Görseldeki kablo nedir?

Evinize çekilen Askı Telli FRP obk kablo. Yani fiber. Kabloyu çeken ekipler haricinde başka ekibin gelmeside fiber kablonun sonlandırılması için özel ekipman gerekmesi sebepli.

1715552552763.png

Evinize çekilen Askı Telli FRP obk kablo. Yani fiber. Kabloyu çeken ekipler haricinde başka ekibin gelmeside fiber kablonun sonlandırılması için özel ekipman gerekmesi sebepli.

Eki Görüntüle 2194266
Evet (çekilmiş kablo konusunda...) tam doğru bir teşhis ama:

1) Normal bir eve (genellikle) üstelik Telekom'un gelip böyle ciddi yapıdaki bir OBK çekmesini anlayamadım.
2) Telekom bakır alt yapıdaki bir binaya eğer Fibernet (=FTTH/GPON) altyapı getirmemişse (getirmeyecekse), yani binaya kendi fiberini sokup oraya bir de OFDK takmadıkça peşin peşin gelip aboneye ne yapıda olursa olsun OBK çekmez.
3) Telekom zaten Fibernet altyapısı getirmiş olsa da abonelere (evlere) çoğunlukla OBK çekmez, kabloyu bırakıp abonenin çektirmesini ister. Gerçi bu çok katı bir kural değil.

Binanın bakır altyapı ankastresinin olduğu bölümünü iyice bir araştırınız derim.

Diğer dairelerdeki durum nedir?

Sanki size hiç yoktan bir Fibernet piyangosu vurmuş ama siz bunun farkında değilsiniz gibi...😳

Son düzenleme:
evet (çekilmiş kablo konusunda...) Tam doğru bir teşhis ama:

1) normal bir eve (genellikle) üstelik Telekom'un gelip böyle ciddi yapıdaki bir obk çekmesini anlayamadım.
2) Telekom bakır alt yapıdaki bir binaya eğer fibernet (=FTTH/GPON) altyapı getirmemişse (getirmeyecekse), yani binaya kendi fiberini sokup oraya bir de ofdk takmadıkça peşin peşin gelip aboneye ne yapıda olursa olsun obk çekmez.
3) Telekom zaten fibernet altyapısı getirmiş olsa da abonelere (evlere) çoğunlukla obk çekmez, kabloyu bırakıp abonenin çektirmesini ister. Gerçi bu çok katı bir kural değil.

binanın bakır altyapı ankastresinin olduğu bölümünü iyice bir araştırınız derim.

diğer dairelerdeki durum nedir?

sanki size hiç yoktan bir fibernet piyangosu vurmuş ama siz bunun farkında değilsiniz gibi...😳

Yorumunuz için teşekkürler hocam. galiba farkında değilim 😅 merakınıza açıklık getirmek gerekirse bulunduğumuz yer şehir içinde değil, şehre yakın. Bize neden fiber çekildiğini sorduğumda, herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için ve size en uygun seçenek olarak bu şekil bir hizmet verdik dedi. Anladığım kadarıyla bulunduğum yerde internet kablolar, yani elektrik direkleri aracılığıyla aktarılıyor (ektede modem vardır). Diğer dairelerde de sanırsam aynı durum mevcut. Kısaca binada hiçbir internetle alakalı bir şey yok. İnternet direkler ile sağlanıyor her dairede anlaşılan. Ve bu fiber nedense gereğinden fazla hız veriyor hocam. Mesela bizim internet paketimiz 50Mbps down 16Mbps up olması gerekirken bu sayı daha üstünüde görüyor, bu normal mi sizce?

Yorumunuz için teşekkürler hocam. galiba farkında değilim 😅 merakınıza açıklık getirmek gerekirse bulunduğumuz yer şehir içinde değil, şehre yakın. Bize neden fiber çekildiğini sorduğumda, herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için ve size en uygun seçenek olarak bu şekil bir hizmet verdik dedi. Anladığım kadarıyla bulunduğum yerde internet kablolar, yani elektrik direkleri aracılığıyla aktarılıyor (ektede modem vardır). Diğer dairelerde de sanırsam aynı durum mevcut. Kısaca binada hiçbir internetle alakalı bir şey yok. İnternet direkler ile sağlanıyor her dairede anlaşılan. Ve bu fiber nedense gereğinden fazla hız veriyor hocam. Mesela bizim internet paketimiz 50Mbps down 16Mbps up olması gerekirken bu sayı daha üstünüde görüyor, bu normal mi sizce?
Ve anladığım kadarıyla bu kablo ve altyapı her müşteriye kolaylıkla verilmiyor sanırsam?

Dosya Ekleri

• 20240514_175005.jpg
    20240514_175005.jpg
    69,2 KB · Görüntüleme: 13

Ve anladığım kadarıyla bu kablo ve altyapı her müşteriye kolaylıkla verilmiyor sanırsam?
Şimdi oldu, şehir dışında sizin binanıza ve komşularınıza havai hatlardan kablolama yapılmış. Hızların tarife hızından fazla olması normaldir. Eğer bağlı olduğunuz Sanral'daki "kapasite" yeterliyse dilediğinizde 1000 Mbps DL hızına kadar tarife arttırabileceksiniz. Yani VDSL'de olduğu gibi artık 100 Mbps üst hıza mahkum olmayabilirsiniz. 👍

Şimdi oldu, şehir dışında sizin binanıza ve komşularınıza havai hatlardan kablolama yapılmış. Hızların tarife hızından fazla olması normaldir. Eğer bağlı olduğunuz Sanral'daki "kapasite" yeterliyse dilediğinizde 1000 Mbps DL hızına kadar tarife arttırabileceksiniz. Yani VDSL'de olduğu gibi artık 100 Mbps üst hıza mahkum olmayabilirsiniz. 👍
Vay be hocam cidden duygulandım 🥲.
çünkü şehir içinde bile sadece vdsl kullanıyordum ve ondan da tam verim alamıyordum (oyunlarda ping ve lag aşırı fazlaydı). Peki hocam son sorum şudur. örneğin turktelekom kullanmaktan taahütüm bittikten sonra vazgeçtim. ve başka bir fiber internet sağlayıcısına yöneldiğim zaman bir sorun olurmu ?

Vay be hocam cidden duygulandım 🥲.
çünkü şehir içinde bile sadece vdsl kullanıyordum ve ondan da tam verim alamıyordum (oyunlarda ping ve lag aşırı fazlaydı). Peki hocam son sorum şudur. örneğin turktelekom kullanmaktan taahütüm bittikten sonra vazgeçtim. ve başka bir fiber internet sağlayıcısına yöneldiğim zaman bir sorun olurmu ?
Hayır olmaz. T.Telekom altyapısından hizmet veren herhangi bir ISS'e geçiş (churn) yapabilirsiniz ve de FTTH'da olduğunuz için teknik bir sorunla nadiren karşılaşırsınız. Güncel (deneyim ya da bilgilerim ışığında) olarak tavsiye edebileceğim alyrtnatif ISS'ler: PoyrazNet ve Netbone.

Geri
Yukarı