Hava Harp Okulu için 50 bin sıralama yeter mi?

crowaşıkız

Femtopat
Daha fazla  
Sayısal alanında 60 bin sıralama, genelde 50 bin sıralama yaptım, Hava Harp Okulu'na girmek istiyorum, sizce sıralamam yeter mi? Alım şartları ve mülakat hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu arada erkek değilim kızım.

Bildiğim kadarıyla erkeklerde daha az puan veya sıralama alsalar bile girebiliyorlar.
O durum kızlar için farklı oluyordu.
Mesela erkeklerde 60 bin sıralamada girebiliyorsa.
Kızlar 50 bin sıralamada giriyordu.
Yanlış bilgindiriyor gibi olmıyayım ama araştır yine de.

Gökler sana emanet...

Sayısal alanında 60 bin sıralama, genelde 50 bin sıralama yaptım, Hava Harp Okulu'na girmek istiyorum, sizce sıralamam yeter mi?
Puanınız? Muhtemelen gelir.
Alım şartları ve mülakat hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ön sağlık: Boy kilo bakılır.

FYT: Mekik Şınav ve 400 metre koşu.

Kişilik testi: Mülakat öncesi ön değerlendirme.

Sözlü Mülakat: Genel kültür, Türk askeri tarihine, ömemli olay ve komutanlara, güncel askeri olaylara, envanterdeki önemli birimlere hakim olmak, üslup, duruş, saygı.

Psikomotor testi: Adayların tepki hızı ve dikkat seviyeleri değerlendirilir, uçuşa ilişkin temel teşkil eden algılama hızı, durumsal farkındalık, seçici dikkat gibi özelliklerin ölçümü.

Sağlık Taraması: Adayların büyük bir kısmının elendiği tarama. TSK sağlık mevzuatına göre rastgele bir hastanede yapılır. Sayısız inceleme sonucu askeri öğrenci olur/olmaz raporu verilir. HHO adaylarına uçucu personel olur/olmaz raporu verilir.

En çok elemelerin yapıldığı yerler: Düztaban, Skolyoz (DHO ve KHO için 5 HHO için 0 derece.), Gözler (1/1), türlü kalp ve beyin rahatsızlıkları, psikiyatrik geçmiş.

Öğrenci Seçme Uçuşu: Pilot komutanlar tarafından verilen uçuş eğitimi. Teorik uçuş eğitimi verilir, komutanlar eşliğinde birkaç sorti uçuş yapılır, eğitim haftasının sonunda 2 sorti olacak şekilde tip1 eğitim uçağını kaldırıp, belirlenen rotada uçurup indirmen gerekir. Bu süreçte komutanının beğenisini almalısın ve uçuşun detaylarını adın soyadın gibi bilmelisin.

ADP: Tüm bu işlemlerin sonucunda adaylar sıralanır. 1. ADP'den başlayarak adaylar çağırılır. Kontenjan dolana kadar adaylar çağırılır.

İntibak eğitimi: Kabul edilen adayların 1 aylık hazırlık eğitimi. Askeri düzen, hiyeraşi, askeri gelenek, zorlu şartlar altında eğitim alma, sabır, dayanma kabiliyeti gibi çok sayıda askeri eğitimi içeren askeri okula bir ön hazırlık.

Puanınız? Muhtemelen gelir.

Ön sağlık: Boy kilo bakılır.

Fyt: Mekik şınav ve 400 metre koşu.

Kişilik testi: Mülakat öncesi ön değerlendirme.

Sözlü mülakat: Genel kültür, Türk askeri tarihine, ömemli olay ve komutanlara, güncel askeri olaylara, envanterdeki önemli birimlere hakim olmak, üslup, duruş, saygı.

Psikomotor testi: Adayların tepki hızı ve dikkat seviyeleri değerlendirilir, uçuşa ilişkin temel teşkil eden algılama hızı, durumsal farkındalık, seçici dikkat gibi özelliklerin ölçümü.

Sağlık taraması: Adayların büyük bir kısmının elendiği tarama. Tsk sağlık mevzuatına göre rastgele bir hastanede yapılır. Sayısız inceleme sonucu askeri öğrenci olur/olmaz raporu verilir. HHO adaylarına uçucu personel olur/olmaz raporu verilir.

En çok elemelerin yapıldığı yerler: Düztaban, skolyoz (dho ve KHO için 5 HHO için 0 derece.), gözler (1/1), türlü kalp ve beyin rahatsızlıkları, psikiyatrik geçmiş.

Öğrenci seçme uçuşu: Pilot komutanlar tarafından verilen uçuş eğitimi. Teorik uçuş eğitimi verilir, komutanlar eşliğinde birkaç sorti uçuş yapılır, eğitim haftasının sonunda 2 sorti olacak şekilde tip1 eğitim uçağını kaldırıp, belirlenen rotada uçurup indirmen gerekir. Bu süreçte komutanının beğenisini almalısın ve uçuşun detaylarını adın soyadın gibi bilmelisin.

Adp: Tüm bu işlemlerin sonucunda adaylar sıralanır. 1. Adp'den başlayarak adaylar çağırılır. Kontenjan dolana kadar adaylar çağırılır.

İntibak eğitimi: Kabul edilen adayların 1 aylık hazırlık eğitimi. Askeri düzen, hiyeraşi, askeri gelenek, zorlu şartlar altında eğitim alma, sabır, dayanma kabiliyeti gibi çok sayıda askeri eğitimi içeren askeri okula bir ön hazırlık.

Çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı