GTX 1660 Ti sistem oyun esnasında kilitleniyor ve kapanıyor

canseus

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, gününüz güzel geçsin.

Başlıkta da yazdığım üzere, çoğu oyunu oynarken bilgisayarım aniden kilitleniyor ve kapanıyor. Detaylara girecek olursam, genellikle CS:GO oynarken, bot vurmaya girdiğimde bir sorun yok (ya da denk gelmedi) fakat rekabetçi girdiğim zaman bir süre sonra FPS genelde 150-230 arasından 10-30 arasına kadar düşüyor. Ardından bir süre böyle devam ediyor ve sistem donuyor, klavyem ve farem çalışmıyor. Oyunun sesini ve Discord üzerinden gelen sesleri de duyabiliyor, konuşabiliyorum. Aynı şekilde bazen donuyor, asla ses gelmiyor ve kısa süre sonra kendi kapanıyor. Hatta bu şekilde kapandığı zaman, bilgisayarı kasadan resetlediğimde klavye ve fare ışıkları geliyor, kasa çalışıyor ama monitör açılmıyor. Birkaç dakika bilgisayarı kapalı tutuyorum, tekrar başlattığımda çalışıyor.

Bu sıkıntıları CS:GO'da hep alıyorum, ama Valorant veya başka oyunlara girdiğim zaman bilgisayarın insafına kalıyorum :D bazen donuyor, bazen donmuyor.

denediğim yollar;

- Oyun içinde CTRL+Shift+Win+b kombinasyonu, işe yaramıyor.
- AMD chipset güncelleme işe yaramadı,
- Ekran kartı güncel,
- Windows güncellemeleri sürekli güncel tutuyorum,
- Isınma sorunu yok stres testi yaptığımda maksimum 70-75 derece alıyorum,
- Ekran kartının sürücülerini silip en güncel haliyle kurdum, sonuç yok.

sistem;

- İşletim sistemi: Windows 11 Pro.
- Ekran kartı: MSI NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti Ventus XS 6 GB GDDR6 192bit.
- İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 six-Core Processor (12cpus) 3.4GHz
- Anakart: B450M-A Pro Max.
- RAM: Corsair Vengeance LPX 2X 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16.

Fazla forum kullanan birisi değilim, eğer eksik bilgi veya genel bir hatam varsa please düzeltin. Umarım hem kendi sorunumu, hem bu sorundan mustarip kişilerin sorununu çözebiliriz. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

ÇÖZÜLDÜ

Her ne kadar konu üzerinde etkileşim olmamış olsa da yine de ben sorunu nasıl çözdüğümü söyleyeceğim, en azından gelecekte biri görürse faydalanmış olur.

Kasanın içindeki bileşenleri çıkartıp tek tek temizlenebileceği kadar temizledim ve işlemcime termal macun sürdüm. Bir kaç gündür hiç bir sorun yaşamadan kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı