasaya sığmaz bu soğutucu :D (hemde power alacaktım 750 W buda aradan çıksın bari :D :D )
Bütçeniz nedir? Ekran kartı modeliniz nedir?
Eğer güç kaynağınız varsa, yalnızca kasa önerisi istiyorsanız belirtin.

FX6300 GTX970 için bir darboğaz kaynağı değil ancak daha iyi bir işlemci ile de daha iyi performans alınabilir.
OC yapman yararına olur, H80i'yi iade etmekle de iyi yapmışsın.
Z3 Plus dar bir kasa değil, kasanın yan kapağı da dışarı doğru çıkıntılı zaten.
Piyasadaki çoğu soğutucuyu çok rahat içerisine alır, merak etme.

Eğer bütçeni belirtirsen bellek slotlarını da kapatmayacak bir soğutucu önerebilirim, böyle modeller mevcut. @Roquish

Bütçeniz nedir? Ekran kartı modeliniz nedir?
Eğer güç kaynağınız varsa, yalnızca kasa önerisi istiyorsanız belirtin.

Ekran kartım 1 GB 256 Bit Palit DDR3 model ekran kartım var.Onu da değiştirmek istiyorum.
Kasa için düşüncelerim ise ; kasa ile gelen powerlerin pekde iyi olmadığı kanaatindeyim. o yüzden boş kasa + 750 W 80 Plus (Bronze yada Silver ) almayı düşünmekteyim. Tabi yaz için sağlam soğutma yapabilecek bir kasa düşünüyorum.Önerilerinizi bekliyorum. Öğrenci olduğum için bütçem 1000 TL (1600 MHZ 8x2 DDR3 Kingston HyperX Belleğim var. Gerisi değiştirmek istiyorum.)

O halde seni Masaüstü bölümüne alalım.
Ekran kartım 1 GB 256 Bit Palit DDR3 model ekran kartım var.Onu da değiştirmek istiyorum.
Kasa için düşüncelerim ise ; kasa ile gelen powerlerin pekde iyi olmadığı kanaatindeyim. o yüzden boş kasa + 750 W 80 Plus (Bronze yada Silver ) almayı düşünmekteyim. Tabi yaz için sağlam soğutma yapabilecek bir kasa düşünüyorum.Önerilerinizi bekliyorum. Öğrenci olduğum için bütçem 1000 TL (1600 MHZ 8x2 DDR3 Kingston HyperX Belleğim var. Gerisi değiştirmek istiyorum.)
Masaüstü bölümüne konu açmanız daha doğru olur.
Etiketlerseniz konuya dahil olurum.

Usta 5 saattir senin paylaşımı ve yorumları okuyarak yapmaya çalıştım ama yapabildiğim tek şey voltajsız ramleri 1866 mhz'ye çıkartmak(1600'de çalışıyordu normalde) ve işlemciyide 4.4 ghz'ye çıkartabilmek oldu diğer herşeyde siyah ekranda kaldım açılmadı pc

İŞLEMCİM:AMD FX X8 8350 SOKET AM3+ 4GHZ 16MB CACHE 32NM İŞLEMCI
RAM: GSKILL 8GB (2X4GB) RIPJAWSX DDR3 1866MHZ
SOĞUTUCU:COOLER MASTER HYPER 212 EVO

Bu donanımlara saibim ve bir çok değer vermeme rağmen başarılı olamadım bios ve diğer güncellemelerimde eksiksiz olduğu halde müsait bir zamanında yardımlarını bekliyorum.
Saygılar.

Geri
Yukarı