GPS el ünitesi virüs taraması

lebaki

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Babamın isteği üzerine yazıyorum pek kimsenin bilgisi olduğunu düşünmüyorum fakat ısrar etti :) . Harita mühendisliği bürosu işletiyoruz. Kullandığımız bilgisayarlarımızda ve flash belleklerde virüs çıktı. GPS aleti kullanıyoruz ve Windows tabanlı işletim kullanıyor TOPCON markalı. Flaşları sıklıkla bu el ünitesine takıyoruz. İnternette araştırdım fakat bulamadım. Bu el ünitesine virüs taraması yapılabilir mi veya format atılabilir mi?

Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Konu ile ilgili bilgim yok fakat; bu tür cihazlarda Windows CE olduğunu duymuştum. Bunun için arama yaptığımda 2004 tarihli şu şekilde bir makale ile karşılaştım, burada Norton ve McAfee firmalarının yazılımlarından bahsetmiş ama bunları bulamadım. Diğer yandan eğer virüs ile karşılaştıysanız Hard Reset öneririz tarzı bir muhabbet geçmiş. Sadece istasyondan koordinat çeken bir cihaz için bu kadar zahmete gerek var mı tartışılır. İşini yaptığı sürece çok kurcalamamak taraftarıyım.

Bir de işlemci türleri ve kaynak kodları farklı olduğu için bu cihazlar için yazılmış virüslerin olmadığını veya az olduğunu vurgulamışlar birkaç yerde.

Konu ile ilgili bilgim yok fakat; bu tür cihazlarda Windows CE olduğunu duymuştum. Bunun için arama yaptığımda 2004 tarihli şu şekilde bir makale ile karşılaştım, burada Norton ve McAfee firmalarının yazılımlarından bahsetmiş ama bunları bulamadım. Diğer yandan eğer virüs ile karşılaştıysanız Hard Reset öneririz tarzı bir muhabbet geçmiş. Sadece istasyondan koordinat çeken bir cihaz için bu kadar zahmete gerek var mı tartışılır? İşini yaptığı sürece çok kurcalamamak taraftarıyım.

Bir de işlemci türleri ve kaynak kodları farklı olduğu için bu cihazlar için yazılmış virüslerin olmadığını veya az olduğunu vurgulamışlar birkaç yerde.

Anladım hocam bir de ben okuyayım makaleyi teşekkür ederim.

Format atılabilir yazılım güncellemesi bile yapılabilir. Bunu sağlayacak olan da üretici firmadır. Yazılım desteği firmadan alıp formatı ve güncelleme varsa yapabilirsiniz.
Zararlı ne olduğunu bilmeden sallama cevap veremeyiz. Windows tabanlı bir OS kullanıyorsa tabi zararlı girişleri mevcut olabilir ama bunu taraması için bilindik boot etme vb. işlemleri var mı tarayabilecek bir belleği varsa onun taranması yapılabilir.

Geri
Yukarı