Hayat standartlarımızın kalitesizleşmesi

Jungleralperen

Hectopat
Herkese günaydın demek isterdim ama yine dünden iyi olmayacak bir güne uyandık dostlarım. Forumda gezerken gördüğüm konularda durup düşündüm biz gerçekten o kadar kalitesiz hayat yaşamaya mahkum edilmişiz ki bunun farkında olup yaşamaya da devam ediyoruz. Neredeyse günümüzde evimize aldığımız her ürün giriş seviyesi ve bu ürünler cebimizi gerçekten çok yakıyor. Şu an telefon alamıyor olmamız gerçekten bir beni mi rahatsız ediyor? Alım gücümüz o kadar düşmüş ki artık Oppo, Realme, Infinix gibi vs. adı sanı belli olmayan telefonlara bakacak kadar fakirleşmişiz. Şimdi bazıları çıkıp diyecek "yav kardeşim sende iPhone alma git Xiaomi al, Huawei al." olay da burada başlıyor aslında. Neden iPhone dururken bunları alayım ki? Bu iPhone denen telefon sen ben kullanabileyim diye üretilen bir telefon. Zengin telefonu da değil yani. Orta sınıf bir insanın çok rahat alabilmesi gerekiyor. Bundan çok değil 6-7 sene önce Samsung ve Apple hariç başka telefon markası bilmiyordum bile. iPhone 7 çıktığı dönemde faturaya ek 130 liraya 24 ay taksitle aldığımı hatırlıyorum ve maddi durumumda düşüş olmuyordu bile. Düşünün döneminin en iyi telefonunu 24 ay taksitle, cüzzi bir miktara alıyorsunuz. Hatta alabiliyorsunuz. Şu an aylık 2000 lira versen bile 24 ay taksitle yeni çıkan iPhone telefonları alamıyorsun. Bunun yerine Oppo, Xiaomi, Huawei, gibi sizin başka ülkelerde yaşayan akranlarınızın adını bile bilmediği marka telefonları almak için aylarca çalışıp emek döküyorsunuz ve emeğinizin sonucunda alabildiğiniz bu oluyor.
Siz bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Geri
Yukarı