Hazır sıvı soğutma sistemine rezervuar eklenebilir mi?

Hasanyildirim

Centipat
Merhaba. Başlıkta belirttiğim gibi hazır sıvı soğutma sistemine rezervuar ekleyip Custom sıvı soğutma sistemine çevirme imkânımız var mıdır? CPU bloğu üzerindeki pompa yeterli olur mu? Ekstra bir pompaya ihtiyaç var mı?

Merhaba. Başlıkta belirttiğim gibi hazır sıvı soğutma sistemine rezervuar ekleyip Custom sıvı soğutma sistemine çevirme imkânımız var mıdır? CPU bloğu üzerindeki pompa yeterli olur mu? Ekstra bir pompaya ihtiyaç var mı?

Hazır sistemler dışarıdan müdahaleye kapalı sistemlerdir ve çıktığı tarihteki tüm işlemcileri soğutacak kalitededir.

Ekstra işlem yapmanıza gerek yoktur.

Evet biliyorum fakat görsellik açısından bir şeyler katma girişimi olabilir mi diye fikir almak istedim. 😊

Ek aparat kullanmak zorunda kalacaksın amaç görsellik ise görsel olarak maalesef kötü görünür zaten. Borulara normal olarak ek yapmak gerekecek kısa kalır, bir de aynı ebat boru, ek aparatı bulman gerekecek uğraştırır seni. Vazgeç bu sevdadan derim :)

Borulara ek değil de komple şeffaf boru ile değiştirip istediğimiz uzunlukta tek parça kullanılabilir. Bir İlk olur belki 😊. Sadece CPU bloğu üzerindeki pompa yeterli olur mu onu bilmiyorum. Emin olsam belki bir çalışma yapabilirim 😊

Borulara ek değil de komple şeffaf boru ile değiştirip istediğimiz uzunlukta tek parça kullanılabilir. Bir ilk olur belki 😊. Sadece CPU bloğu üzerindeki pompa yeterli olur mu onu bilmiyorum. Emin olsam belki bir çalışma yapabilirim.

Ben PC mi peltier Custom sıvı soğutma ile soğutuyordum, olağan üstü bir soğutmadır bu ama şimdilik radyatör sistemine geçtim. Her iki PC de de 480 mmlik radyatör taktım. Aslında yapabilirsin biraz el becerin, bilgin varsa çok zor değil. Sıfır bir 240 mm radyatör alıp giriş yapabilirsin, pompa ve tabii boru. Kasa içerisine yapacaksan kasa içerisi biraz geniş olacak. Kasa dışına da yapabilirsin ama biraz elini cebine atman gerekir. 175 TL'ye 240 mm radyatör var Online mağazalar da satılıyor. Zahmetli biraz ama Custom sıvı soğutmam olsun dersen benim önerdiğim şekil en az bütçe ile yapılacak bir sistem, biraz da el emeği gerektiren bir şey. Boru takılabilirsen imkanın varsa elinde ki radyatörü de kullanma şansın var.

Yani ekstradan pompa lazım. Hazır sistemdeki CPU bloğunun üzerindeki pompa yetersiz kalır. Ayrıca 240 mm 2 ayrı radyatör pompayı zorlar.

Çok zayıf bir pompa olmadıktan sonra neden zorlasın adedi 76 TL'den AliExpress sitesinden 3 adet pompa satın aldım (400L/H). benim aldığım dalgıç pompa suyun içerisinde çalışıyor 2 adet 240 yani 480 mm radyatörü sorunsuz bir şekil de devirdaim yapıyor fazlasını da yapacağına inanıyorum. Zaten 4 metreye kadar suyu sorunsuz taşır.

Geri
Yukarı