FX 8300 sistem sürekli kilitlenip kapanıyor

Epans

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar, sistemimden kısaca bahsedecek olursam:
  • MSI 970 Gaming anakart,
  • 8 GB RAM (4x2)
  • AMD FX 8300
  • Ekran kartı: ASUS RX 570 4 GB OC
  • PSU; Frisby Cougar 700W 80 Plus.
Ortalama 4 yıllık bir sistem. Aslında bilgisayarı ilk aldığımda ASUS GTX 960 2 GB 128 Bit ekran kartı vardı ancak bunu satıp yerine bu ekran kartını arkadaşımdan aldım. Bilmiyorum, belki de sorun burada başladı. Bu zamandan sonra bilgisayarı tam olarak kullanamadım, ara ara kitlenmeler yaşıyordum ama özellikle son 1 yıldır artık can sıkıcı noktaya gelmeye başladı. Örneğin Twitch açıkken bir anda bilgisayar donuyor ama kapanmıyor, ekranda takılı kalıyor. Bazen direkt kapanıyor bir şeyler izlerken. Çok ağır yüklü oyunlar oynamıyorum, arada arkadaşlarla Valorant oynamak için giriyorum fakat her el 1 kere kesin bilgisayar donuyor ve kendini yeniden başlatıyor.

Sıcaklık değerleri Speccy programında çoğu zaman boşta iken işlemciyi 70-75 dereceyi gösteriyordu. Ben de bari boşta kapanmasın bilgisayar diye 1920'den 1680 görüntü kalitesine çektim. Şu anda 43 derecelerde işlemci ve anakart sıcaklığı. Ancak bu şekildeki görüntü kalitesinde bile oyuna girdiğimde ortalama 70 derece sıcaklığı görüyor ve yine kapanıyor. Sorunun tam olarak ne olduğunu bir türlü bulamadık.

Güç kaynağı Frisby olduğu için güç kaynağından ötürü diyen oldu. İşlemcin FX 8300 eski mimari ısındığı için kapanıyor diyen oldu anakartın ekran kartını besleyemiyor diyen oldu ama kesin bir şey diyen olmadığı için sizlerden yardım istiyorum. Daha detaylı bir şekilde sizler cevapladıkça yazarım. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese merhabalar, sistemimden kısaca bahsedecek olursam:
  • MSI 970 Gaming anakart,
  • 8 GB RAM (4x2)
  • AMD FX 8300.
  • Ekran kartı: ASUS RX 570 4 GB OC.
  • PSU; Frisby Cougar 700W 80 Plus.
Ortalama 4 yıllık bir sistem. Aslında bilgisayarı ilk aldığımda ASUS GTX 960 2 GB 128 Bit ekran kartı vardı ancak bunu satıp yerine bu ekran kartını arkadaşımdan aldım. Bilmiyorum, belki de sorun burada başladı. Bu zamandan sonra bilgisayarı tam olarak kullanamadım, ara ara kitlenmeler yaşıyordum ama özellikle son 1 yıldır artık can sıkıcı noktaya gelmeye başladı. Örneğin Twitch açıkken bir anda bilgisayar donuyor ama kapanmıyor, ekranda takılı kalıyor. Bazen direkt kapanıyor bir şeyler izlerken. Çok ağır yüklü oyunlar oynamıyorum, arada arkadaşlarla Valorant oynamak için giriyorum fakat her el 1 kere kesin bilgisayar donuyor ve kendini yeniden başlatıyor.

Sıcaklık değerleri Speccy programında çoğu zaman boşta iken işlemciyi 70-75 dereceyi gösteriyordu. Ben de bari boşta kapanmasın bilgisayar diye 1920'den 1680 görüntü kalitesine çektim. Şu anda 43 derecelerde işlemci ve anakart sıcaklığı. Ancak bu şekildeki görüntü kalitesinde bile oyuna girdiğimde ortalama 70 derece sıcaklığı görüyor ve yine kapanıyor. Sorunun tam olarak ne olduğunu bir türlü bulamadık.

Güç kaynağı Frisby olduğu için güç kaynağından ötürü diyen oldu. İşlemcin FX 8300 eski mimari ısındığı için kapanıyor diyen oldu anakartın ekran kartını besleyemiyor diyen oldu ama kesin bir şey diyen olmadığı için sizlerden yardım istiyorum. Daha detaylı bir şekilde sizler cevapladıkça yazarım. İyi forumlar.

PSU'dan olma ihtimali yüksek eğer overclock yaptıysan ondan da olabilir aynı zamanda RAM'lerden de kaynaklanıyor olabilir açıkçası donma sorunu neredeyse her şeyden olabilir, ekran kartına overclock yaptıysan ya da undervolt yaptıysan da yapabilir.

Yani belirsizliklerden ötürü ne yapacağımı şaşırdım yeni sistem toplamak istiyorum bu bilgisayar beni çok yordu şöyle 3-4 ay beni götürsün istiyorum. Sonrasında güzel bir 10-15bin tl arası bir sistem toplamayı düşünüyorum. Sorunun ne olduğunu bile bilmiyorum açıkçası. Ekran kartına ben overclock yapmadım ya da işlemciye. Önere bileceğiniz kesin bir şey yok değil mi ?

Yani belirsizliklerden ötürü ne yapacağımı şaşırdım yeni sistem toplamak istiyorum bu bilgisayar beni çok yordu şöyle 3-4 ay beni götürsün istiyorum. Sonrasında güzel bir 10-15BIN TL arası bir sistem toplamayı düşünüyorum. Sorunun ne olduğunu bile bilmiyorum açıkçası. Ekran kartına ben overclock yapmadım ya da işlemciye. Önerebileceğiniz kesin bir şey yok değil mi?

RAM'den olma dolayı da yüksek RAM'leri çıkar silgiyle sil ve 2-4 olacak şekilde geri tak.

tamamdır hocam deneyeceğim teşekkür ederim. Geri dönüş yaparım buradan.
Hocam dün akşam dediğiniz gibi yaptım sildim ve 2-4 slotlarına taktım. Ancak yine kitlenmeler kapanmalar yaşıyorum. Artık tak etme noktasına geldi bilgisayarda yük yok evden çalışıyorum o esnada bile donmaya başladı. Galiba yeni sistem yolu göründü

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı