G3258 veya i7 4790k

CenkCetin3

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle bu ilk konum ve ilk defa bir forumda yazı yazacağım...

Bilgisayar toplamayı düşünüyorum ama epey kafama takılan bir soru var işlemciyi 4790k mı yapsam yoksa g3258 mi? Çok kararsız kaldım bir sürü technopat videosu izledim. Dedim ben en iyisi bu işlemciyi alayım hem çok ucuz hemde iyi performans veriyor. Ama sonra bir yorum gördüm bu işlemcinin kötü olduğunu ve ileriye dönük bir işlemci olmadığını, üst segment sistem toplayacakların uzak durması gereken bir işlemci olduğunu söylemesi ve işlemciyi yerin dibine sokması şahsen beni çok düşündürdü en son bir konu açmaya karar verdim...

Sistem bilgilerim şu şekildedir:

MSI GTX 970 ekran kartı
MSI Z97 Gaming 7 anakart
GSKILL RipsawX 16 GB CL9 DDR3 bellekler
XIGMATEK S 750W silver +80 güç kaynağı
ZALMAN Z11 NEO kasa
Thermaltake water 3.0 performer sıvı soğutucu
1 tb seagate hard disk/corsair force LS serisi 240GB SSD

Evet arkadaşlar sistem tam olarak bu, sisteme G3258 mi almalıyım(başka öneride olabilir i5 düşünmüyorum)yoksa 4790K mı almalıyım ? G3258 in bütün ihtiyaçlarımı karşılayacak gibime geliyor ama ileriye dönük değilmiş ve ben uzun ömürlü bir pc istiyorum...

@Recep Baltaş özellikle recep abi senin yorumunu ve tavsiyeni dört gözle bekliyorum :)

Yardımcı olursanız çok memnun olurum. İyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sisteme kesinlikle ama kesinlikle G3258 almayınız. Eğer oyuncu iseniz i5 işinizi görür. Fakat hem render hem oyun isterseniz i7 4790K öneririm. Bu arada sisteminizdeki güç kaynağını EVGA SuperNOVA 750 olarak değiştirmenizi öneririm.

i5 4690K tercih edin. G3258 iki çekirdekli olduğu için ileriye dönük bir işlemci değildir. 2 sene sonra kimse yüzüne bakmaz o işlemcinin. Bu arada kendim G3258 kullanıyorum ama ben işlemciyi yazın değiştireceğim için G3258 tercih ettim.

Bütçe yeterliyse düşünmenize bile gerek yok. Elbette İ7 4790K. 16 GB RAM seçtiğinize göre render yapmayı planlıyorsunuzdur.

Yanlış Bilgilendirme
i5 4590 alın, o kadar mantıksız soru ki bu... İki işlemcinin arasında uçurum kadar fiyat ve performans farkı var. Siz bence en iyisi Casper alın, çünkü i7 olunca render yapmayacaksan tamamen para israfıdır. Başka hiç bir açıklaması yok.

Render yapmayacaksan i7'ye boşuna para verme, boşuna kelimesini büyük yazmak isterdim ama ceza sebebi olabilir diye yazmadım çünkü render yapmayacaksan i7 alman paranın boşuna gitmesi demek.

Bende de 4790K ve 16 GB RAM var fakat amacım render değil. İleriye dönük ve SLI desteği olan bir sistem. Burada kimse i7 için abartı veya gereksiz demesin. İ5 bu günün şartlarında yeterli olabilir fakat bundan 5 yıl önceki işlemciler şimdi nasıl ise i5'de bundan 5 yıl sonra o duruma düşecek.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı