GTX 1050 Ti Sistem Donma Sorunu

Utku92

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar! İlk konum olacak. Yıllardır Technopatı takip etmekteyim, özellikle hackintosh konularına yakından ilgiliyim. Fakat yeni üye oldum. Öncelikle ben size sorunumu ileteyim. 1 hafta kadar önce yeni bilgisayar topladım.
Kısaca sistem özelliklerini yazayım. Bir kısmı ikinci el fakat garantileri devam ediyor fakat bir sorun yok.
  • FRISBY FC-9235G-650 650W kasa
  • i5 9600k işlemci
  • Asus Rog Strix z390-E anakart
  • G Skill aegis F4 2133C15-8GIS 8 GB DDR4 RAM
  • 120 GB SSD
  • Ekran kartı GTX 1050 Ti
Mouse bazen mesela harddisk taktığımda veya bir şey yüklerken anlık hareketsiz kalıyor donuyor, ilerletmeye çalıştığımda takılı kalıyor. Oyunlar D sürücüsünde yüklü bazı oyunlarda anlık donmalar(takılma gibi) var. Son sıkıntı bilgisayarı fişe takınca kendi kendine açılıyor. Son sorun için biliyorum BIOS'u güncelledim ve BIOS'da power kısmı var, off'da olmasına rağmen sorun devam ediyor.

Günümüz oyunları için 8GB RAM yetmeyebiliyor, yüksek ayarlarda özellikte. Metro Exodus örneğin 8GB RAM'den fazlasına ihtiyaç duyan bir oyun, oyunlardaki anlık takılmalar bununla ilgili olabilir tabii hangi oyunda yaşadığınızı belirtmediğiniz için kesin bir şey diyemem olasılık veriyorum sadece. İşlemciden biraz kısıp 16GB RAM alabilirdiniz, o işlemci o ekran kartına fazla bile.

Son sorun için FIRSBY markası sıkıntı çıkarıyor olabilir. Diğer sorunlar için Windows sürümü hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Orjinal mi? Orjinal ise güncel mi? Eğer orjinal değilse Windows'un kendi sitesinden dosyasını indirip tekrar format atmayı deneyin.

Ben de bilgisayarı topladığımda arkadaşımdan almıştım Windows dosyasını. Çok sıkıntı yaşadım. Sonra kendi sitesinden kurulum yaptığımda hiçbir sorun kalmadı. Ardından OEM Key satın aldım. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

Günümüz oyunları için 8GB RAM yetmeyebiliyor, yüksek ayarlarda özellikte. Metro Exodus örneğin 8GB RAM'den fazlasına ihtiyaç duyan bir oyun, oyunlardaki anlık takılmalar bununla ilgili olabilir tabii hangi oyunda yaşadığınızı belirtmediğiniz için kesin bir şey diyemem olasılık veriyorum sadece. İşlemciden biraz kısıp 16GB RAM alabilirdiniz, o işlemci o ekran kartına fazla bile.
Teşekkürler ben ileriye dönük olması açısından böyle bir işlemci düşündüm. Powerdan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Malum çok kaliteli bir power değil. Mesela COD WWII ve Battlefield V gibi ama çok çok az bir donma söz konusu.

Son sorun için FIRSBY markası sıkıntı çıkarıyor olabilir. Diğer sorunlar için Windows sürümü hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Orjinal mi? Orjinal ise güncel mi? Eğer orjinal değilse Windows'un kendi sitesinden dosyasını indirip tekrar format atmayı deneyin.

Ben de bilgisayarı topladığımda arkadaşımdan almıştım Windows dosyasını. Çok sıkıntı yaşadım. Sonra kendi sitesinden kurulum yaptığımda hiçbir sorun kalmadı. Ardından OEM Key satın aldım. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.
Siz de mi aynı sorunu yaşadınız? Bana link atabilirseniz sevinirim.
O hard disk takılı değilken takılmalar oluyor mu yine ?
Hayır tabiki. 2 tb lık hard disk aldım 7200 rpm testlerden geçti herhangi bir sıkıntısı yok gözüküyor.

Benim yaşadığım sorun daha da fazlasıydı. İnternette veya oyunda, nerede olursa olsun aniden mavi ekran veriyordu hatta. Oyundan atıyordu. Şuradan ISO dosyasını USB'ye indirdim.

Windows 10 Pro

kurduktan 1 hafta sonra da şu siteden 15 liraya OEM Key almıştım:

Windows 10 Pro OEM Key

Sonrasında bir sıkıntı yaşamadım. Dediğim gibi Frisby kasada kısa devre olmuş olabilir. Kasayı kontrol etmeniz lazım. Frisby veya Everest markaları bir nevi canlı bombadır. Değiştirebilirseniz kasayı ayrı, PSU'yu ayrı alın. Kaliteli marka alın.

Benim yaşadığım sorun daha da fazlasıydı. İnternette veya oyunda, nerede olursa olsun aniden mavi ekran veriyordu hatta. Oyundan atıyordu. Şuradan ISO dosyasını USB'ye indirdim.

Windows 10 Pro

kurduktan 1 hafta sonra da şu siteden 15 liraya OEM Key almıştım:

Windows 10 Pro OEM Key

Sonrasında bir sıkıntı yaşamadım. Dediğim gibi Frisby kasada kısa devre olmuş olabilir. Kasayı kontrol etmeniz lazım. Frisby veya Everest markaları bir nevi canlı bombadır. Değiştirebilirseniz kasayı ayrı, PSU'yu ayrı alın. Kaliteli marka alın.
Garantisi devam ediyor. Yan kapakta birtakım çizikler oluştu değiştirirler mi bilemiyorum. Baya uygunmuş lisans keyi.

Aynı siteden Office 2019 almayı düşünüyorum. Fiyat konusunda takipteyim 🙂 Enerji verir vermez açılıyorsa sorun büyük ihtimalle donanımsaldır. Servise göndermekte fayda var. Bütçeniz ve imkanınız, bilginiz varsa kendiniz alın derim ben.

Aynı siteden Office 2019 almayı düşünüyorum. Fiyat konusunda takipteyim 🙂 Enerji verir vermez açılıyorsa sorun büyük ihtimalle donanımsaldır. Servise göndermekte fayda var. Bütçeniz ve imkanınız, bilginiz varsa kendiniz alın derim ben.
Peki anakartta sorun olup olmadığını nasıl test edebilirim? Eğer sorun anakartta değilse büyük ihtimal powerdandır. 🙂

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı