G.Skill TridentZ 3200 MHz Gigabyte X470 Aorus Gaming anakart uyumu

Türker Tomruk

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yakın zamanda sistem topladım. Anakartım Gigabyte X470 Aorus Gaming rev 1.0
Satın aldığım RAM G.Skill TridentZ F4-3200C16D-16GTZR 3200 MHz 2x8 GB

Fakat dikkatsizliğim sonucu anakartın sitesine şimdi baktım. Desteklenen RAM listesinde bu RAM'lerin 3000 MHz olarak çalışabileceğini gösteriyor. Sizce RAM'leri değiştirmeye değer mi? Başka marka RAM almalı mıyım, öneriniz nedir? Henüz Amazon siparişlerimi onaylamadı çünkü. Gerek yok derseniz bu RAM'leri BIOS'tan 3000 MHz olarak ayarlayıp dual channel ile sorunsuz kullanabilir miyim? Teşekkürler.

Kafama takılan bir nokta ise ''x of Ranks xDRAM devices 1x8'' yazıyor. Burada dual channel çalışmayacağı anlamına mı geliyor anlayamadım? Ramler kit olarak satılıyor ve tüm değerleri aynı.

X470 AORUS ULTRA GAMING (Rev. 1.0) | Anakart | GIGABYTE
@Recep Baltaş Recep bey müsait olduğunuzda bakabilirseniz çok sevinirim.
@MF Yardımcı olabilir misiniz ?
Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? Gerçekten yardıma ihtiyacım var. Aldığım ram kodu anakartın qvl listesinde var fakat 3200 yerine 3000 yazıyor. Geriye kalan tüm ürün kodu harfleri , ürün değerleri ve özellikleri herşey birebir aynı. Bu ramler 3200 olarak mı 3000 mhz olarak mı çalışır ? Gigabyte qvl listesi güncel görünmüyor ağustos ayına ait.

Son düzenleme:
Dual Channel olarak BIOS üzerinden 3200 Mhz olarak kullanabilirsiniz bir problem olmadan.

QVL listeleri bazen güncel olmuyor, Reddit ve Pcpartpicker'da aynı parçalar kullanılarak bir sürü sistem toplanmış.

Anakart üreticisinin piyasadaki bütün RAM'leri test etmek imkanı yok. Örnek modeller test edilir ve listeye yazılır. Test edilmeyenler de kesinlikle uyumsuzdur diye bir şey yok. DDR4 olmasına dikkat et, MHz'ye dikkat et, CL değeri olabildiğince düşük olsun. Sorun olmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı