Güç kaynağından cızırtı geliyor

PC'yi yandırırmı bu marka.

@Berkay4154 testi çok detaylı bilmiyorum 1-2 kere yaptım lakin sorun olacağını düşünmüyorum arkadaş yardımcı olabilir daha detaylı.
PSU'nun parçaları kalitesine ve/veya zaman içinde dalgalanmaya bağlı ömrünü tamamlamış olabilir. Yani CW + ömrü bittiyse sesle birlikte yetersiz kalıp kapanma yapabilir. Bir ihtimal de bakımsızlıktan içi toz dolmuş, ısınıp ses yaparak kapanıyor olabilir ama bu biraz daha düşük. Eğer ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız en temizi servise yollayıp kontrol ettirmek olur ama ben bir şansımı deneyeyim ufak risk alabilirim derseniz de kademe kademe kontrol yapabilirsiniz. Onu nasıl yapacağım derseniz? HWİnfo indirirsiniz. Orada anakart voltaj değerlerini boştayken 5V-12V olarak takip edersiniz. Amaç PSU'dan gelen pinlerin beslemesi sağlam mı? Dalgalanma mı var? Onu görmek olur. Sonra 3D standart ya da CPU testinde ayarları düşük seçerek test süresini de 2 dakika ile başlatarak deneme yaparsınız. Başarılı olursa 5 dakikaya çıkarısınız. En son 10 dakika denersiniz. Yine başarılı olursa Power kısmındaki tam gücü yine kısa süreli denersiniz. Tabi bunları denerken de HWİnfo'dan neyi test ediyorsanız onun voltajını kontrol etmeniz lazım. İlgili kanallarda yüksek dalgalanma ve/veya düşük güç verimi varsa zaten sorun var demektir.
Not: Power'da yani tam güç tüketimine soktuğunuzda ufak düşüşler olabilir. Oran ve dalgalanma sıklığı önemli onda da.

Son düzenleme:
PSU'nun parçaları kalitesine ve/veya zaman içinde dalgalanmaya bağlı ömrünü tamamlamış olabilir. Yani cw + ömrü bittiyse sesle birlikte yetersiz kalıp kapanma yapabilir. Bir ihtimal de bakımsızlıktan içi toz dolmuş, ısınıp ses yaparak kapanıyor olabilir ama bu biraz daha düşük. Eğer ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız en temizi servise yollayıp kontrol ettirmek olur ama ben bir şansımı deneyeyim ufak risk alabilirim derseniz de kademe kademe kontrol yapabilirsiniz. Onu nasıl yapacağım derseniz? HWiNFO indirirsiniz. Orada anakart voltaj değerlerini boştayken 5V-12v olarak takip edersiniz. Amaç PSU'dan gelen pinlerin beslemesi sağlam mı? Dalgalanma mı var? Onu görmek olur. Sonra 3D standart ya da CPU testinde ayarları düşük seçerek test süresini de 2 dakika ile başlatarak deneme yaparsınız. Başarılı olursa 5 dakikaya çıkarısınız. En son 10 dakika denersiniz. Yine başarılı olursa Power kısmındaki tam gücü yine kısa süreli denersiniz. Tabii bunları denerken de HWiNFO'dan neyi test ediyorsanız onun voltajını kontrol etmeniz lazım. İlgili kanallarda yüksek dalgalanma ve/veya düşük güç verimi varsa zaten sorun var demektir.
Not: Power'da yani tam güç tüketimine soktuğunuzda ufak düşüşler olabilir. Oran ve dalgalanma sıklığı önemli onda da.

OCCT ile mi yapayım testleri servise göndereli 2 ay oldu sorun yok denilmişti o zaman.

OCCT ile mi yapayım testleri servise göndereli 2 ay oldu sorun yok denilmişti o zaman.
Çalışmasında sorun yoksa güçte zamanla azalma yaşanmış olabilir. Sistemle kafa kafaya PSU değeri olunca tam güçte çalıştığından biraz ömrünü yiyebiliyor. (Tabi bunlar tahmin) Yani OCCT ile yapmak zorunda değilsiniz ama toplu bir test seçeneği sunduğu için daha tercih edilebilir. OCCT açılımı zaten OverClock Checking Tool yani Hız Aşırtma Kontrol aracı olduğundan stabilite testi opsiyonel oluyor. Yoksa ayrı ayrı programlar kullanmanız ve tam güç olmayacak şekilde test yapabilme için özelleştirmeniz gerekir. Örneğin; Furmak açıkken BaseMark ile de test yapma gibi.
Not: OCCT'de de monitör var. HWİnfo gibi kontrol yapabilirsiniz ama HWİnfo biraz daha detaylı ve test sırasında iş görür olur.

Çalışmasında sorun yoksa güçte zamanla azalma yaşanmış olabilir. Sistemle kafa kafaya PSU değeri olunca tam güçte çalıştığından biraz ömrünü yiyebiliyor. (Tabi bunlar tahmin) Yani OCCT ile yapmak zorunda değilsiniz ama toplu bir test seçeneği sunduğu için daha tercih edilebilir. OCCT açılımı zaten OverClock Checking Tool yani Hız Aşırtma Kontrol aracı olduğundan stabilite testi opsiyonel oluyor. Yoksa ayrı ayrı programlar kullanmanız ve tam güç olmayacak şekilde test yapabilme için özelleştirmeniz gerekir. Örneğin; Furmak açıkken BaseMark ile de test yapma gibi.
Not: OCCT'de de monitör var. HWİnfo gibi kontrol yapabilirsiniz ama HWİnfo biraz daha detaylı ve test sırasında iş görür olur.
Teşekkür ediyorum deneme yapıcağım şimdi.

İsterseniz ayarlardan sıcaklık artışı ve hata durumunda testi durdurma özelliklerini de aktif edebilirsiniz.
Not: Bir dakika altında "power crash" verirse uygulama hatası olabilir.
Hocam 15 dakika yaptım fotoğrafları aşşağı bırakıyorum

1715369335427.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    293,9 KB · Görüntüleme: 3
Hocam 15 dakika yaptım fotoğrafları aşşağı bırakıyorum

Eki Görüntüle 2192366
Keşke OCCT eski sürümü kullanmasaydınız ama şimdilik o çok önemli değil. Voltaj konusunda da anlık değil, test sırasındaki sürekli durumları önemli. HWİnfo da nereden kurdunuz? Bilemiyorum ama kurulumda yalnızca sensörler derseniz zaten bu sekme çıkar, yok direkt işaretlemeden başlangıç derseniz de sistem özeti içeren ara yüz çıkar
1715370550708.png
ki oradan da yine "Sensörler" ile bu sekmeye ulaşabilirsiniz ki bu sekmede de işaretli kısımlar test sırasında sizin için önemli:
1715370405222.png

Keşke OCCT eski sürümü kullanmasaydınız ama şimdilik o çok önemli değil. Voltaj konusunda da anlık değil, test sırasındaki sürekli durumları önemli. HWİnfo da nereden kurdunuz? Bilemiyorum ama kurulumda yalnızca sensörler derseniz zaten bu sekme çıkar, yok direkt işaretlemeden başlangıç derseniz de sistem özeti içeren arayüz çıkar.
Eki Görüntüle 2192383 ki oradan da yine "sensörler" ile bu sekmeye ulaşabilirsiniz ki bu sekmede de işaretli kısımlar test sırasında sizin için önemli:Eki Görüntüle 2192379

15 dakika boyunca hep aynı vtlarda kaldılar.

15 dakika boyunca hep aynı vtlarda kaldılar.
Eğer bahsettiğim voltajlar aynıysa ve Power yani tam sistem yükteyken sistemin çektiği W değerini veriyor ve sistemde sorun çıkmadıysa güçle ilgili bir sorun yoktur. İsterseniz bir de Memtest86 ile bellekleri kontrol ediniz. Bahsettiğiniz sesi de paylaşabilirseniz belki fikir yürütebiliriz.

Eğer bahsettiğim voltajlar aynıysa ve Power yani tam sistem yükteyken sistemin çektiği W değerini veriyor ve sistemde sorun çıkmadıysa güçle ilgili bir sorun yoktur. İsterseniz bir de Memtest86 ile bellekleri kontrol ediniz. Bahsettiğiniz sesi de paylaşabilirseniz belki fikir yürütebiliriz.

Bugün öğlen paylaşacağım dediğiniz testide yapacağım hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı