GPU Undervolt Rehberi

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Screenshot-2023-12-29-150704-1920x1080.jpg

Bu videomuzda ekran kartınıza nasıl Undervolt işlemini uygulayıp daha stabil şekilde çalışmasını sağlayacağınızdan bahsettik. Bilgisayar bileşenlerinden yüksek performans elde etmenin eskiden beri en bilindik yolu kademe kademe voltajı ve ardından çalışma frekanslarını artırıp, stabilite testi yapmak ve bu şekilde en yüksek frekansa ulaşmaktı. Ancak zaman değişti, donanım üreticileri hız aşırtma yarışına kendileri de girdiler. İlk […]

Devamı: GPU Undervolt Rehberi
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Güzel rehber.

Ben üşendiğim için doğrudan spesifik olarak kendi ekran kartı modelim için uygulanmış undervolt rehberlerini takip ederek yapmıştım. GPU'nun stabil çalıştığı frekans değerlerine sabitleyince ısı ve güç tüketiminde olumlu sonuçlar elde ediliyor.

Doğru ayarı tutturmak tam bir işkenceydi benim için bazı oyunlarda mavi ekran veriyordu bazen hiç vermiyordu. Deneme yanılma ile biraz kendinize işkence ederseniz sonucuna değeceğini düşünüyorum.

Her ayar her kart için tutmayabilir, deneyerek yapmak en iyisi ama sizde tuttuysa ne ala.
Evet hocam, silikon kalitesi farklı olduğu için kiminde 875mv stabil çalışırken kiminde 950mv stabil çalışacak tamamen şans meselesi deneme yanılma yoluyla yapmak lazım.

Presetleri veren kişi güvenli değerleri veriyor. Yani kartların %99'unda sorunsuz çalışacak olan değerler, kendisi de belirtiyor. Öyle rehberleri takip ederek uygulayınca pek sorun çıkmıyor aslında.

Ortalama yüzde 70 ihtimalle sıkıntı çıkmaz. Kartlar arası devasa silikon farkları yok. Ekran kartı crash veriyorsa birkaç mv arttırır en kötü.

Değerlere bağlı hocalarım, çok az oynuyorsa sorun olmaz. Ben eski RX 590 kartımla -100'e kadar düşerken -20'ye bile düşemeyenler vardı.

Geri
Yukarı