FX-6100 yerine FX-8350 alınır mı?

alperacan

Hectopat
Merhaba,

Arkadaşlar imzamda da görüldüğü gibi FX-6100 işlemciye sahibim. Bilgisayarıma çok fazla masraf yapmadan yenilemek istiyorum. FX-8350 ve R9 380 veya GTX 960 almak mantıklı olur mu ? CS:GO, Gta IV gibi oyunlarda performans artışı olur mu?

Bazılarınız Intel'e geç diyebilir. Fakat 4460 alıcam dersem anakartında değişmesi gerek. Skylake olsun yeni nesil derseniz de anakart, ram de değişmesi gerek bu yüzden intel'e geçişi bütçem fazla kaldıramaz.

Şimdiden teşekkürler.

Elimizde güzel bir AMD MSI 970A-46 var sanırım. Bu anakarta FX8320 ve güzel bir soğutucu alabilirsin. R9 380, GTX 960'tan daha performanslıdır. DX12 ile zaten AMD işlemciler canlanıyor. Alabilirsin yani bir sorun yok. FX 6100'ü tavsiye etmiyorum. Son derece zayıf bir işlemci.

8350, 8320'nin fabrika çıkışlı O.C edilmiş halidir. Belki silikon kalitesi daha iyidir o kadar. FX 8320 alıp, düşük bir O.C ile FX 8350'den daha fazla performans elde edip paranızı cebinizde tutabilirsiniz. FX 6100, 4100'den sonra çekirdek başına performansı en düşük 2. işlemcidir. Zambezia ailesine ait işlemciler artık üretilmiyor(diye biliyorum) ve firmalar elindeki 4100, 6100 gibi Zambezia ailsene ait işlemcileri çıkartmaya çalışıyor. Piledriver ailesine ait FX işlemcilerin çekirdek başına performansı ortalama olarak i3 3xxx'e eşit olmakla birlikte toplam yükte i5 4590-i5 4690 arası performans vermektedir.

8350, 8320'nin fabrika çıkışlı O.C edilmiş halidir. Belki silikon kalitesi daha iyidir o kadar. FX 8320 alıp, düşük bir O.C ile FX 8350'den daha fazla performans elde edip paranızı cebinizde tutabilirsiniz. FX 6100, 4100'den sonra çekirdek başına performansı en düşük 2. işlemcidir. Zambezia ailesine ait işlemciler artık üretilmiyor(diye biliyorum) ve firmalar elindeki 4100, 6100 gibi Zambezia ailsene ait işlemcileri çıkartmaya çalışıyor. Piledriver ailesine ait FX işlemcilerin çekirdek başına performansı ortalama olarak i3 3xxx'e eşit olmakla birlikte toplam yükte i5 4590-i5 4690 arası performans vermektedir.
Birşey merak ettim. 4690, FX-8350'den çoklu çekirdek performansında %1 önde. DX 12 ile FX öne mi geçecek yine ?

Vray ADV ile render alıyorsan evet. Oyun oynuyorsan hayır. Ne kadar güçlü bir işlemci olursa olsun GPU'yu yorma diye bir durum var. Darboğaz yapmasa bile karttan almanız gereken FPS'i alamiyorsunuz. Özellikle Ubisoft'un oyunlarında çok sık yaşanan bir durum.

Vray ADV ile render alıyorsan evet. Oyun oynuyorsan hayır. Ne kadar güçlü bir işlemci olursa olsun GPU'yu yorma diye bir durum var. Darboğaz yapmasa bile karttan almanız gereken FPS'i alamiyorsunuz. Özellikle Ubisoft'un oyunlarında çok sık yaşanan bir durum.
Nvidia için optimize olduğundan olabilir mi ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı