Gitar teli nerede değiştirilir?

Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
4 GB DDR3 GeForce GT 240M Core 2 Duo P7370 İpad 8
Meslek
Sporcu (taekwondo)
Merhaba. Benim elimde 20 25 yıllık bir gitar var ve telleri hiç değişmedi. Kapalıçarşıdaki müzik dükkanları tel değiştirir mi ya da nerede değiştirebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Değiştirirler fakat kendin de değiştirebilirsin. Bahsettiğiniz gitarın modeli nedir?

Evet Zuhal Müzik gibi dükkanlarda tel değiştiriyorlar. Hatta bakım yapmalarını isteyebilirsiniz. Sap ayarı, entonasyon ayarı, klavye temizliği ve en son tel değişimi yapıyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam 2022 civarında 400 lira alıyorlardı şuan ne kadar alırlar bilmiyorum.

Çok eski bir şey internette modelini bulamadım ama chateau C95s.
Akustik ve ya klasik bir gitar ise gövdeden içeri doğru bakın sapın gövdeye bağlandığı yerde aşağıdaki şekildeki gibi bir alyan yuvası var ise gitarda sap ayarı var demektir (sap ayarının ne olduğunu internette bulabilirsiniz) eğer yoksa maalesef ki o gitarın düzgün bir şekilde (sesleri doğru ve cızırtısız) çalınabileceğini sanmıyorum. Eğer gitarınız bir elektro gitar ya da bas gitar ise üst eşik kısmına bakın orada bir kapak ya da alyan yuvası (bütün elektro gitarlarda bulunuyor) orası da sap ayarı içindir

Dosya Ekleri

• images.jpeg
    images.jpeg
    6,2 KB · Görüntüleme: 7
Merhaba. Benim elimde 20 25 yıllık bir gitar var ve telleri hiç değişmedi. Kapalıçarşıdaki müzik dükkanları tel değiştirir mi ya da nerede değiştirebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu tip basit şeyler için luthier a, dükkanlara gidilmez. Paranıza yazık.
Evde kendiniz değiştirirsiniz.

Akustik ve ya klasik bir gitar ise gövdeden içeri doğru bakın sapın gövdeye bağlandığı yerde aşağıdaki şekildeki gibi bir alyan yuvası var ise gitarda sap ayarı var demektir (sap ayarının ne olduğunu internette bulabilirsiniz) eğer yoksa maalesef ki o gitarın düzgün bir şekilde (sesleri doğru ve cızırtısız) çalınabileceğini sanmıyorum. Eğer gitarınız bir elektro gitar ya da bas gitar ise üst eşik kısmına bakın orada bir kapak ya da alyan yuvası (bütün elektro gitarlarda bulunuyor) orası da sap ayarı içindir
Her şeye sapayarı önerilmez. Her zaman da sap ayarı yapılmaz. Truss Rod hassas bir mekanizmadır. Kırmanız, yalama yaptırmanız çok mümkün.

Bu tip basit şeyler için luthier a, dükkanlara gidilmez. Paranıza yazık.
Evde kendiniz değiştirirsiniz.

Her şeye sapayarı önerilmez. Her zaman da sap ayarı yapılmaz. Truss Rod hassas bir mekanizmadır. Kırmanız, yalama yaptırmanız çok mümkün.
25 yıllık bir gitarın düzgün bir sap ayarına sahip olacağını hiç sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı