Gigabyte GA-Z68AP-D3 sistemde XMP mavi ekran hatası

redkid376

Decapat
Anakart modelim GA-Z68AP-D3 (rev. 2.0). Dün eski sistemim için birkaç oyunda RAM sorunu oldugu için takviye yapmak amaçlı RAM aldım. Yeni aldığım RAM'ler Gskill Trident X 2x8 16 GB DDR3 2133 MHz F3-2133C9D-16GTX. Sorunsuzca taktım. Windows 10 masaustu gelınce hemen frekansın kaç olduguna bakayım dedım, bir de baktım 1333 MHz'de calışıyor. Sebebini öğrenip BIOS'tan XMP'yi açtım, 2133 MHz'de calıstı. Hatta CS:GO, BF4 gibi oyunlarda test ettım fakat 5 dk sonra mavi ekran hatası vermeye başladı. Geceden beri XMP profile 1-2 vs. denemedıgım şey kalmadı. XMP kapalıyken 1.6 voltajda calıstırdım neler neler yaptım olmadı.

Windows 10'da mavi ekran hatasına gelince, "Memory management error" hatası veriyor. Windows 7'de mavi ekran hatasına gelirsek, "Driver_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL STOP 0X000000D1" hatasını verdi.
Üşenmedim Windows 10'u Windows 7 yaptım yine türlü türlü uğraştım olmadı. En son şu an 1866 MHz ayarladım, voltaj degerleri default olarak 1.5 kaldı. Yaklasık 30 dakikadır mavi ekran vermedı. Benım bu sorunu halletmem lazım. 2133 MHz'de calıstırmam lazım. Bir fikri olan var mı? BIOS sürümü UA9 06/03/2013. Şu an daha günceli yok sanırım, sitede öyle görünüyor.
Aradan 6 saatten fazla geçti 1866 Mhz de sevindirici haber artık mavi ekran vermiyor fakat 2133 Mhz için çözüm bulamadım
evet uzun zaman geçti bugun xmp de sorun olmadığını anladım xmp bir gündür açık artık hızı 2000Mhz olarak kullanabılıyorum 2133Mhz yapınca hala memory management hatası verip mavi ekranda kalıyor

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı