İşletim sistemi
Windows 11

tkmedia

Hectopat
RAM
Gskill sniperX 3000
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 NVMe M.2
Ekran kartı
Gtx 1650 Ventus
Anakart
Gigabyte AORUS PRO B450
İşlemci
Ryzen 2700
Herkese selam. Bilgisayarımı uzun süre Windows 10 da kullandım ve uzun süre bir sorun yaşamamıştım. Fakat son zamanlarda çökmeler çok oldu bu genelde tasarım yaparken veya YouTube'da gezinirken hatta bazen sadece müzik dinlerken aniden gelen garip bir ses ile birlikte mavi ekrana düşüyorum. Bu sorun devam ettikçe RAM'lerimden şüphelenmeye başlamıştım. Daha sonra format atmayı düşündüm ve hazır format atacak iken Windows 11'e karar verdim. Sonuç olarak mavi ekran devam etti. Daha sonra BIOS'tan XMP profilimi kapatarak RAM frekanslarımı düşük tuttum. Bu süre zarfında çok nadir mavi ekran hatası aldım. Aldığım hataların ardından güncellemeden kaynaklıdır diyerek güncelleme olduğunu fark ettim ve bir süre daha almadım. Ancak 3D veya Illustrator çalışmalarım da maalesef RAM hızlarım yetersiz geldiği için ara ara donmalar oluyordu. Bu yüzden tekrar XMP açıp 3000 bandına çektim. Araştırdığım da ise anakartımın 3000MHz değil de 2933MHz desteklediğini gördüm. Ancak denemeye yapmak için bu hıza inemiyordum. Minidump dosyalarımı sizinle paylaştım. Mevcut RAM'lerim G.Skill Sniper X 3000 ve yeni bir Dual triden Z 3200 RAM almayı düşünüyorum fakat gerek var mı yok mu bu yorumu size bırakıyorum. Selametle.
Minidump;

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-08 010107.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-08 010107.png
    108,5 KB · Görüntüleme: 23
Bahsetmiş olduğunuz anakart modeliniz max 3600 MHZ değerine kadar destek veriyor. Telefondan bakıyorum yarın dosyalara bakmaya çalışacağım. Eğer RAM lerden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız. Memtest86 programını flash a yazarak RAMleri kontrol edebilirsiniz. Test uzun sürmekte 16 gb ramler 4 saatte tamamlanıyor. Test sonucu anlaşılır.

e1i68x64.sys
Memory_corruption.
win32kfull.sys

Hataları alınmış ve bellekte bazı değerlerin yazılamadığı söyleniyor. RAM'lerin yetersiz kalmasından değil, arızalı bir RAM var muhtemelen. Hangisi arızalı bulmak için RAM'leri tek tek deneyin. Slot değiştirin.

RAM frekanslarımı düşük tuttum. Bu süre zarfında çok nadir mavi ekran hatası aldım.

Sonuçta almaya devam ettiğiniz için arızalı diye düşünüyorum. Memtest'ten hata çıkacak muhtemelen ama çıkmazsa RAM hızlarınızı biraz daha düşürerek tekrar deneyin.

Herkese selam. Bilgisayarımı uzun süre Windows 10 da kullandım ve uzun süre bir sorun yaşamamıştım. Fakat son zamanlarda çökmeler çok oldu bu genelde tasarım yaparken veya YouTube'da gezinirken hatta bazen sadece müzik dinlerken aniden gelen garip bir ses ile birlikte mavi ekrana düşüyorum. Bu sorun devam ettikçe RAM'lerimden şüphelenmeye başlamıştım. Daha sonra format atmayı düşündüm ve hazır format atacak iken Windows 11'e karar verdim. Sonuç olarak mavi ekran devam etti. Daha sonra BIOS'tan XMP profilimi kapatarak RAM frekanslarımı düşük tuttum. Bu süre zarfında çok nadir mavi ekran hatası aldım. Aldığım hataların ardından güncellemeden kaynaklıdır diyerek güncelleme olduğunu fark ettim ve bir süre daha almadım. Ancak 3D veya Illustrator çalışmalarım da maalesef RAM hızlarım yetersiz geldiği için ara ara donmalar oluyordu. Bu yüzden tekrar XMP açıp 3000 bandına çektim. Araştırdığım da ise anakartımın 3000MHz değil de 2933MHz desteklediğini gördüm. Ancak denemeye yapmak için bu hıza inemiyordum. Minidump dosyalarımı sizinle paylaştım. Mevcut RAM'lerim G.Skill Sniper X 3000 ve yeni bir Dual triden Z 3200 RAM almayı düşünüyorum fakat gerek var mı yok mu bu yorumu size bırakıyorum. Selametle.
Minidump;

Memtest86 testini muhakkak XMP açık şekilde yapmayı unutma.

e1i68x64.sys
Memory_corruption.
win32kfull.sys

Hataları alınmış ve bellekte bazı değerlerin yazılamadığı söyleniyor. RAM'lerin yetersiz kalmasından değil, arızalı bir RAM var muhtemelen. Hangisi arızalı bulmak için RAM'leri tek tek deneyin. Slot değiştirin.

Sonuçta almaya devam ettiğiniz için arızalı diye düşünüyorum. Memtest'ten hata çıkacak muhtemelen ama çıkmazsa RAM hızlarınızı biraz daha düşürerek tekrar deneyin.

Ama nadir de olsa mavi ekran almam Windows güncellemesiyle alakalı olamaz mı? Kernel gibi hatalar alıyordum mavi ekranda genelde kernel idi. Düzeltme yapayım RAM'ler 2400'e değil 2100 civarına düşüyor XMP kapatınca.

Memtest86 testini muhakkak XMP açık şekilde yapmayı unutma.
Teşekkür ediyorum uyumadan önce açık bırakacağım bunu yapması için fakat korkum var ya test sırasında çökme yaşanır ise bir sıkıntı yaşarmıyım? Bir de test bitiminde windows açılıyor mu bilmiyorum test sonuçlarını bir not defterine falan mı yazıyor?

Ek olarak sizce 3000 MHz yerine 3600 MHz RAM alırsam kullandığım programlar açısından etkileyici bir fark yaratır mı?

Ama nadir de olsa mavi ekran almam Windows güncellemesiyle alakalı olamaz mı? Kernel gibi hatalar alıyordum mavi ekranda genelde kernel idi. Düzeltme yapayım RAM'ler 2400'e değil 2100 civarına düşüyor XMP kapatınca.

Teşekkür ediyorum uyumadan önce açık bırakacağım bunu yapması için fakat korkum var ya test sırasında çökme yaşanır ise bir sıkıntı yaşarmıyım? Bir de test bitiminde windows açılıyor mu bilmiyorum test sonuçlarını bir not defterine falan mı yazıyor?

Ek olarak sizce 3000 MHz yerine 3600 MHz RAM alırsam kullandığım programlar açısından etkileyici bir fark yaratır mı?
Hayır, bir yanlış anlaşılma olmuş. Anakartın 3600 MHZ hızı destekliyor. Sen anakartına 3600 MHZ çalışan bir ram takarsan max sınıra ulaşırsın. Elindeki ram hızını 3600 e çekersen ekrana görüntü gelmeyecek. Senin bahsettiğin RAM over clock işlemi oluyor. Tavsiye etmiyorum. 3000MHZ den 3200 MHZ çekersin çalışır çalışmaz stabil olur olmaz. Ramlari x.m.p açık şekilde bırakmak en doğrusu.

Test devam ederken "erors" diye kısım görüceksin orada sayı olarak belirtiliyor. Test bitince ekrana bütün sonuçları veriyor. O kısımda da hataları var ise görürsün.
Test sırasında her hangi bir çökme yaşaman mümkün değil.

Tekrar dan selamlar. 2 gün önce vatan bilgisayar dan Trident Z 3600 Dual ram aldım. İleride bir çift daha alıp takarım diye düşünmüştüm. Ancak maalesef ki xmp açtığımda oturum açma ekranında mavi ekrana düşüyorum. Bazende açılıyor ve biraz bir kaç dakika ya yine mavi ekran alıyorum. Şu anda xmp kapattım bir sorun yok gibi görünüyor. Benim bu bilgisayarla problemim ne bir türlü çözemedim. Memtest yapmak istemiyorum artık. Bir yandan bunun windows 11 le alakalı olduğunu düşünmeye başladım windows 10 a format atıp atmamak la kararsızım ama denemek istiyorum.

Geri
Yukarı