Gigabyte GTX 970 Oyunlarda Donma Sorunu

MysticVezonTR

Kilopat
Evet forumda birçok konu var bu sorun hakkında ve bende baktım. Ama tam olarak istediğim cevabı bulamadım. Sorunum sanırsam bugün -daha önce olmuşsa da bugün dikkatimi çekmiştir başladı. LoL oynuyorduk arkadaşımla ve öldüğümde veya ekrana fazla skill geldiğinde oyunda ufakda olsa -rahatsız edici- bir kasma oluyor ve donma anında bazen FPS'in 20-30 olduğunu gördüm. Acaba ekran kartını çok kullanmadığı için mi böyle oluyor. Ve bu olaylardan aşırı ama aşırı rahatsız oldum çünkü bu 3000TL'lik bilgisayarı oyundaki kasma ve donmalardan bıktığım için aldım. MSI'ın sitesinden her türlü -BIOS vs. driver güncel. GeForce Experience'da güncel. Fakat Gigabyte'ın sitesinde bir sürü GTX 970 ve bir sürüde driver var. Ben bunları kurmadım çünkü hangilerini kuracağımı bilemedim. @BlackBelt -kendisi bana her türlü konuda yardım eden aşırı iyi bir insandır (y) İsimli kullanıcıya da sorduğumda: Nvidia sürücüsünü yüklediğin için bunları kurmana pek gerek yok, dedi. Bende kurma gereği duymadım. Bu driverları kurmam gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa hangilerini kurmam gerek? Yardımcı olursanız beni mutlu edersiniz.

Gigabyte kaliteli bir markadır, siz ise ekran kartınızla alakalı okadar sorun paylaştınız ki yeminle Gigabyte markasından soğudum :saçma:. Neyse soruna gelirsek NVİDİA ekran kartı driverları GeForce'un websitesinden indirilir ama Gigabyte'ı daha önce kullanmadığımdan konuya biraz uzağım. Ekran kartının tam adını öğrenmek için kutusuna ve görünüşüne bak sonra Gigabyte'ın websitesinde senin olduğunu düşündüğün modelin driverını kur. Eğer sorun hala devam ediyorsa GeForce'un websitesine girip en güncel driverı indirdiğinden emin ol. Bu arada geçmiş olsun umarım sorun çözülür.

Gigabyte kaliteli bir markadır, siz ise ekran kartınızla alakalı okadar sorun paylaştınız ki yeminle Gigabyte markasından soğudum :saçma:. Neyse soruna gelirsek NVİDİA ekran kartı driverları GeForce'un websitesinden indirilir ama Gigabyte'ı daha önce kullanmadığımdan konuya biraz uzağım. Ekran kartının tam adını öğrenmek için kutusuna ve görünüşüne bak sonra Gigabyte'ın websitesinde senin olduğunu düşündüğün modelin driverını kur. Eğer sorun hala devam ediyorsa GeForce'un websitesine girip en güncel driverı indirdiğinden emin ol. Bu arada geçmiş olsun umarım sorun çözülür.
Umarım çözülür. Benim ekran kartımın hangi model olduğunu buldum. Ama resimde de gördüğünüz gibi Driver, BIOS, Manual, Utility gibi seçenekler var. Hangi sekmedekileri indirmem gerek? Ve bazı sekmelerde VGA yazıyor. Bu VGA nedir? Tahmin ediyorum ki görüntü aktarmaya yarayan alet değildir burda yazan. :)

Resimler:
Driver.PNG
BIOS.PNG
Manual.PNG
Utility.PNG

Gigabyte'ın hangi driver'ını yüklemem gerek? Lütfen deneyimli birisi bana yardım edebilir mi?

GeForce'un websitesindeki driverlar daha güncel yani bence sorun driverlarda değil. Peki ekran kartınızın soğutması nasıl ve sadece uzun süreli açık kalmadan sonramı donmaya başlıyor?
drdr.PNG

GeForce'un websitesindeki driverlar daha güncel yani bence sorun driverlarda değil. Peki ekran kartınızın soğutması nasıl ve sadece uzun süreli açık kalmadan sonramı donmaya başlıyor?Eki Görüntüle 176662
Nvidia GeForce Experience yüklü ve oradan her gün güncelleme var mı yok mu kontrol ediyorum. Ve şuanda Gigabyte'ın sitesinde ki driverlar hariç bütün driverlar sanırsam yüklü ve yüklü olanlarda tamamen güncel.

G1 Gaming bende de var, 3DMark testinden Graphics Score olarak 12.000 küsür alması lazım, kendi kartını bi benchmark testine sok daha düşük mü alıyor bakalım.
Bu benim testim.
I scored 10 478 in Fire Strike
Nasıl test yapabilirim. Sitesinden hangisini indirmem gerek?

Acaba ekran kartım oyunlarda DirectX 12 kullanmıyor mu?

Haritanın bazı yerleri buglu olabilir. Bu buglu yerlerde 4 tane GTX 1080 bile kasma yapar. HDD de sistemin darboğaz olmasına neden olabilir. Haritayı hafızadan Ram'a göndermesi zaman alabilir. SSD'ye kur bi oyunu eğer değilse.

Haritanın bazı yerleri buglu olabilir. Bu buglu yerlerde 4 tane GTX 1080 bile kasma yapar. HDD de sistemin darboğaz olmasına neden olabilir. Haritayı hafızadan Ram'a göndermesi zaman alabilir. SSD'ye kur bi oyunu eğer değilse.
HDD'de oyun. SSD'ye kurmak istemiyorum çünkü Windows 10'um hızlı kalsın. Tamam "120GB boru mu?" diyebilirsiniz ama SSD'yi sadece driverlar ve Windows 10 için kullanıyorum. Ve bencede haklı olabilirsiniz çünkü LoL'e Salı günü patch geldi bu yüzden olabilir ve girdiğim son maçta sanırsam donma olmadı.
Buradan indirip Fire Strike testi yapabilirsin, 4 GB ama AKK hala devreye girmediyse deneyebilirsin. :)
3DMark Download v2.1.2852 + Time Spy
3DMark cross-platform benchmark for Windows, Android and iOS Kendi sitesi burası ise buradan indirmem daha iyi değil mi? Hem en güncelidir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı