Hazır alınan R5 7500F RTX 4060 Ti sistem açılmıyor

• Konuyu başlatan KenLix
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 385

KenLix

Hectopat
Makaleler
1
Bilgisayar özellikleri:
8x2 16 GB 5200MHz DDR5 RAM
ASUS Prime A620M-K
500GB M.2 SSD
Galax 4060 Ti
Ryzen 5 7500F

Bilgisayar hazır olarak alındı. Geldikten sonra ekran kartını takıp çalıştırdığımda fanlar kısa süre dönüp kapanıyordu. RAM'lerin yerini değiştirdim olmadı ardından tek RAM takıp BIOS'a girebildim, XMP ayarları yapılmıştı ve hatta daha sonra Windows'ta kurdum. Daha sonra PC'yi kapatıp diğeri RAM'i de takıp Windows'a girdim, Görev Yöneticisi'nden kontrol ettim ve 16 GB RAM sorunsuz gözüküyordu. Ne olduysa ondan sonra oldu, PC'nin yerini düzeltmek ve yeni monitöre bağlamak için yeniden kapattım. Fakat yeni monitöre bağlayınca bilgisayar yine açılmadı. Tekrardan eski monitöre bağladığımda da görüntü yoktu ki ayrıca klavye ışıkları yanmıyor zaten. Sayamayacağım kadar RAM'lerin yerlerini değiştirip tekrar denedim, en son 2 kere BIOS pilini çıkartıp beklettim ama nafile. Bu DDR5 sistemlerde atladığım bir şey mi var acaba?

Son durum şu şekilde yine açıldıktan sonra diğer 8'i de ekleyince yine açılmadı. Ardında biraz daha uğraşınca 16 GB ile sonunda tekrar açabilmeyi başardım. Şöyle ki bilgisayar benim değil arkadaşımın, o yüzden çok kurcalamak istemedim. Afterburner indirip sıcaklıklara vs. baktım hepsi normal, RAM'ler Dual channel çalışıyor. İki oyun indirip girdik, bir sorun çıkmadı her şey olması gerektiği gibi. Bellek tanılamayı yapmadım uğraşmak istemedim. Eğer çalışıyorsa sıkıntı yoktur kafasındayım. Sadece XMP ayarını tekrar açmadım, o kadar uğraştıktan sonra artık gına geldi gerekirse 4800MHz'te çalışsın.

Ayrıca şöyle bir durum fark ettim PC'yi açma tuşuna basınca takılı kalıyor, sanırsam bu da sorun çıkarmış olabilir.

Geri
Yukarı