Güç kaynağı (PSU)'nun kablosundan gelen cızırtı sesi sorun olur mu?

663803

Kilopat
Corsair RM750e güç kaynağını 5 aydır kullanıyorum ve bu zamana kadar tam odaklanmadığımdan mı yoksa ortam tam sessiz olmadığından mı bilmiyorum bu sesi hiç duymadım veya hiç rahatsız etmedi ama 3-4 gündür PSU'dan rahatsız edici bir tiz ses geliyordu. Kasanın sol tarafına kulağımı doğrulttuğumda PSU'dan geliyor zannettim fakat sağ tarafındaki kablo tarafına geçip kulağımı kabloya doğru doğrulttuğumda güç kablosunun tam giriş kısımdan ufak ufak kesilmeler ile cızırtı sesi geliyor.

İlk başta elektrik kaçağı olduğunu düşündüm kasada fakat kasanın vidalarına vs. her yerini kontrol ettiğimde elektrik çarpması gibi bir sorun olmadı. Coil whine olacağını düşündüm fakat o tarz bir ses hiç çıkmıyor PSU'dan.

Şu an anlık olarak tekrar kontrol ettim ve çok ama çok ufak ses geliyor. Şiddeti değişiyor sanırım kablonun güç kaynağına takılı olduğu duruma göre. En sonuna kadar ittirdiğimde de baya ses çıkartıyordu. Şu anda da sonuna kadar takılı fakat çok ses çıkartmıyor. Bazen ses seviyesi artıyor bazen azalıyor, keyfine göre takılıyor gibi.

Kablodan kaynaklı olup olmadığını tam anlamıyla anlamak için Dark'ın bu güç kablosunu satın aldım. Yarın geldiğinde deneyeceğim, bakacağım duruma göre.

Benim sormak istediğim konu, farz edelim yeni aldığım kablo ile bu cızırtı sorunu geçmedi ve ufak tefek ses çıkartıyor. Bunun sisteme herhangi bir zararı olur mu? @Yeni Teknik Sembol @RPM @reptile

Son düzenleme:
Sonuç nedir acaba?
Hocam Corsair'in orijinal kablosunda ses hem az (bazen de orta) ve aralıklarla, kesik kesik geliyordu. Dark kabloyu denediğimde sorunun çözülmesini umarken hem ses arttı hem de sürekli gelmeye başladı. İade talebini oluşturdum.

Technopat'ta açtığım bu konuya çok cevap gelmeyince bende Techolay'da bu konuyu açtım ve Yener K hocamın tavsiyesi ile S-Link'in bu güç kablosunu satın aldım. Yarın veya yarından sonra perşembe gelecek kablo, en son olarak da bunu deneyip sesin durumuna bakacağım.

Sesi dün kaydetmiştim, buradan bakabilirsiniz: Vocaroo | Online voice recorder (Sesi %100 yapın, frekans gibi bir ses çıkıyor. O ses çıkıyor kablodan.)

Kasamın işaretlediğim kısmına kulağımı yaklaştırdığımda tam o kısımdan geliyor.

WhatsApp Image 2024-01-30 at 15.23.53.jpeg

Son deneyeceğim kablo ile de ses geçmezse orijinal kablo ile devam edeceğim mecburen. Çünkü sistemi 5 aydır bu kablo ile kullanıyorum ve zaman zaman 4K render aldım, yüksek grafikli oyunlar oynadım ve sıkıntı çıkmadı bu zamana kadar. Tabii bu sorun çıkarmayacağı anlamına gelmiyor. O yüzden şunu sormak istiyorum:

Üstte attığım linkte çıkan frekans gibi ses Coil Whine sesi midir? Eğer değilse de bu ses güç kaynağına, sistem bileşenlerine vs. zarar verir mi?

Fan sesinden tam duyulmuyor fakat bahsettiğiniz şey Coil Whine'dan farklı gibime geldi.

Şu videodaki gibi değil mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu modeli araştırdığım zaman birçok kişinin aynı sorundan şikayetçi olduğunu gördüm. Eğer kabloyla sorun çözülmeyecek olursa direkt değiştirin derim.

Fan sesinden tam duyulmuyor fakat bahsettiğiniz şey Coil Whine'dan farklı gibime geldi.

Şu videodaki gibi değil mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu modeli araştırdığım zaman birçok kişinin aynı sorundan şikayetçi olduğunu gördüm. Eğer kabloyla sorun çözülmeyecek olursa direkt değiştirin derim.
Tüh ya hocam, sorun sanırım kablodan değil.

Kasayı kendime doğru çevirdim ve bu sefer kulağımı güç kablosunun yanındaki ızgara bölümüne doğrulttuğumda sesin tam oradan geldiğini duydum.

WhatsApp Image 2024-01-31 at 01.35.16.jpeg

Telefon mikrofonunu o kısma getirerek kaydettim ve bu sefer çok daha net duyuluyor. Sesi %100 yapın net bir şekilde o cızırtı sesini duyabilirsiniz: Vocaroo | Online voice recorder

Attığınız linkteki video ile aynı ses sanırım tam anlayamadım. Kulaklığımda da dip ses olduğundan tam ayırt edemedim sesleri.

Peki benim attığım linkteki ses Coil Whine sesi midir yoksa direkt sıkıntılı bir ses mi bu? Değişime göndermeli miyim? Çünkü sistemi 5 aydır aktif olarak kullanıyorum ve yukarıda da yazdığım gibi 12 saatlik videoları 4K render aldım, yüksek grafikli sistemi zorlayacak oyunlar oynadım. Sistemde herhangi bir donma, kasma; oyunlarda da aynı şekilde donma, kasma, takılma gibi hiçbir sorun yoktu. Yine yukarıda yazdığım şekilde bu ileride de olmayacağı anlamına gelmiyor elbette ama son alacağım kablo ile bu ses sorunu çözülmezse garantiye mi göndermeliyim PSU'yu? Coil Whine değil midir bu ses?

Direkt kablo kısmından gelmiyorsa bobin vızıltısıdır. Durum buysa sisteme herhangi bir zararı olmaz. Ama bobin vızıltısının yani sıra sanki böyle sürtme (hışırtı) gibi bir ses daha geliyor. Tam ayırt edemediğim için kesin bir şey diyemeyeceğim.

Eğer rahatsız oluyorsanız farklı bir PSU ile değiştirin derim. Zira aynı modeli alacak olursanız tekrar sorun yaşamanız muhtemel.

Direkt kablo kısmından gelmiyorsa bobin vızıltısıdır. Durum buysa sisteme herhangi bir zararı olmaz. Ama bobin vızıltısının yani sıra sanki böyle sürtme (hışırtı) gibi bir ses daha geliyor. Tam ayırt edemediğim için kesin bir şey diyemeyeceğim.

Eğer rahatsız oluyorsanız farklı bir PSU ile değiştirin derim. Zira aynı modeli alacak olursanız tekrar sorun yaşamanız muhtemel.
Evet, kablo kısmından gelmiyor. İçinden geliyor ses hocam. Arkadaki gelen hışırtı sesi de fandan kaynaklanıyor. 5 aydır içini temizlemediğim için o sesin çıkması muhtemel. Sadece dışını temizleyip tozlarını aldım bu zamana kadar. Yakın zamanda detaylı bir temizliğini yaparım artık.

Tiz sesin şiddeti çok fazla olmadığından çok rahatsız etmiyor, sadece tamamen odaklanınca biraz rahatsızlık veriyordu, o da sorun değil. Böyle idare edebilirim.

Yanıtlarınız için teşekkürler 🙂

Tiz sesin şiddeti çok fazla olmadığından çok rahatsız etmiyor, sadece tamamen odaklanınca biraz rahatsızlık veriyordu, o da sorun değil. Böyle idare edebilirim.

Bu durum kulak çınlaması ile birebir aynı. Zamanla o sesi tamamen takmamayı öğreniyorsunuz.

Bobin vızıltısı benim ekran kartımda mevcut. Dikey eşitlemeyi açmadığım zaman bazı oyunlarda aynı sesi çıkarıyor. Alıştık artık birbirimize.

Güncelleme: Cızırtı sesinin kablodan değil de PSU'nun içerisinden geldiğini duydum. Bu yüzden Dark ve S-Link kablolarını iade ettim. Çıkan ses de Coil Whine sesi olduğu için bir sorun yok.

Geri
Yukarı