Ghost of Tsushima 3060 Ti sistemde düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

Oblique

Hectopat
RAM
GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single Kit Ram x2
SSD veya HDD modeli
MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD
Ekran kartı
MSI GeForce RTX 3060 Ti VENTUS 3X 8GD6X OC
Anakart
B450M PRO-VDH MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Bildiğiniz üzere Ghost of Tsushima çıkış yaptı beklediğim bir oyundu bende girdim deneyeyim dedim. Sıkıntı yoktu başta fakat oyunu oynadıkça FPS düşmesi oluyordu. Ayarları değiştirdim fayda etmiyor. Görselde oyuna gireli 20 saniye falan olmuştur değerleri görüyosunuz. 10 dakika sonra RAM kullanımı 15000 civarında geziyor ve FPS en başta (mekandan mekana değişiyor ama açık dünyayı baz alıyorum.) 58-70 arası gidip geliyor. Ayarlarım ise Ultra ayarlar DSR ile 2K up-scale yaptım DLSS Q modda ve FSR 3 fg açık YouTube'dan örnek videolara baktığımda FPS'ler 80-100 arası geziyor. Bana mı öyle geliyor yoksa FPS az mı sizce de yardımcı olur musunuz? (at üstündeki fotoğraf oyunda biraz zaman geçirdikten sonra çekildi.)

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    3 MB · Görüntüleme: 63
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 68
Yaklaşık olarak aynı sistem olan arkadaşım da 45 - 70 FPS arası alıyor. Sizlik sorun yok gibi.

YouTube'daki referans videolar kafamı karıştırdı ve zamanla azalan FPS'im var yani 70 civarı başlıyorsam aynı mekanda 10-15dk sonra 58-55 arası geziyor FPS kaldı ki YouTube'daki referans videolar gerçek 2K benimki up-scale her türlü neredeyse aynı FPS'i almam gerekiyor ya da o videolar gerçek değil mantığıma yatmadı.

YouTube'daki referans videolar kafamı karıştırdı ve zamanla azalan FPS'im var yani 70 civarı başlıyorsam aynı mekanda 10-15dk sonra 58-55 arası geziyor FPS kaldı ki YouTube'daki referans videolar gerçek 2K benimki up-scale her türlü neredeyse aynı FPS'i almam gerekiyor ya da o videolar gerçek değil mantığıma yatmadı.
YouTube daki videolarda daha iyi işlemcilerle test yapılmış. PC portu oyunlarda işlemci faktörü önemli, gördüğün %10 civarı farklar bundan kaynaklanıyor muhtemelen, bana değerler normal geldi. Ayrıca bence ultra da oynamaya gerek yok, very high yeterli. Ultra da incik cıncık performansı öldüren ayarlar oluyor genelde.

Ultra dediğime bakmayın zaten very high en son ayarlar fakat 48 civarlarına düşmesi bile mantıklı gelmedi. Sebebi ise arkada işlem yapmama rağmen RAM kullanımı artması optimizasyon sıkıntısıdır vesaire anlaşılabilir durum. Normal diyosanız ayarları düşürmeyi deneyeyim.

Öyle zaten ayarlar DLSS quality modda FSR 3 fg açık.

İlginç ben 2060 Super gerisi sizinkiyle aynı ayarlarda 100FPS üzeri alıyorum hatta YouTube'a yüklemiştim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4060 laptop ile en yüksek ayarlarda DLSS quality ve Frame Gen açık 100 FPS civarı alıyorum. Frame Gen kapattığımda FPS 65 civarına düşüyor.

1715972696799.png

Geri
Yukarı