Gigabyte X670 Elite AX vs Gigabyte X670 Gaming X AX V2

Yaklaşık 21K bu fiyata pc toplayan var :) 12K ya kadar ne alacağım konusunda karar veremedim bir türlü... Gönlüm elit ax'tan yana bakalım...
İşlerim dolayısıyla yazamadım çok özür dilerim yazamadığım için kusura bakmayın ben aldığımda 15k civarındaydı o yüzden aldım zaten yoksa aorus elite ax alacaktım ben de faz sayısından dolayı daha çok ilgimi çekiyordu ama dediğim gibi iki anakart da çok iyi bu arada incehesap cuma indiriminde gaming x ax v2 12k dolaylarındaymış galiba fırsat da kovalayabilirsiniz :) ne tür bir sistem kuracaksınız ?

Yaklaşık 21k bu fiyata PC toplayan var :) 12K ya kadar ne alacağım konusunda karar veremedim bir türlü... Gönlüm elit AX'tan yana bakalım...

Cevap için teşekkür ederim.
CPU 7800x3D.
GPU 6900XT.
RAM 7200 MHz.

İşlerim dolayısıyla yazamadım çok özür dilerim yazamadığım için kusura bakmayın ben aldığımda 15k civarındaydı o yüzden aldım zaten yoksa Aorus Elite AX alacaktım ben de faz sayısından dolayı daha çok ilgimi çekiyordu ama dediğim gibi iki anakart da çok iyi bu arada İncehesap cuma indiriminde Gaming X AX V2 12K dolaylarındaymış galiba fırsat da kovalayabilirsiniz :) ne tür bir sistem kuracaksınız?

CPU 7800x3D
GPU 6900XT temiz 2.el çok az kullanılmış arkadaşımdan alacağım daha sonra upgrade ederim.
RAM Corsair Vengeance RGB 32 GB (2x16) 7200 MHz DDR5 CL34
Yada sizin bildiğiniz fiyat olarak değilde performans olarak uygun ram varsa söylerseniz sevinirim...
Anakartı Tomahawk 650 alacağım sanırım 8K şu an fiyatı. F/P gibi geliyor bana.
Sıvı soğutma konusunda da biraz kararsızım Be Quiet silent loop 2 BW012 360 mm 6K ya da daha uygun fiyata LT720 var 4.5k hangisini alırsam kasa fanlarını da aynı marka alacağım her telden olmasın... RGB sevmiyorum siyah kasa hayalim var.

Akvaryum kasa istiyorum hava akışı kötü diyorlar bilmiyorum
4.5K'ya Dragos North Premium L Fanlı ATX
6.4K'ya NZXT H9 Flow Siyah ATX kasa

CPU 7800x3D.
GPU 6900XT.
RAM 7200 MHz.

CPU 7800x3D
GPU 6900XT temiz 2.el çok az kullanılmış arkadaşımdan alacağım daha sonra upgrade ederim.
RAM Corsair Vengeance RGB 32 GB (2x16) 7200 MHz DDR5 CL34
Yada sizin bildiğiniz fiyat olarak değilde performans olarak uygun ram varsa söylerseniz sevinirim...
Anakartı Tomahawk 650 alacağım sanırım 8K şu an fiyatı. F/P gibi geliyor bana.
Sıvı soğutma konusunda da biraz kararsızım Be Quiet silent loop 2 BW012 360 mm 6K ya da daha uygun fiyata LT720 var 4.5k hangisini alırsam kasa fanlarını da aynı marka alacağım her telden olmasın... RGB sevmiyorum siyah kasa hayalim var.

Akvaryum kasa istiyorum hava akışı kötü diyorlar bilmiyorum
4.5K'ya Dragos North Premium L Fanlı ATX
6.4K'ya NZXT H9 Flow Siyah ATX kasa
Nzxt kasaları güzeldir sevdiğim tarzda kasa yapan markadır kendisi ama eğer daha fazla havadar olsun istersen h7 flow modeline de bakabilirsin :) Sıvı soğutucu için genelde arctic liquid freezer ii veya yazmış olduğun lt720 çok öneriliyor 7800x3d için 240mm yeterli olur deniyor bazı yerlerde ama bence 360mm sıvı soğutma alman daha mantıklı 3d işlemciler biraz çılgın işlemciler çünkü :D Anakart için de msi tomahawk ve carbon wifi serileri iyidir hiç üzmez seni aynı şekilde gigabyte aorus elite ax ve gaming x ax v2de olduğu gibi sana kalmış baktığın modellerin hepsi kaliteli zaten :) Ram için de bende gskill var 32gb 6000mhz cl30 dual ram daha makul ram markası istiyorsan xpglere de göz atabilirsin benim bildiğim daha ucuz fiyatlı oluyordu ram piyasası konusunda çok bilgim yok gskill cl30 amd expo anakartıma da uyuyor al gitsin kafasında almıştım ben o yüzden :D Bu arada alacağın anakartının desteklediği ramlere mutlaka bak uyumlu ram olsun

NZXT kasaları güzeldir sevdiğim tarzda kasa yapan markadır kendisi ama eğer daha fazla havadar olsun istersen H7 Flow modeline de bakabilirsin :) sıvı soğutucu için genelde Arctic Liquid Freezer II veya yazmış olduğun LT720 çok öneriliyor 7800x3D için 240mm yeterli olur deniyor bazı yerlerde ama bence 360mm sıvı soğutma alman daha mantıklı 3D işlemciler biraz çılgın işlemciler çünkü :D anakart için de MSI Tomahawk ve Carbon Wi-Fi serileri iyidir hiç üzmez seni aynı şekilde Gigabyte Aorus Elite AX ve Gaming X AX v2'de olduğu gibi sana kalmış baktığın modellerin hepsi kaliteli zaten :) RAM için de bende G.Skill var 32 GB 6000MHz CL30 Dual RAM daha makul RAM markası istiyorsan XPG'lere de göz atabilirsin benim bildiğim daha ucuz fiyatlı oluyordu RAM piyasası konusunda çok bilgim yok G.Skill CL30 AMD EXPO anakartıma da uyuyor al gitsin kafasında almıştım ben o yüzden :D bu arada alacağın anakartının desteklediği RAM'lere mutlaka bak uyumlu RAM olsun.

Üşenmedin yazdıklarımı okuyup hepsine cevap verdin çooook teşekkür ederim.
NZXT kasa 7 mi 9 mu biraz daha inceleyeceğim 1 ay sürem var :) LT720 360 mm sıvı soğutma alayım şekli güzel farklı görünüyor seninde dediğim gibi çok öneriliyorsa birde çokta kasmaya gerek yok. RAM konusumda fiyat markadan çok performans önemli yani 7200 MHz alıp kullanamayacaksam ne gereği var ya da 6400 de mesela performans düşmesi gibi garip şeyler oluyor mu ilk zamanlar sanki böyle sorunlar varmış yanlış hatırlamıyorsam.

Üşenmedin yazdıklarımı okuyup hepsine cevap verdin çooook teşekkür ederim.
NZXT kasa 7 mi 9 mu biraz daha inceleyeceğim 1 ay sürem var :) LT720 360 mm sıvı soğutma alayım şekli güzel farklı görünüyor seninde dediğim gibi çok öneriliyorsa birde çokta kasmaya gerek yok. RAM konusumda fiyat markadan çok performans önemli yani 7200 MHz alıp kullanamayacaksam ne gereği var ya da 6400 de mesela performans düşmesi gibi garip şeyler oluyor mu ilk zamanlar sanki böyle sorunlar varmış yanlış hatırlamıyorsam.
Rica ederim ne demek aklında kafana takılan soru veya arada kaldığın bileşenler vesaire varsa sorabilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum tabi ki :) Benim sistemin soğutma bileşenleri tümüyle corsair o yüzden lt720 hakkında deneyimim yok kullanıcı deneyimi tarafında yorum yapamam ama ben ne zaman forumdaki konulara baksam dediğim gibi arctic veya deepcool lt720 öneriliyordu genelde ( lian li galahad modelleri harici tabi :D ) o yüzden herhangi bir problem yaşatacağını sanmıyorum inceleme videolarına da bakarsın zaten istersen için rahat olur. Amd tarafında 6000 mhz ve cl 30 bana göre “sweet spot”. 6400 mhz cl32 de var hatta ben de çok arada kalmıştım sonra yabancı forumlarda da 6000mhz ve cl30 dual ramlerin en opitmum ram olduğunu yazıyorlardı o yüzden ben de gskill 32gb 6000mhz cl30 dual ramini almıştım. Bu arada ram konusunda çok önemli bir nokta var amd işlemcili sistem ve doğal olarak amd soketli anakartlı kuruyorsun biliyorsundur belki ama ben yine yazayım “EXPO” yazılı ramlerden alman gerekiyor mutlaka bak hangi marka ram alacaksan amd expo destekli olduğunu belirtmesi lazım çünkü mesela benim ramden örnek vereyim 6000mhz ram ama biosa ilk kullanımda 4800mhz olarak geliyor senin biosa girip expo modunu seçerek ram frekanslarını maksimum desteklenen noktaya çıkarman gerekiyor. XMP intel anakart destekli ramler için neyse EXPO da amd için o :)

Gigabyte X670 AORUS ELITE AX ATX Anakart - AMD Ryzen 7000 Serisi CPU'ları (Soket AM5), DDR5 6000 (OC) 2x PCIe 4.0 x16, 1x PCIe 3.0 x16, 1x M.2 PCI-E 5.0, 3x M.2 PCI-E 4.0, 2,5 G LAN Wi-Fi 6 Amazon.com.tr

Anakart olarak bu modeli ve bahsi geçen işlemciyi kullanıyorum lakin 420mm sıvı soğutma ile.

Sorunuz var ise cevaplayabilirim.

NZXT kasa 7 mi 9 mu biraz daha inceleyeceğim 1 ay sürem var :)
H7 flow önü mesh daha havadar kasalardan H7 elite vardır mesela o da benim corsair 5000x kasam gibi önü cam mesh kasalara göre estetik görsel olarak daha güzel durur ama hava akışı olarak mesh kasalara göre bir tık daha dezavantajlıdır ama öyle abartı bir sıcaklık farkı olmaz tabi Nzxt Corsair gibi kasalarda hava akışı konusunda hiçbir problem yaşamazsın :) H9 serisi özellikle h9 elite zaten başka bir seviye orası senin kararına kalmış :)

Rica ederim ne demek aklında kafana takılan soru veya arada kaldığın bileşenler vesaire varsa sorabilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum tabii ki :) benim sistemin soğutma bileşenleri tümüyle Corsair o yüzden LT720 hakkında deneyimim yok kullanıcı deneyimi tarafında yorum yapamam ama ben ne zaman forumdaki konulara baksam dediğim gibi Arctic veya DeepCool LT720 öneriliyordu genelde ( Lian Li galahad modelleri harici tabii :D ) o yüzden herhangi bir problem yaşatacağını sanmıyorum inceleme videolarına da bakarsın zaten istersen için rahat olur. AMD tarafında 6000 MHz ve CL 30 bana göre “sweet spot”. 6400 MHz CL32 de var hatta ben de çok arada kalmıştım sonra yabancı forumlarda da 6000MHz ve CL30 Dual RAM'lerin en opitmum RAM olduğunu yazıyorlardı o yüzden ben de G.Skill 32 GB 6000MHz CL30 Dual RAM'ini almıştım. Bu arada RAM konusunda çok önemli bir nokta var AMD işlemcili sistem ve doğal olarak AMD soketli anakartlı kuruyorsun biliyorsundur belki ama ben yine yazayım “expo” yazılı RAM'lerden alman gerekiyor mutlaka bak hangi marka RAM alacaksan AMD EXPO destekli olduğunu belirtmesi lazım çünkü mesela benim RAM'den örnek vereyim 6000MHz RAM ama BIOS'a ilk kullanımda 4800MHz olarak geliyor senin BIOS'a girip EXPO modunu seçerek RAM frekanslarını maksimum desteklenen noktaya çıkarman gerekiyor. XMP Intel anakart destekli RAM'ler için neyse EXPO da AMD için o :)

Teşekkürler tekrar... Öğrenmeyi seviyorum seninde tecrüben var kafamdaki bir çok soru işareti ortadan kalkıyor...
Aslında aklımda bu RAM'ler vardı.

