Rehber Custom ROM Galaxy A50 Custom ROM Nasıl kurulur?

Merhaba, Samsung a50 telefonuma The Fresh Project rom kurdum. Karnel kısmında ise magisk geldi. Aslında karnelsu kurmak istiyordum fakat otomatik geldiği için bir şey yapmadım.

Şimdi karneli değiştirmek istersem, magisk kaldırmam mı lazım? ya da bu rom içinde zaten karnel kendi ile birlikte mi geliyor?
Karnel kurmak istersem direkt twrp üzerinden ınstall mı yapmam lazım.

Anlatma imkanınız var mı ?

Merhaba, Samsung A50 telefonuma the fresh project ROM kurdum. Kernel kısmında ise Magisk geldi. Aslında karnelsu kurmak istiyordum fakat otomatik geldiği için bir şey yapmadım.

Şimdi karneli değiştirmek istersem, Magisk kaldırmam mı lazım? Ya da bu ROM içinde zaten kernel kendi ile birlikte mi geliyor?
Kernel kurmak istersem direkt TWRP üzerinden ınstall mı yapmam lazım.

Anlatma imkanınız var mı?

Öncelikle kurduğunuz fresh sürümü nedir?

Root yöntemini değiştirmek istiyorsan kernel değiştirmen yeterli, sakın Magisk içinden patch yapmaya kalkma. Yaparsan bootloop/şifre ekranında sıkışma/wifi sorunu gibi sorunlar yaşarsın.

Kerneli değiştirirken Magisk kaldırmak yerine modülleri kaldırsan yeterli.

Direk TWRP üzerinden kerneli flashlaman yeterli.

Direkt olarak 4.5.0 sürümünü yükledim. Fakat bu sürümde Fresh Hub gelmedi o ayrı bir konu. Açıkcası Magisk içinden magisk güncellemek bile sorun yarattı. Tekrar rom yüklemem gerekti.

Modül kısmında bir uygulama yüklemedim. Yüklemem gerekiyor mu sizce?

Rom yüklerken yine aynı kişinin mint karnel diye bir karneli vardı. Onu TWRP üzerinden yüklemeye çalışırken devamlı olarak "ınvalid ZIP file format" hatası aldım. Nedenini çözemedim.

Yani TWRP üzerinden istediğim karneli yükleyebilirim bir sorun çıkmaz. Özellikle overclock yapmamı sağlayan "hypersonic kernel" yüklemek istiyorum fakat çok tecrübeli olmadığım için bilgi biriktirmeye çalışıyorum. Yüklemeyi denedim açıkçası yine "ınvalid zip file format" hatası aldım.

@Niksi

Son düzenleme:
Direkt olarak 4.5.0 sürümünü yükledim.

Fresh A50 için en iyi customrom olarak stok deneyimi şatan ROM'lardan birisi ama 4.5 sürümü biraz sorunlu haberiniz olsun.

Fakat bu sürümde fresh hub gelmedi.

Freshhub fresh 3 sürümünde kaldı sanırım.

Açıkçası Magisk içinden Magisk güncellemek bile sorun yarattı.

Bahsettiğim olay buydu Magisk içinden güncelleme/root atma işini ne olursa olsun yapmamanız gerek.

Modül kısmında bir uygulama yüklemedim. Yüklemem gerekiyor mu sizce?

Magisk için playintegrityfix flashlasanız yeter. KSU için Zygisk Next ve playintegrityfix flashlamanız gerek.

ROM yüklerken yine aynı kişinin Mint kernel diye bir karneli vardı. Onu TWRP üzerinden yüklemeye çalışırken devamlı olarak "ınvalid ZIP file format" hatası aldım. Nedenini çözemedim.

Bir fikrim yok.

Yani TWRP üzerinden istediğim karneli yükleyebilirim bir sorun çıkmaz.

Çıkmaz, kernelin sistemle uyumlu olduğu sürece.

Özellikle overclock yapmamı sağlayan "hypersonic kernel" yüklemek istiyorum fakat çok tecrübeli olmadığım için bilgi biriktirmeye çalışıyorum. Yüklemeyi denedim açıkçası yine "ınvalid ZIP file format" hatası aldım.

Hypersonic kerneli sadece Android 11 de kullanabilirsiniz. Ayrıca onun kurulum yöntemi normal kernellere göre farklı, bunun da rehberini yapmayı planlıyorum.

Sana SpiderOS 1.9 öneririm. OneUI 5.1 ROMlar arasında en iyisi. Benim önerdiğim KSU 199 kernel ile de kullanırsan bu ikiliden iyisi yoktur derim.

KSU için Zygisk Next ve playintegrityfix flashlamanız gerek.

Yani bir nevi onları da ROM yükler gibi indirip, hafızaya atıp yüklemem gerekiyor.

Sana spideros 1.9 öneririm. One UI 5.1 ROM'lar arasında en iyisi. Benim önerdiğim KSU 199 kernel ile de kullanırsan bu ikiliden iyisi yoktur derim.

Bu konuda da bilmem gereken şeyler var. Özellikle KSU 199 kerneli ile ilgili bir bilgi bulamadım. Ve KSU'da normal ROM yükler gibi flashlamam mı gerekiyor?

Spideros 1.9, Fresh'ten daha iyi sanırım, doğru mu?

Kernelleri hep aynı şekilde mi yüklüyorum? Özellikle Kernel Su'nun sitesinde yükleme ile ilgili aşırı geniş bir anlatım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani bir nevi onları da rom yükler gibi indirip, hafızaya atıp yüklemem gerekiyor.

Modülleri recoveryden değil, magisk/ksu uygulamalarının içinden flashlaman gerek.

Bu konuda da bilmem gereken şeyler var. Özellikle KSU 199 karneli ile ilgili bir bilgi bulamadım. Ve KSU'da normal rom yükler gibi flash'lamam mı gerekiyor?

SpiderOS 1.9, fresh'den daha iyi sanırım doğru mu?

Karnelleri hep aynı şekilde mi yüklüyorum ? Özellikle karnel su'nun sitesinde yükleme ile ilgili aşırı geniş bir anlatım var.

SpiderOS 1.9 Fresh'ten daha iyi ama 2 tane çalışmayan özelliği bir tane de görüntüsel bozukluğu var. Sorunları yüz tanıma ve smartview görüntüsel hatası ise telefon kapalı iken şarja taktığında şarj animasyonu hatalı gözüküyor ama şarj olmaya devam ediyor.

KSU'nun sitesindeki yönergeler kendin için sıfırdan KSU kernel yapman için. Bizim cihazımız için hazırda var zaten. Kernelleri hep aynı şekilde recovery üzerinden flashlıyorsun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı