Gorseldeki kutu fiber mi?

ygtzmn

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni bir eve tasiniyorum. Altyapi icin kontrol ettigimde gorseldeki kutuyu gördüm. Adresin internet kapasitesini olctugum zaman en fazla 200Mbit hiz gosteriyor Netspeed sitesi. Acaba fiber altyapi var ama kullanan olmadigi icin oyle gosteriyor olabilir mi? Saygilar.

20240514_181409.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, yeni bir eve tasiniyorum. Altyapi icin kontrol ettigimde gorseldeki kutuyu gördüm. Adresin internet kapasitesini olctugum zaman en fazla 200Mbit hiz gosteriyor Netspeed sitesi. Acaba fiber altyapi var ama kullanan olmadigi icin oyle gosteriyor olabilir mi? Saygilar.

Eki Görüntüle 2195948
Evet fiber dağıtım kutusu bu. 1000 Mbps'e kadar hız alabilirsiniz. Netspeed şu an en fazla 200 Mbps verdiği için öyle gösteriyor. Diğer firmalardan (Türk Telekom, Comnet gibi) 1000 Mbps'e kadar hız alabilirsiniz bu altyapı üzerinden.

Görseldeki kutu kesinlikle bir OFDK, yani bina içi fiber sonlandırma ve dağıtım kutusudur. Fibernet (=FTTH/GPON altyapıda kullanılan...) Ancak bu kutudan her daireye ince bir optik fiber (dahili teisasat) kablosunun da çekilmiş olması gerek. Bunun varlığını da teyit ediniz. Yoksa sizin çektirmeniz gerekecektir.

İnşaat yeni ise müteahhitin bu kabloyu zaten çekmiş olması gerekir (mevcut Yapı Yönetmeliğine göre) ama onlar da bazen abuk yerlere çekebiliyorlar. Örneğin dairenin salonuna çekebiliyorlar. Ya da genellikle giriş kapısının yanına konulan ve içinde dairenin sigortalarının bulunduğu yarısı boş olabilen duvar içi panoya çekiyorlar. Ama böyle bir noktaya siz Fiber Modemi (=HGW) sığdırabilirseniz de cihazın arka odalardaki WiFi performansı yetersiz kalıyor.

Yanıt için herkese teşekkür ederim.
@Dejuf siz söyldikten sonra Comnet'ten test yaptığımda 1000MBPS olduğunu teyit ettim.

@mafaky evet onu ben yazmamıştım daireye fiber kablo çekilmiş mevcut. O konuda sorun yok.

Demek ki taşındığım gibi internetimi hemen bağlatabileceğim.

Herkese yanıt için teşekkür ederim.

Buradan sorgulayın çıkan sonucu fotoğraf atın.
gpon çıktı hocam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı