GTX 970 vs R9 390

Şöyle açıklayayım. Nvıdıa ekran kartları, AMD ekran kartlarından her zaman daha serin çalışır. TDP değerleri düşük olduğu için, daha az güç tüketir. Maxwell mimarisi ile bu değerleri çok çok daha düşürdü. Ben MSI GTX 970 kullanıyorum. Öneririm ama tercih sizin. :)

Hem daha performanslı hem de VRAM'i gelecek oyunlarını rahat 4 k'da açabilieceği için R9 390 derim. Bu arada bu iki kart arasındaki sıcaklık farkı sadece 1-2 derece, overclock yapınca 3-4. Yani soğutmalar eşit diyebiliriz. FPS olarak R9 390 daha önde (3 FPS'den 10 FPS'ye kadar çıkabiliyor ama bazen GTX 970 de bu farkı atabiliyor. Oyundan oyuna değişir kısacası). R9 390 62W daha fazla elektrik tüketiyor ekran kartına yaklaşık 1.500TL verecek birinin elektrik faturasını önemsemediğini düşünüyorum. (62W fark da elektrik faturasını kabartmaz)

Son düzenleme:
Hem daha performanslı hem de VRAM'i gelecek oyunlarını rahat 4 k'da açabilieceği için R9 390 derim. Bu arada bu iki kart arasındaki sıcaklık farkı sadece 1-2 derece, overclock yapınca 3-4. Yani soğutmalar eşit diyebiliriz. FPS olarak R9 390 daha önde (3 FPS'den 10 FPS'ye kadar çıkabiliyor). R9 390 62W daha fazla elektrik tüketiyor ekran kartına yaklaşık 1.500TL verecek birinin elektrik faturasını önemsemediğini düşünüyorum. (62W fark da elektrik faturasını kabartmaz)
Ben GTX 970 alırdım. Tercih meselesi tabi ki. Ama sıcaklık farkı çok rahat 7-8 derece oynar diye tahmin ediyorum. Tabi kaliteli soğutma sağlayan ( MSI, ASUS, EVGA, VB. ) markaların ürünlerini alınca ısınma açısından sıkıntı yaşanmaz.

Ben GTX 970 alırdım. Tercih meselesi tabi ki. Ama sıcaklık farkı çok rahat 7-8 derece oynar diye tahmin ediyorum. Tabi kaliteli soğutma sağlayan ( MSI, ASUS, EVGA, VB. ) markaların ürünlerini alınca ısınma açısından sıkıntı yaşanmaz.
Ya bide dicemde Amd de nvidia experince benzeri program yok :( O Yüzden Msi GTX 970 Almaya karar verdim

Yani 3-4 benchmark inceledim youtubedaki teknoloji sitelerinden hepsinde sıcaklık farkı 1-2 arasındaydı ama tabi ki MSİ modelindeydi. Sonra bu sıcaklıkları benim kartla karşılaştırdım sonuç yine aynıydı.

GTX 970'in avantajları :
  • Düşük güç tüketimi.
  • Nvidia teknolojileriyle daha verimli çalışması. ( Günümüzde neredeyse her oyunda var o yüzden bence bu büyük bir artı )
  • Nvidia'nın sürücüleri daha sık ve özenli çıkarması.
  • Nvidia'nın optimizasyon programı.
  • Daha soğuk çalışıyor.
R9 390'ın avantajları :
  • 3-4 FPS daha önde.
  • Yüksek çözünürlüklerde çok daha iyi performans veriyor.
Seçim sizin ama ben olsam alırdım bir EVGA FTW keyfime bakardım.:)

alfonyonzo55 bu arada kardeş benim alacagım sistemde seninkinin aynısı kasa,psu ve ram dışındakiler hariç :D

Batuhan A. kardeş Türkiye Evga markasını tercih etmiyor ben onu anlamadım Amerikalılar full Evga, Evganın hangi özellikleri iyi ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı