Gigabyte B450M S2H anakartta XMP gözükmüyor

ycrour

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba başlıktaki anakarta sahibim özelliklerinde XMP olduğu yazıyor ancak BIOS'da XMP ayarı yok. Bu forumdaki Recep beyin Gigabyte XMP açma konusuna da baktım ancak o ayar bende gözükmüyor. RAM'lerin de desteklemesi mi lazım XMP'yi aynı zamanda? RAM'lerimin markası 2x8 GB G.Skill Aegis 8 GB DDR4 2133MHz, yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
2133 Mhz olan RAM'lerinizi zaten bu frekansta kullanabilirsiniz. XMP açmanız için anakartta yazan, örneğin 3000 Mhz (OC) gibi OC ibaresi belirtilen frekanslarda açmanız gerek. Fakat size bu anakartta gene de XMP nasıl açılır anlatayım, BIOS'a girdikten sonra MIT'e giriyor ve Advanced Core Settings'e tıklayarak Extreme Memory Profile kısmından profil seçip, kaydedip yeniden başlatıyorsunuz.

XMP açmak için RAM'in de desteklemesi gerekiyor.

Emin olmak için Windows'da görev yöneticisinden performans sekmesinde bellek kısmına tıklayıp, sağ altta yer alan hız bölümünden bellek hızlarınızın şu anki frekansını öğrenebilirsiniz.

RAM'leriniz desteklemiyor olabilir. CPU-Z programını indirip SPD sekmesinin fotoğrafını paylaşın. Intel işlemcilerde XMP, AMD işlemcilerde AMP olarakta geçer.

RAM'leriniz desteklemiyor olabilir. CPU-Z programını indirip SPD sekmesinin fotoğrafını paylaşın. Intel işlemcilerde XMP, AMD işlemcilerde AMP olarakta geçer.
2133 MHz olan RAM'lerinizi zaten bu frekansta kullanabilirsiniz. XMP açmanız için anakartta yazan, örneğin 3000 MHz (OC) gibi OC ibaresi belirtilen frekanslarda açmanız gerek. Fakat size bu anakartta gene de XMP nasıl açılır anlatayım, BIOS'a girdikten sonra mıt'e giriyor ve Advanced Core Settings'e tıklayarak Extreme Memory profile kısmından profil seçip, kaydedip yeniden başlatıyorsunuz.

XMP açmak için RAM'in de desteklemesi gerekiyor.

Emin olmak için Windows'da Görev Yöneticisi'nden performans sekmesinde bellek kısmına tıklayıp, sağ altta yer alan hız bölümünden bellek hızlarınızın şu anki frekansını öğrenebilirsiniz.

Mıt'e girdikten sonra advanved Core Settings'de böyle bir ayar çıkmıyor yani RAM'ler desteklemiyor anladığım kadarıyla.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    19,9 KB · Görüntüleme: 94
Mıt'e girdikten sonra advanved Core Settings'de böyle bir ayar çıkmıyor yani RAM'ler desteklemiyor anladığım kadarıyla.
Memory kısmındaki frekansı 2 ile çarparsanız şu anki değeri elde etmiş olursunuz. SPD 1066x2 = 2100 ediyor zaten. Olması gereken hızda çalışıyor bellekleriniz.

XMP destekli RAM'leri nasıl tanımlarız veya 2133 MHz'den yüksekse zaten XMP özelliği var mıdır?
2133 Mhz anakartın zaten XMP olmadan desteklediği bir frekanstır. Eğer 3000 Mhz hızında bellekleriniz olsa idi o zaman XMP açmanız gerekirdi. Ayrıca XMP desteği yok belleğinizde ama dediğim gibi gerekte yok.

Burada da Memory kısmında yazdığı gibi:
  1. Support for DDR4 3600(O.C.)/3466(O.C.)/2933/2667/2400/2133 MHz memory modules
Yani 2933 frekans ve yukarısı için XMP açmanız gerek. Fakat zaten sizin o seviyede bir belleğiniz yok.

Anlayamadım. SPD ekranında SPD ext. Kısmı size RAM'lerinizin XMP desteği hakkında bilgi verir. XMP desteğinin RAM frekansıyla ilgisi yoktur.

Nereye bakmam gerektiğini anladım teşekkürler.

2133 MHz anakartın zaten XMP olmadan desteklediği bir frekanstır. Eğer 3000 MHz hızında bellekleriniz olsa idi o zaman XMP açmanız gerekirdi. Ayrıca XMP desteği yok belleğinizde ama dediğim gibi gerek de yok.

Burada da Memory kısmında yazdığı gibi:
  1. Support for DDR4 3600(O.C.)/3466(O.C.)/2933/2667/2400/2133 MHz Memory modules.
Yani 2933 frekans ve yukarısı için XMP açmanız gerek. Fakat zaten sizin o seviyede bir belleğiniz yok.

Tam da bu soruyu soracaktım anakart fiziksel olarak 3000MHz RAM destekliyor ancak ben XMP açarsam 3600e overclock yaparak çıkacak anlamını mı taşıyor bu.

Geri
Yukarı