Bazı yerlerde 7200 MHz RAM'lerinde sorunsuz çalışacağını performansa eksi yönde bir etkisi olmayacağınıda söylediler sanırım son güncellemeler vs bu sorunu ortadan kaldırmışlar ama 6000 MHz de sorunsuz çalışıyorsa şimdilik heyecana gerek yok ya da deneme amaçlı ikisini de belli araklıklarla satın alıp deneyeceğim çip kalitesi vs hangisi iyi ise link atarsan sevinirim RAM'ler için 7.5k ya kadar gözden çıkardım zaten...
Kasada NZXT vardı aklımda ama.
Kafamdaki görsel olarak kasa tam manasıyla bu olunca kafamdaki planlar gene değişti bazen kendimden soğuyorum bu kadar kararsız olduğum için 😁

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler tekrar... Öğrenmeyi seviyorum seninde tecrüben var kafamdaki bir çok soru işareti ortadan kalkıyor...
Aslında aklımda bu RAM'ler vardı.

Bazı yerlerde 7200 MHz RAM'lerinde sorunsuz çalışacağını performansa eksi yönde bir etkisi olmayacağınıda söylediler sanırım son güncellemeler vs bu sorunu ortadan kaldırmışlar ama 6000 MHz de sorunsuz çalışıyorsa şimdilik heyecana gerek yok ya da deneme amaçlı ikisini de belli araklıklarla satın alıp deneyeceğim çip kalitesi vs hangisi iyi ise link atarsan sevinirim RAM'ler için 7.5k ya kadar gözden çıkardım zaten...
Kasada NZXT vardı aklımda ama.
Kafamdaki görsel olarak kasa tam manasıyla bu olunca kafamdaki planlar gene değişti bazen kendimden soğuyorum bu kadar kararsız olduğum için 😁

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kullandığım ram bu 6000mhz cl30 expo ram attığın ram expo değil xmpde de çalışır evet ama expo kadar stabil performans verir mi bilmiyorum zaten am5 sistemler için 6400 mhz üstü kullanan görmedim ki ben en son araştırdığımda 6000 6400 üstü çalıştırılamadığı için önerilmiyordu. Ryzen işlemcilerde cl değerinin (gecikme değeri) düşük olması performansı olumlu etkileyen unsur zaten attığım linkteki gskill ramlere bakabilirsin yineleyeyim mutlaka amd expo destekli ram almalısın :) Kasa için tamamen senin görsel zevkine kalmış ben corsairin 5000x kasasının görünüşünü, karartılmış camını, içinin ferahlığını hava sirkülasyonunu sevdiğim için onu almıştım ama şöyle de bir şey var Nzxt ve Corsair kasalarında çok gidip gelmiştim ben ama yalan yok :D Deepcoolun kasaları da iyidir alabilirsin bu arada o konuda kafan takılmasın. Bu arada kararsız olduğun için kendinden soğumana gerek yok sistem kurmanın cilvesi güzel yanları bunlar keyfini çıkarmaya bak bir sürü seçenek var işte araştırdıkça daha güzelini bulursun içlerinden en beğendiğini alırsın :)

Kullandığım ram bu 6000mhz cl30 expo ram attığın ram expo değil xmpde de çalışır evet ama expo kadar stabil performans verir mi bilmiyorum zaten am5 sistemler için 6400 mhz üstü kullanan görmedim ki ben en son araştırdığımda 6000 6400 üstü çalıştırılamadığı için önerilmiyordu. Ryzen işlemcilerde cl değerinin (gecikme değeri) düşük olması performansı olumlu etkileyen unsur zaten attığım linkteki gskill ramlere bakabilirsin yineleyeyim mutlaka amd expo destekli ram almalısın :) Kasa için tamamen senin görsel zevkine kalmış ben corsairin 5000x kasasının görünüşünü, karartılmış camını, içinin ferahlığını hava sirkülasyonunu sevdiğim için onu almıştım ama şöyle de bir şey var Nzxt ve Corsair kasalarında çok gidip gelmiştim ben ama yalan yok :D Deepcoolun kasaları da iyidir alabilirsin bu arada o konuda kafan takılmasın. Bu arada kararsız olduğun için kendinden soğumana gerek yok sistem kurmanın cilvesi güzel yanları bunlar keyfini çıkarmaya bak bir sürü seçenek var işte araştırdıkça daha güzelini bulursun içlerinden en beğendiğini alırsın :)
O zaman heycan aramaya gerek aynı ramleri alır yola devam ederim ben.
Ben ramlere epeyden baktım amd expo yazıyor ama yanlış yazılmışta olabilir eğer stabilite 6000 mhz de sağlanıyor ise gerek yok belki deneme amaçlı daha sonra alır bakarım..
Teşekkürler başka kafama takılan şeyler olursa seni rahatsız ederim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı