Hafif işletim sistemi önerisi

Necdet Efe

Hectopat
Daha fazla  
Okulumuz da bilgisayarlara şifre (Bios ve bilgisayarın kendisi) koyuluyorda. Bende usb 3.0 üzerine hafif bir işletim sistemi kurarak bu sorunu çözebileceğimi düşünmüştüm ama problem şu ki windows ya da mac usb bellek üzerinde gerçekten de çok yavaş çalışıyor. Benim merak ettiğim böyle hafif bir işletim sisteminin var olup olmadığı hani en azıdan chrome girip flash player oynatabilecek bir şey. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
İşe yarayacağını sanmıyorum. Anakart modelini öğrenin ve güncelleyin. Bu şekilde BIOS sıfırlanacaktır. Veya gizliden BIOS pilini söküp takın :)

Linux tabanlı sistemlere bakabilirsin.
Ubuntu yüklemiştim eski bilgisayarıma ama hani o kadar da hafif bir şey değil bana sorarsanız windows ile aynı gibi ikisinde de kasıyor :D

Android kurabilirsin ama sana tavsiyem flash diske kurulum yapma harici bir hdd üzerine kur o zaman süper hızla girersin.
Harici harddisk'e kurulum yapmam yaklanırsam kaybetmeyi göze alamayacağım ama Android iyi fikir gibi.

İşe yarayacağını sanmıyorum. Anakart modelini öğrenin ve güncelleyin. Bu şekilde BIOS sıfırlanacaktır. Veya gizliden BIOS pilini söküp takın :)
Şahsen okulun bilgisayarını kasasını açmak biraz riskli başım derde girebilir.

O zaman Android en iyi seçenek. USB'ye kurun bence çok bir şey farkedeceğini sanmıyorum. Nasıl olsa tabletlerde ve telefonlarda hafıza kartı üzerinden çalışıyor değil mi? Hatta okuma yazma hızı SD Card'lardan daha hızlı bir USB bellek ile daha hızlı çalışacaktır.

Bu belki işe yarayacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hahaha bu da iyiymiş ama daha önce hiç SD card kullanmadım gerçeği söylemek gerekirse de okulumuzdaki bilgisayarda SD card yuvası olup olmadığını bile bilmiyorum ama büyük ihtimal vardır sanırım. Değil mi ?

Merhaba, arkadaşım öncelikle benim yorumumun sana hiç bir faydası olmayabileceğini söylemek isterim ama ben hep yeniliklere açığım. Farklı şeyler farklı deneyimleri uygulamak hayatıma teknolojiyi daha çok kazandırmak isterim ki yorumlarda okuyana kadar bir flash belleğe işletim sistemi kurulduğunu bilmiyordum doğru anlamışımdır umarım. İso yazılıyordu usb lere ama os olarak kurulduğunu bilmiyordum. Eğer bunu yaparsan farklı bir konuda paylaşırsan veya yapılmış olduğu bir makale videolu anlatım varsa linkini atar mısın? Deneyimlemeyi çok isterim, kullanım şeklide kolaydır herhalde.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı