Güneş paneli ile çalışan lamba loş ışık veriyor

tuğrahan sezer

Hectopat
Arkadaşlar depremden dolayı bir akrabamızın karavanını aldık. Karavanda güneş paneli ve güneş paneli ile çalışan bir lamba var. Fakat son günlerde nedense loş ışık vermeye başladı. Arada bir normal ışığa dönüyor. Panonun resimlerini atıyorum. Loş ışıkta 8 küsur v yazıyor. Normalde ise 11-13 küsurlerde geziyor ekrandaki değer. Güneş ışığı yetersizliğinden olduğunu düşünmüyorum çünkü geçenlerde tüm gün güneşli olmasına rağmen gene aynı sorun vardı. Kabloları da kontrol ettim onlarda da bir sorun yok gibi. Bu sorun neden kaynaklı bileniniz var mı?

IMG_20230310_190921.jpg

Arkadaşlar depremden dolayı bir akrabamızın karavanını aldık. Karavanda güneş paneli ve güneş paneli ile çalışan bir lamba var. Fakat son günlerde nedense loş ışık vermeye başladı. Arada bir normal ışığa dönüyor. Panonun resimlerini atıyorum. Loş ışıkta 8 küsur v yazıyor. Normalde ise 11-13 küsurlerde geziyor ekrandaki değer. Güneş ışığı yetersizliğinden olduğunu düşünmüyorum çünkü geçenlerde tüm gün güneşli olmasına rağmen gene aynı sorun vardı. Kabloları da kontrol ettim onlarda da bir sorun yok gibi. Bu sorun neden kaynaklı bileniniz var mı?

Eki Görüntüle 1696769

Hocam akülerde sıkıntı var dip voltaja düşmüş.

Akü zayıflamış olabilir veyahut güneş paneli yeterli ışık almadığı için uygun voltajın altında şarj ediyor. Her şey uygun olup siz aküye çok yükleniyor da olabilirsiniz. Daha fazla detay lazım. Benzer sistem evimizde kurulu. Tecrubem var.

Bir akü var hocam ama bu işlerden hiç anlamam. Rica etsem direk ne yapmam lazım söyler misiniz?

Ortec 12v 80 Ah Jel Motor Aküsü Fiyatları ve Özellikleri bunu almanız lazım hocam.

Akü zayıflamış olabilir veyahut güneş paneli yeterli ışık almadığı için uygun voltajın altında şarj ediyor. Her şey uygun olup siz aküye çok yükleniyor da olabilirsiniz. Daha fazla detay lazım. Benzer sistem evimizde kurulu. Tecrubem var.

Hocam dip şarj gormesi normal değil yüzde doksan beklediği için bozulmuş veya cycle sayısını tamamlamış.

Valla hocam kayseride oturuyoruz son bir kaç gün biraz kapalı geçti bir iki gün öyle güneşliydi. Ne kadar hızlı şarj oluyor ne kadar çabuk harcıyor bilmiyorum ama. Ha biz çok yükleniyor olamayız çünkü bu sistem sadece lamba için bir priz vs. yok.

Vallahi hocam Kayseri'de oturuyoruz son birkaç gün biraz kapalı geçti bir iki gün öyle güneşliydi. Ne kadar hızlı şarj oluyor ne kadar çabuk harcıyor bilmiyorum ama. Ha biz çok yükleniyor olamayız çünkü bu sistem sadece lamba için bir priz vs. yok.

O zaman kesin akü ölmüştür çünkü 10 15 wattlık lamba bitirmez onun dışında https://www.n11.com/urun/orbus-24-a...8Y4qMeUQLSi4HPzlGZBe94T-Ta8G4_H0aAlq6EALw_wcB priz çıkışı yoksa bu yeterli.

Bizim su çarkı yazları su yetersizliğinden dip şarj görüyor panelle takviye yapıyoruz. Evet haklısınız, beklemeden dolayı akü gitmiştir. Kuru ve jel aküler düzenli periotlarla şarj ve deşarj edilmeli.

Hani yaklaşık bir hafta sorunsız kullandık sanırım daha sonradan bu sorun oluştu. Bende hani verebildiğim kadar bilgi vermeye çalışıyorum sorunu tespit edebilmeniz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı