Gigabyte B450M S2H BIOS ve RAM MHz güncellemesi

oormanci

Hectopat
Anakart: Gigabyte B450 S2H 3600MHz(OC)
RAM: (2x) Corsair 8 GB Vengeance LPX siyah 3200MHz CL16 DDR4 (toplamda 16 GB)

Arkadaşlar selam. Anakartım yakın bir zamanda garantiden sıfırı ile değiştirilmek sureti ile değişti. Gelen anakart BIOS sürümü F52 olarak görünüyor. Gigabyte sitesinde yayınlanmış son BIOS güncellemesi F63a. Forumda birkaç başlık okudum ama kafam karıştı. Birinci sorum F52'den F60a sürümüne direkt olarak güncelleme yapmam gerekir mi?

İkinci sorum ise RAM'lerim şu an Görev Yöneticisi'nden baktığım zaman 2666MHz görünüyor. CPU-Z'den baktığım zaman her biri 1333MHz ile çalışıyor olarak görünüyor. Toplamda 8 GB'lık 2 tane RAM 2666MHz ile çalışıyor. Burada bir yanlışlık yok mu? Bu RAM'lerin tek başlarına 3200MHz ile çalışması gerekmiyor mu? İkisi toplamda 6400MHz gibi bir şey yapması lazım değil mi?

Daha önce BIOS güncellemesi ve MHz güncellemesi yapmadım. Çok anladığım konular değiller fakat anladığım kadarıyla bilgisayar tam performansında çalışmıyor. Yaşadığım ufak tefek crush hataları da bunlardan kaynaklanıyor zannediyorum. BIOS güncellemesi yapılmadan RAM MHz yükseltmesi yapmayın uyarılarını dikkate alarak buralara kadar gelip kaybolmuş durumdayım.

Dosya Ekleri

• Görev yöneticisi.jpg
    Görev yöneticisi.jpg
    58 KB · Görüntüleme: 23
  • ram1.jpg
    ram1.jpg
    39,6 KB · Görüntüleme: 21
  • ram2.jpg
    ram2.jpg
    40,3 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır hocam her 2 ram da toplanıp yazmaz orda. Ayrıca frekansın yarısı yazar. Benim ramlar 2666 MHz. CPU-z'da 1333 MHz olarak gözüküyor. Normali bu.

Hayır hocam her 2 ram da toplanıp yazmaz orda. Ayrıca frekansın yarısı yazar. Benim ramlar 2666 MHz. CPU-z'da 1333 MHz olarak gözüküyor. Normali bu.
O zaman benim ramler 1600mhz görünmesi gerekmiyor mu? 3200Mhz ram var bende değil mi? Bunların yarısı yazıyor ise Cpu-z'de tek tek baktığımda 1600 yazması lazım? Ve görev yöneticisinde gördüğüm Mhz değeri, iki ram'in toplam değeri değil ise ne manaya geliyor?

BIOS'u F63a'ya güncelleyebilirsin, sorun olmaz. RAM'ler için BIOS güncellemesinden sonra BIOS ayarlarında XMP'yi bulup etkinleştir ki 3200 MHz olarak çalışsınlar.

BIOS'u F63a'ya güncelleyebilirsin, sorun olmaz. RAM'ler için BIOS güncellemesinden sonra BIOS ayarlarında XMP'yi bulup etkinleştir ki 3200 MHz olarak çalışsınlar.
BIOS'u dediğiniz gibi F63'a ya Q-Flash ile sorunsuz güncelledim. 1-2 dakika sürüyormuş zaten. Boşuna korkutmuşum kendimi. RAM'ler için de XMP'yi etkinleştirdiğimde direkt olarak kendi RAM'lerime uygun bir profil etkinleşti. Şuan görev yöneticisinden 3200Mhz olarak görüntüleyebiliyorum. Teşekkürler.

Geri
Yukarı