Hacettepe vs YTÜ

clash royale

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, matematik bölümü okumayı düşünüyorum. Hedef olarak 2 üniversite arasında kaldım. Sizlerin fikirleri belki kararı kesinleştirmeme yardımcı olur.

1. seçenek: Hacettepe üniversitesine yakın bir ayrı eve çıkıp Ankara'da yaşamak. Total gider aylık yaklaşık 500 dolar, 14.000 TL (kira + yaşama). Belki 2024 sonları gibi ev fiyatları ufakta olsa düşmeye devam ederse az daha ucuzlayabilir.

2. seçenek: İstanbul'da halihazırda lüks sayılabilecek orta seviye nezih bir aile evinde oturuyorum. Gider yok. Buradan YTÜ toplu taşıma ile 1 saat 30 dakika sürüyor. Günde 3 saat toplu taşımada geçecek.

Şahsi olarak hem kalabalıktan bunalmış hem de toplu taşımayı İstanbul'da yıllardan beri nereyse her gün deneyimlemiş biri olarak 1. seçeneğe daha yakınım gibi geliyor. Fikirlerinizi bekliyorum.

Biri ülkenin sayılı "teknik" okullardan biri ve bırak ülkenin dünyanın en zengin şehirlerinden birinde bulunuyor. Burada bir tercih meselesi yok tabi ki İstanbul en mantıklısı.

Bütçen varsa kaç İstanbul'dan. Hacettepe'de mükemmele yakın bir öğrencilik yaşarsın. Fiyatlar ucuzlamaz haberin olsun. Günde 3 saat toplu taşıma kitap okumayacaksan çok büyük kayıp. Ankara'da büyüdüm, İstanbul'da okudum. Ek bir sorun olursa sor, tahmin edebileceğin gibi bütün arkadaşlarım Ankara'da okudu.

Kanka ben Ümraniye'de yaşıyorum ve YTÜ de okuyorum. Yol dediğin gibi fakat metro kullandığım için zorluk çok fazla yaşamıyorum. Ama okuluma yakın yaşamayı çok isterdim bu da doğru. Günde 3 saat gitmesi sıkıntı ama ben yol boyunca kitap okuyorum ve belgesel izliyorum yani o kadar da boş geçmiyor. İlk seçenek için şunu söyleyeyim. Bu günlerde özellikte farklı bir yerde okumak zor bir şey. Birçok arkadaşım deneyimledi bunu. Maddi olarak karşılayabilecek durumdaysan yapabilirsin ama gene de eksiklik hissedersin. Sana önerim seçeceğin bölümde hangi okul daha başarılıysa orayı tercih edebilirsin. Bende fizik okuyorum bu arada gelirsen beni bul :D

Bütçen varsa kaç İstanbul'dan. Hacettepe'de mükemmele yakın bir öğrencilik yaşarsın. Fiyatlar ucuzlamaz haberin olsun. Günde 3 saat toplu taşıma kitap okumayacaksan çok büyük kayıp. Ankara'da büyüdüm, İstanbul'da okudum. Ek bir sorun olursa sor, tahmin edebileceğin gibi bütün arkadaşlarım Ankara'da okudu.
Günde 3 saat ciddi anlamda hem yorucu hem de fazla ama 14 bin tl de fazla arasında kaldım :D

Kanka ben Ümraniye'de yaşıyorum ve YTÜ de okuyorum. Yol dediğin gibi fakat metro kullandığım için zorluk çok fazla yaşamıyorum. Ama okuluma yakın yaşamayı çok isterdim bu da doğru. Günde 3 saat gitmesi sıkıntı ama ben yol boyunca kitap okuyorum ve belgesel izliyorum yani o kadar da boş geçmiyor. İlk seçenek için şunu söyleyeyim. Bu günlerde özellikte farklı bir yerde okumak zor bir şey. Birçok arkadaşım deneyimledi bunu. Maddi olarak karşılayabilecek durumdaysan yapabilirsin ama gene de eksiklik hissedersin. Sana önerim seçeceğin bölümde hangi okul daha başarılıysa orayı tercih edebilirsin. Bende fizik okuyorum bu arada gelirsen beni bul :D
Anladım sorum olursa mutlaka yazacağım teşekkür ederim. Belki kim bilir fakültede sorumu sorarım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı