Çözüldü GPON fiber internet bağlantısı durduk yere koptu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Pozitron

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Bugün öğle vakti normalde hiçbir sorun yokken aniden internet (fiber 100Mbit) koptu. Modemi resetledim kapattım açtım yok.
Teknik desteği aradım fiber kabloyu çıkar tak dediler çıkardım taktım, Nokia GPON modem var bende hiçbir bağlantı belirtisi yok. Ne internet ışığı yanıyor ne link, sadece Wi-Fi 2,4 -5 ve lan kablo ışığı ile güç ışığı yanıyor.
El mahkum arıza kaydı oluşturdum ama kim bilir ne zaman geri dönüş yapacaklar.

Sorum ise şu yaklaşık 1 senedir fiber kullanıyorum ben ve neredeyse hiç sorun yaşamamıştım. Durduk yere (ki kabloya dokunmuyorum hatta kablo zarar görmesin diye bilgisayar masasını dahi hareket ettirmiyorum) fiber kabloda sorunlar oluşabilir mi?
Bunun hakkında bir bilginiz var mı?

Yani benden ve kablodan kaynaklı olsa 10 dk önce hiçbir sorun yokken şimdi yaklaşık 13 saattir internet yok.
Modem ayarlarına baktım sorun yok, sanal PC için port vs açmıştım hepsi duruyor yani modem sıfırlanması veya görünürde bir sorun yok gibi.
Ama yine de GPON modem donanım arızası gibi bir ihtimal var mı? Sonuçta yaz ayındayız sıcaktan girişte sorunlar oluyor mu hiç?
Neden kaynaklanıyor olabilir bu arıza?
Fikirlerinizi söylerseniz çok sevinirim.
Teşekkürler

Bildiklerim şu şekilde:
  • Kabloyla pek oynamadım durduk yere kırılmayacağına göre(teknik destek dediği için çıkar tak yaptım. Umarım tak çıkar yaparken ben kırmamışımdır fiberi 1 senedir hiç ellememiştim :) )
    İnternet- link ışıkları yanmıyor güç ve Wi-Fi lan ışıkları hariç hiç ışık yanmıyor. Bölgesel internet arızası ve sorun sorun yok dediler.
Modemdeki bazı hat bilgileri ise şu şekilde olmuş:
  • WAN Bağlantı Durumu Kapalı
  • BRAS Bağlantı Durumu Bağlantı koptu
  • PON Bağlantı Durumu Kapalı
Optik modül bilgileri ise şu şekilde:
  • Mevcut Lazer Akımı (ONT ANI-ONT-Optik Ölçümleri): 10000 uA
  • Optik Modül Gerilimi (ONT ANI-ONT-Optik Ölçümleri):3257000 UV
  • Optik Modül Sıcaklığı (ONT ANI-ONT-Optik Ölçümleri): 59.30 °C
  • 1490Nm'de alınan optik sinyal seviyesi (ONT ANI-ONT-Optik Ölçümleri): No input
  • 1310Nm'de gönderilen optik sinyal seviyesi (ONT ANI-ONT-Optik Ölçümleri): No output
  • ALT (ONT ANI-ONT-Optik Ölçümleri-Optik Eşik): -27.95 dBm
  • ÜST (ONT ANI-ONT-Optik Ölçümleri-Optik Eşik): -7.00 dBm

Çözüm
Tamamdır sorunum çözüldü, binada da yokmuş internet. Sanırım aptalın teki fiber kutusu ile oynadı. Bugün hat düzeldi.
Ne mutlu bana :)
Fiber kırılgan ama dokununca kırılacak kadar da değil. Kırılması için bir noktadan katlayıp üzerine ciddi miktarda bastırman gerekiyor, çıt sesi duydun mu sizlere ömür olur.

Kendi kendine de çürüyecek, bozulacak, patlayacak, çatlayacak bir şey değil fiber kablo. Takarken de kırmamışsındır, soketini bozmamışsındır.

Ekipler gelip baksınlar, evin içindeki hatla ilgili bir şey değildir diye tahmin ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı