GTX 1650 laptopta Elden Ring'te FPS düşmesi oluyor

İşletim sistemi
Windows 10

AtaTrem

Zeptopat
Daha fazla  
16 GB RAM, GTX1650 ve i7 10750H işlemcisine sahip bir laptop kullanıcısıyım. Hangi ayarı yaparsam yapayım Elden Ring de FPS düşüşlerine engel olamıyorum. 45FPS'te anlık %1 5 FPS'ler alıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sıcaklığa bağlı FPS düşüşü olabilir. Laptopun marka ve modeli nedir? Oyun esnasında CPU-GPU sıcaklıkları nasıl?

Hocam sıcaklıklar GPU 65/ CPU 75 derece Monster v15.6
Orijinal Windows 10 tüm sürücüler güncel BIOS güncel.
PC oyuna göre optimize edilmiş durumda hatta yardımı dokunacak spesifik olarak Elden Ring için üretilmiş bütün çözümleri de uyguladım.
Ekran kartı mı yetmiyor diye muadili laptoplara baktıgımda ise FPS düşmesi yaşamadıklarını gördüm.
Termal olmasa da bir throttledan kaynaklandığını düşünüyorum ama maalesef bu konuda yetkin değilim.

Throttle stop limitlerim ekte.
@erengore hocam yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Hwinfo'da ayrıntılı throttle nedenlerini de ekledim görsel olarak.

Dosya Ekleri

• 1715285773602.png
    1715285773602.png
    295,2 KB · Görüntüleme: 14
  • Ekran Görüntüsü (1467).png
    Ekran Görüntüsü (1467).png
    108,9 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Hocam sıcaklıklar GPU 65/ CPU 75 derece Monster v15.6
Orijinal Windows 10 tüm sürücüler güncel BIOS güncel.
PC oyuna göre optimize edilmiş durumda hatta yardımı dokunacak spesifik olarak Elden Ring için üretilmiş bütün çözümleri de uyguladım.
Ekran kartı mı yetmiyor diye muadili laptoplara baktıgımda ise FPS düşmesi yaşamadıklarını gördüm.
Termal olmasa da bir throttledan kaynaklandığını düşünüyorum ama maalesef bu konuda yetkin değilim.

Throttle stop limitlerim ekte.
@erengore hocam yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Hwinfo'da ayrıntılı throttle nedenlerini de ekledim görsel olarak.
FIVR TPL sekmelerini atın.

Elden Ring genel olarak sıkıntı bir oyun. 60 FPS kilidi olduğu için daha yüksek sistemlerde GPU'yu az kullanması sorun yapıyor mesela. GTX 1650'in benzer performansı olan rakibi RX 6400 ile'de oyunda FPS düşüşleri yaşıyordum. Medium grafiklerde çok düşüş olurken maximum a çekince 45 FPS oynuyordum lakin düşüşler en aza iniyordu.

Sistemi en yüksek performans modunda kullandığınıza emin misiniz? Ben öyle görmüyorum.
işlemci core clocklarından bahsediyorsanız 3700mhz ye çekmek belki sistemi rahatlatır diye düşünmüştüm ama o da yaramadı. Onun haricinde ne gibi bir ayarlama yapacağımı bilmediğim için de aslında yardım almak istedim.

Elden Ring genel olarak sıkıntı bir oyun. 60 FPS kilidi olduğu için daha yüksek sistemlerde GPU'yu az kullanması sorun yapıyor mesela. GTX 1650'in benzer performansı olan rakibi RX 6400 ile'de oyunda FPS düşüşleri yaşıyordum. Medium grafiklerde çok düşüş olurken maximum a çekince 45 FPS oynuyordum lakin düşüşler en aza iniyordu.
evet hocam ama bu durumdan sıkıntı yaşamayan insanlar da var genel bir sorun mu diye muadil sistemlerin performanslarını da inceledim youtube'dan.

işlemci core clocklarından bahsediyorsanız 3700mhz ye çekmek belki sistemi rahatlatır diye düşünmüştüm ama o da yaramadı. Onun haricinde ne gibi bir ayarlama yapacağımı bilmediğim için de aslında yardım almak istedim.

evet hocam ama bu durumdan sıkıntı yaşamayan insanlar da var genel bir sorun mu diye muadil sistemlerin performanslarını da inceledim youtube'dan.
Teknoloji işi biraz da şans hocam, mesela benim aynı sistemi kullanan kişilerde bazı oyunlar sorunsuz iken bende sorunluydu. Anakart, RAM, İşlemci vb. her şey etkili olabiliyor. Merak ettiğim şey bahsettiğiniz FPS düşüşü drop/donma şeklinde mi yoksa FPS birden azalıyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı