GTA 5 Ekran Kartı Belleğini Aşmak

Namelessone1905

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar GTA 5'i 2 GB R7 265 ile oynuyorum. Her ne kadar ekran kartı belleğini aşsa bile ben texture kalitesini normalden Very High'a aldım. FPS 1 kare bile düşmedi ve hızla giderken vs. herhangi bir takılma yavaşlama olmuyor. 2048 MB bellek var ben 2250 civarına geçtim. MSI Afterburner ile değerlere bakıyorum VRAM kullanımı 1500-1600 ve normal RAM kullanımı ise 4.3 GB civarı. Sorun olur mu acaba ? @Adion @JaroxJamaica @BERWAR

Takılma gibi şeyler meydana gelip sizi rahatsız etmediği sürece bir sorun olmaz. Mesela Shadow of Mordor ultra ayarlarda 6 GB VRAM istiyordu fakat ben GTX 970 ile çok rahat ultrada oynayabilmiştim. Herhangi bir sorun da meydana gelmedi.

Takılma gibi şeyler meydana gelip sizi rahatsız etmediği sürece bir sorun olmaz. Mesela Shadow of Mordor ultra ayarlarda 6 GB VRAM istiyordu fakat ben GTX 970 ile çok rahat ultrada oynayabilmiştim. Herhangi bir sorun da meydana gelmedi.
Hocam az önce Shadow Of Mordor oyunun da 6 GB bellek isteyen Ultra dokuları açtım. Sürücü sayesinde ekran kartı belleğinin üzerine çıkmadı yani kendisini kontrol etti ve 1840 MB oldu en fazla fakat bunun yerine sistemden 6 GB RAM kullandı. Yani ekran kartı belleğinden kullanamıyorsa sistem belleğine erişiyor direk. AMD sürücüyü güzel ayarlamış. Ekran kartı belleğinin üzerine çıkmıyor.

@Namelessone1905 Hocam onun sürücü ile alakası yok. Olması gereken o zaten. :) Ekran kartı belleği dolduğunda sistem belleğinden geçiş yapmaya başlar. :) Sistem belleği de ekran kartı bellekleri kadar hızlı olmadığından takılmalara sebebiyet verir. Eğer böyle olmasaydı ekran kartının belleğini aşan dokular işlenemezdi.

O zaman RAM'de 2400 MHz gibi bir hıza sahip ve dual channel ise takılmayı çok hissetmeyiz.

@Alper Atlıhan Bu biraz da ekran kartına bağlı. Mesela R7 240 gibi giriş seviyesi bir ekran kartının kendi bellekleri de çok hızlı olmadığından hissetmezsiniz denebilir, fakat GTX 970 gibi bir kartın bellekleri katlarca yüksek hızlarda olduğundan belleğinizi ne kadar hızlı olursa olsun hissedersiniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı