Gtx 780 sistem toplama

Nicholai

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhabalar.

i5 4690k işlemcilerin stoğa girmesiyle birlikte monitör dahil oyun sistemi toplayacağım. Şubat ayından beri takip ettiğim bu forumda, sistem toplama başlıklı konular ve siz değerli arkadaşlarım sayesinde bir takım bilgiler edindim. Bütçem 4500 - 5000 tl olmakla birlikte eğer kritik performans artışları olacaksa bütçede esneme yapabilmem mümkün.
  • İşlemci: i5 4690k
  • Anakart: Msi Z97 Gaming 5
  • Ekran Kartı: Asus Gtx 780 DCU2
  • Bellek: 2x4 Corsair Vengeance Pro 1600 Mhz
  • HDD: WD 1 Tb 3,5" Black Cavier
  • SSD: Corsair 128 gb force gs serisi
  • Kasa: Corsair Obsidian 750d
  • Psu: Corsair rm 750 gold
  • Soğutucu: Corsair H100i
Monitör konusunda Asus VN247H ve AOC E2461Fwh arasında oldukça kararsız kaldım. Vn247h ile ilgili ölü piksel ve düşük malzeme kalitesi ile ilgili forumda olumsuz yorumlar mevcut. Eğer kullanıcılar tavsiyelerde bulunursa oldukça faydalı olacaktır benim adıma.

İkinci konu güç kaynağı ile ilgili. Corsair CX 750M ve RM 750 Gold güç kaynakları arasında 100 tl gibi bir fark mevcut. Enerji verimlilikleri ise %85 ve %92. Ayrıca özellikle Carbide 400R ile birlikte gelen CX 750'de cızırtı problemi olduğunu belirten kullanıcılar var. Harici satılan CX 750M'ler için de böyle bir sorun mevcut mudur? Hangisini tercih etmek daha mantıklı olacaktır?

Anakartı ve işlemci soğutucuyu daha önceden aldığım için o konuda yapacağınız önerileri malesef değerlendirmem mümkün olmayacak. Diğer bileşenler için yapacağınız önerilere şimdiden teşekkür ediyorum.

İyi Forumlar.

Son düzenleme:
Stok bilgisi için teşekkürler. Biz de bu işlemcilerin stoğa girmesini bekliyorduk. Arkadaşıma haber vereyim :)

Harici satılan PSU ile dahili olanda bir fark yok diye biliyorum. İkisi de aynı. Dahili olunca kargo maliyetleri düşüyor. Gold PSU sadece verimli değil, aynı zamanda daha da kalitelidir. Zira Gold verimlilik elde etmek için endüstri tipi kapasitör kullanılmak zorunda.

Bilgi için teşekkür ederim Recep Bey. İnventus'da stoklarda şu an. Vatan Bilgisayar stoklarına da umuyorum kısa sürede gelir. Benim gibi bu işlemcileri bekleyen arkadaşlara duyurulur :)

Selamlar. Sistemde biraz düzenlemeler yapacağız, umarım siz de uygun bulursunuz.

Monitör: AOC 23.6" E2461Fwh
SSD: Samsung 840 Evo 120GB
HDD: WD Caviar Blue 1TB 7200Rpm (Sebebi ise çoğu işinizi, oyununuzu SSD'ye yükleyip kullanmanız. SSD fiyatına HDD almanızı tercih etmem.)

Gelelim diğer konulara. Ekran kartı sanırım 1400TL ve bana göre çok fazla. Sisteminin ne kadar tuttuğunu belirtmemişsin, o yüzden tam bir öneri yapamayacağım.
Kısacası, 1400TL'ye GTX780 gibi bir ekran kartını alacağına, bütçeni 200-250TL daha arttırıp R9 290X almanı şiddetle tavsiye ederim.

R9 290X'e çıkmıyor bütçem dersen, R9 290'a yönelmelisin. Bu karar, senin ve bilgisayarın için önemli olacaktır.

Powercolor R9 290X Pcs+ Gddr5 4Gb 512Bit Amd Radeon Dx11.2 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar (İndirimle 1650TL olacak.)

Eğer bütçem çıkmıyor dersen, R9 290 tercih edebilirsin.

R9 290 VAPOR-X 4GB GDDR5 512Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar (İndirimle 1300TL.)

Oğulcan yorumların için teşekkür ederim. Sistem 4900 tl gibi bir fiyata çıkıyor. Bir kaç konu hakkında daha fikrini sormak istiyorum. Bazı yabancı forum sitelerinde mmorpg türü oyunlarda i7 vs i5 işlemci arasında 10-15 fpslik fark olduğunu iddia eden kullanıcılar var. Uzun yıllardır wow oynayan biri olarak kafam karışmadı değil. Bu iddialar ne kadar gerçektir ve 10-15 fps için 250 liralık bir farkla i7 işlemci almaya değer mi? Gerçi diyeceksin ki zaten 60 hz mönitör alacaksın 100 fps ile 110 fps arasındaki farklı hissedecek misin ki? :) Yine de emin olamadım.

Ekran kartı konusunda ise ilk etapta ben de amd ekran kartlarına yönelmiştim fakat özellikle Sapphire r9 290 tri-x oc ile ilgili kullanıcı şikayetleri ve Recep Bey'in Sapphire marka ekran kartları hakkındaki görüşleri beni biraz soğuttu. Asus'un ise R9 290 serisi ekran kartlarında soğutma ve performans konusunda pek de başarılı olmadığı herkesin mağlumu. Powercolor markasına ise pek ısınamadım. Biliyorum r9 290 serisinde en başarılı ürün pcs+ ve sen şiddetle bu marka vs modeli tavsiye ediyorsun. Hatta muhtemelen bu yazdıklarımdan sonra kızacaksındır da bana :) Bu sebeplerden ötürü gtx 780'e yöneldim.

Tekrar teşekkür ederim yorumların için.

Hayir, neden kizayim. Evet, sogutma ve performans olarak Tri-X'den bir adim onde ama Vatan'a stok gelmiyor diye kaldirildi. Maalesef ki GTX780, performans olarak R9 290'in gerisinde.

Powercolor markasi bir aralar cidden islerini iyi goturemiyordu. R9 serisini cikardiktan sonra resmen fiyati, sessizligi, performansi ve susuk sicakligi ile bir F/P marka haline geldi.

Gunumuzde i5 ve i7 islemciler arasinda pek FPS farki yok. Ha nasil olur, i5-4670K'i O.C yapmadan kullanirsin, i7-4770K'ya O.C yaparak abanirsin ve 5-10 FPS fark cikar ortaya.

Benim size yapacagim oneriler onlardi, size mecburi olarak bu butcede R9 290X onermek zorundayim.

Dedigim gibi, bu butcede degismesi gereken bilesenler;

1- Guc Kaynagi
2- SSD
3- Harddisk

Eger bu bilesenlerden rahatlikla bir 250TL kar saglayabilirsen (ki rahatlikla olur bence), R9 290X PCS+ yonel derim.

Bu bilesenler ile 250TL kar saglayamiyorum dersen, tek secenek R9 290 Vapor-X olacaktir. ;)

Dipnot: Sapphire markasi, sorunlu ve arizali cikan R9 modellerini direk yeni ekran kartlariyla degistiriyor. Vapor-X ekran kartlari, digerlerinden daha farkli bir sogutmaya ve daha iyi performansa sahip. Fiyati yuzunden secilmese de, gayet harika. Sistem bostayken, ekran karti yuk altinda degilken ve fazla isinmadigi zamanlarda "sadece ortadaki" fan donuyor. Oyunlarda ise uc fan birden devreye giriyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı