GTX 1060 sistemde GTA 5 30-32 FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 10

mamumami

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Başlıktaki gibi bir sorunum var. Eskiden oynadığımda sabit 60 62 FPS alıyordum. Şu an 30 32 FPS alıyorum. Önceki oynadığımda da V-Sync açıktı şimdi de açık. NVIDIA ayarlarına baktım FPS sabitleme kapalı. Oyunun belirlemiş olduğu ayarlarda oynuyorum fakat böyle bir sorunum var.

Sistem özelliklerim:

ASUSTeK P8P67-M anakart.
HyperX Fury 16 GB 1600 MHz DDR3 RAM.
NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB ekran kartı.
Intel Core i5-2320 3.0 GHz işlemci.
Kioxia exercia 240GB SSD.

Darboğaz yapma ihtimali var mıdır? Oyun içi MSI Afterburner görüntülerini bırakıyorum aşağıya.

Dosya Ekleri

• gta5 fps degerleri.png
    gta5 fps degerleri.png
    2,8 MB · Görüntüleme: 34
Çözüm
Hocam Single oynuyor, daha önce 60 FPS alıyorsa ve şu anda %70 kullanımda 30 alıyorsa bir sorun vardır. Online oynasa zaten normal derim ama oyunun minimum sistem özelliklerinin üstünde bir sistem ne de olsa. Daha öncekiyle birebir aynı ayarlar varsa bir problem vardır. Benim tavsiyem DDU ile ekran kartı driverini silip tekrar yüklemeyi bir denesin.

Hocam güncelleme yapmak istedim. Açılan başka bir konu üzerinden diğer SSD'me RekOS Custom OS yükledim. Ultra yüksek ayarlarda FPS değerlerim bu şekilde. RekOS üzerinde SS alma uygulaması olmadığı için telefondan çekmek durumunda kaldım. Eğer ben bu bilgisayarda oyun dışında başka hiçbir şey yapmayacagım diyenler var ise önerilir.
Hayır aynı değerlede gezmeye devam ediyor. 25 35 arasında. Hatta hatırlıyorum öncesinde V-Sync kapalı iken 90 100 FPS'ler alıyordum yırtılmalar oluyordu. Bu dedigim yaklaşık 3 ay önce falandı.
FPS limitleyiciyi ekranınızın yenileme hızı ile aynı yapmayı deneyin. Bazen sırf bu ayar yüzünden ciddi ciddi FPS dalgalanmaları oluyor. Bir de oyun içi grafik ayarlarınızı ss alıp atabilirseniz duruma göre daha iyi bir öneride bulunabiliriz.

Hocam CPU kullanımına baksanız zaten değerlerin normal olduğunu görürünüz :D klasik darboğaz CPU kardeşimiz GPU kullanımını engelliyor.

Hocam Single oynuyor, daha önce 60 FPS alıyorsa ve şu anda %70 kullanımda 30 alıyorsa bir sorun vardır. Online oynasa zaten normal derim ama oyunun minimum sistem özelliklerinin üstünde bir sistem ne de olsa. Daha öncekiyle birebir aynı ayarlar varsa bir problem vardır. Benim tavsiyem DDU ile ekran kartı driverini silip tekrar yüklemeyi bir denesin.

Hocam CPU kullanımına baksanız zaten değerlerin normal olduğunu görürünüz :D klasik darboğaz CPU kardeşimiz GPU kullanımını engelliyor.
3 ay önce 90-100 arası FPS alıyordum diyor. Her ne kadar büyük bir güncelleme olsa dahi 2013 yılında çıkmış bir oyunun böyle bir dengesizlik yapacağına inanmıyorum doğru ayarlar ile yeniden stabil FPS alınması mümkün bence.

Peki işlemci degiştirmek dışında önerebileceginiz bir işlem var mıdır? Durumlar sıkışık biraz.

Yarın deneyip sonucu paylaşırım hocam. Teşekkürler ilginiz için. PC'ye format atma olanagım da var. İşe yarar derseniz onu da yaparım.

Ş

FPS limitleyiciyi ekranınızın yenileme hızı ile aynı yapmayı deneyin. Bazen sırf bu ayar yüzünden ciddi ciddi FPS dalgalanmaları oluyor. Bir de oyun içi grafik ayarlarınızı SS alıp atabilirseniz duruma göre daha iyi bir öneride bulunabiliriz.

Az önce her şeyi tamamen kısıp öyle girmeyi denedim. Max 40 FPS gördüm hocam. Onu da bina içinde. En yükseğe alıyorum o zaman da 25 30 arası gidip geliyor. Menüde de aynı FPS'leri alıyorum. Varsayılan ayarlarda da aynı FPS'ler.

Son düzenleme:
Peki işlemci degiştirmek dışında önerebileceginiz bir işlem var mıdır? Durumlar sıkışık biraz.

Yarın deneyip sonucu paylaşırım hocam. Teşekkürler ilginiz için. PC'ye format atma olanagım da var. İşe yarar derseniz onu da yaparım.

Ş

Az önce her şeyi tamamen kısıp öyle girmeyi denedim. Max 40 FPS gördüm hocam. Onu da bina içinde. En yükseğe alıyorum o zaman da 25 30 arası gidip geliyor. Menüde de aynı FPS'leri alıyorum. Varsayılan ayarlarda da aynı FPS'ler.

DDU programı ile ekran kartı sürücülerini sıfırlayıp tekrar en güncel sürücüyü kurar mısın hocam?

Darboğaz oluyor kankam bende i5 3470 var o bile 1060 zor besliyor 1050 Ti en iyisi.

Aynı sistemle de oynamıştım yine aynı FPS'leri almıştım hocam (70-80). O anakartım yanınca mecburen buna düşmek zorunda kaldım.

DDU programı ile ekran kartı sürücülerini sıfırlayıp tekrar en güncel sürücüyü kurar mısın hocam?

Hocam DDU ile güvenli modda kaldırdım sürücüyü ve NVIDIA'nın kendi sitesinden en güncel sürücüyü indirdim (Game Ready versiyonu). Maalesef hiçbir şey değişmedi. Format atmayı denesem mi? Çünkü şu da var, aynı şekilde yaklaşık 2-3 ay önce Valorant'ı da 130 140 FPS'lerde oynuyordum. Şimdi ise o da aynı şekilde drop yiyor. 60-90 arası sürekli dalgalanıyor.

Son düzenleme:
Aynı sistemle de oynamıştım yine aynı FPS'leri almıştım hocam (70-80). O anakartım yanınca mecburen buna düşmek zorunda kaldım.

Hocam DDU ile güvenli modda kaldırdım sürücüyü ve NVIDIA'nın kendi sitesinden en güncel sürücüyü indirdim (Game Ready versiyonu). Maalesef hiçbir şey değişmedi. Format atmayı denesem mi? Çünkü şu da var, aynı şekilde yaklaşık 2-3 ay önce Valorant'ı da 130 140 FPS'lerde oynuyordum. Şimdi ise o da aynı şekilde drop yiyor. 60-90 arası sürekli dalgalanıyor.

Sürekli güncelleme geliyor belki de artık düşük sistemli PC'ler için yetersizdir Valorant ben dün denedim i5 3470 1050 Ti ile Full grafikde 150 200 arası alirken 60 100 arasi almaya başladım.

Hocam kafaya koydum akşam format atacagım PC'ye. Dönüş sağlarım.

Format ile alakası yok bence.

İlk yorumumu okumadınız sanırım oyunun çıkış zamanı ile son güncellemesi arasında devasa fark var GTX 970 eski bir msaütüm vardı i5 işlemcili bende 60 FPS oynuyorum ama son güncellemelerden sonra oyun takılıyordu zaten 4 çekirdekli bir işlemci açık dünya oyunlarına az benim fikrim darboğazdan zaten bunu görürsünüz %70 GPU %70 CPU kullanıyor arkadaşın PC i7 işlemci taksa büyük ihtimalle sorunlarının hepsinden kurtulcak.

Geri
Yukarı