FX 8320 Isı değerleri normal mi?

ghostliving

Hectopat
GÜNCELLEME: Stok fan değiştikten sonra Isı sorunu düzeldi.

Merhaba Arkadaşlar

PC daha 3 günlük olmasına rağmen cpu ve anakartın sıcakları biraz fazla gibi.

Sistem boştayken, işlemci min 28 max 55 derece oluyor ama genel olarak 30 ile 40 arası geziyor. Crysis 3' oynarken işlemci 81 dereceye kadar çıktı.
Anakart ise boşta 40 ama daha sonradan 45'e kadar çıkıyor. Crysis 3'de tmpin1 55 dereceye'e tmpin0 da 86 ya kadar çıktı.

Sistem şöyle: FX 8320 işlemci (Stok fan kullanıyorum), ASUS M5A78L-M/USB3 anakart, ASUS GTX 650 Ti Boost, CORSAIR vs550w PSU, EVEREST CAVALIER 707BR Kasa(Kasada sadece önde fan var başka bir fan yok.)

Şuan Facebook ve Technopat açıkken işlemci ısısı 34 ile 45 arası geziyor. HWmonitör'e göre TMPIN 0 max 49(sabit), TMPIN 1 max 44(sabit)

Sizce bu değerler Normal mi yoksa bir yerlerde sorun mu var. Varsa neden kaynaklana bilir ?

NOT: Coolermaster HYPER 212X işlemci soğutucusu ve 120mm xilence fan sipariş ettim.

HWMonitör ekran görüntüsü:
hwmmwyjm3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ,

81 derece ise ısınma sorunu olduğu gerçek. Aida64 yazılımı ile sıcaklık kontrolü yapmanı öneririm. Ayrıca Crysis dışındaki diğer oyunlarla da dene. Eğer yine bu türde sıcaklık değeri varsa fanlar yerine oturmamış olabilir veya termal macun dandik / sağlıksız sürülmüş olabilir. Fanı kontrol edip , işlemci macununu değiştirmen gerekebilir. Toplama almadıysan garantiye göndermen en mantıklısı olur.

Vatandan topladım, işlemci nin macununu eski çalıştığım bilgisayarcıda değiştirttim bi ama markasız beyaz macun sürdü patron. Ve belirtiğim gibi kasa dada egzos fanı yok sadece önde bitane var ama işe yaradığı söylenemez.

Egzoz fanı yoksa hava sirkülasyonu zayıf olur. İşlemci soğutucuyla beraber bir de egzoz fanı takın bence.

Egzoz fanı yoksa hava sirkülasyonu zayıf olur. İşlemci soğutucuyla beraber bir de egzoz fanı takın bence.

Hyper 212x ile xilence 120mm fan da sipariş ettim, daha sonra Akasa viper alıp onu egzoza takıp, xilence i yan kapağa takıcam. Ama esas düşüncem bütün bu fan masraflarından sonra ısı sorunu devam edecek mi ? Sorun başka bişeydemi merak ediyorum.

Sanmıyorum devam edeceğini. Görmeden bilemeyiz ama di mi :)

Hocam Cooler Master Hyper 212x ve Xilence i egzoz fan olarak taktım. Crysis 3 oynadığım sürece makineden ses gelmedi.

Crysis 3 oynarken (Very High, 1xmsaa):
İşlemci max: 53 derece
Anakart max: 33 derece
Ekran kartı max: 63 derece

Stok fan faildi ve egzoz fanın olmayışı da etki ediyordu. Şuan sorun yok ALLAH'a şükür.

Hocam Cooler Master Hyper 212x ve Xilence i egzoz fan olarak taktım. Crysis 3 oynadığım sürece makineden ses gelmedi.

Crysis 3 oynarken (Very High, 1xmsaa):
İşlemci max: 53 derece
Anakart max: 33 derece
Ekran kartı max: 63 derece

Stok fan faildi ve egzoz fanın olmayışı da etki ediyordu. Şuan sorun yok ALLAH'a şükür.

Baya fark etmiş ısılar. GTX 650 Ti Boost ile 'very high' önermem, 'high' uygundur.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı